Implanty tytanowe czy cyrkonowe?

Metoda zastępowania utraconych zębów tytanowymi implantami opracowana została w roku 1965. Początkowo niezbyt popularna – kilka lat temu szturmem wkroczyła do gabinetów stomatologicznych i obecnie cieszy się ogromną popularnością. Sprawdźmy jakie implanty są stosowane, i które z nich lepiej wybrać.

Implanty tytanowe czy cyrkonowe

Czym są implanty i jakie są wskazania do ich stosowania? 

Implant, mylnie nazywany sztucznym zębem, jest w gruncie rzeczy śrubą, którą lekarz stomatolog umieszcza w kości szczęki pacjenta. Na tak przygotowanej protezie korzenia umieszcza się następnie koronę – doskonałą imitację prawdziwego zęba, indywidualnie dopasowywaną dla każdego pacjenta.

Wskazania do wszczepienia implantu zęba:

 • utrata zębów własnych pacjenta w wyniku różnych schorzeń czy wypadków,
 • brak zawiązków stałych zębów,
 • pacjent nie toleruje protezy.

Warto tu wspomnieć, że implanty nadają się zarówno do uzupełniania pojedynczych zębów, jak i kilku z nich, a także do zastosowania w przypadku całkowitego bezzębia. Pod tym względem są więc metodą całkowicie uniwersalną.

Przeciwwskazaniami do wszczepienia implantów są:

 • choroba nowotworowa;
 • radioterapia i chemioterapia;
 • ciąża;
 • AIDS;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • osteoporoza;
 • paradontoza.

Jeśli któreś z powyższych schorzeń dotyczy Ciebie – dentyści na pewno zaproponują Ci alternatywne metody uzupełniania braków w uzębieniu. 

Implanty tytanowe

Jako pierwsze opracowane i zastosowane w praktyce zostały tytanowe implanty zębów. Tytan, jako materiał, z którego wykonywano implanty, prezentuje szereg zalet:

 • jest bardzo trwały, nie ma więc ryzyka jego zużycia nawet po wielu latach noszenia,
 • jest bezpieczny w stosowaniu, jego cząsteczki nie przedostają się do krwioobiegu i nie powodują reakcji alergicznych,
 • powierzchnia tytanowego implantu jest przed wszczepieniem w kość pacjenta specjalnie wytrawiana i uzyskuje szorstką powierzchnię, by stymulować tkankę kostną szczęk do wzrostu, a tym samym – przyspiesza jej gojenie.

Do wad tytanowych implantów zębów należy zaliczyć ich kolor. Choć wydawać by się mogło, że umieszczony w kości szczęki implant jest niewidoczny, to praktyka pokazuje, że po latach linia dziąseł nieco się obniża. Może wówczas dojść do częściowego obnażenia implantu, a efekt zabiegu przestaje być niewidoczny. Dzieje się tak jednak bardzo rzadko, toteż nadal tytanowe implanty cieszą się dużą popularnością.

Implanty cyrkonowe

Cyrkonowe implanty zębów to nowa technologia, która wydaje się interesującą alternatywą dla implantów tytanowych. Są one nazywane także implantami ceramicznymi i idealnie imitują naturalny ząb pacjenta. Jest to więc metoda, która zapewnia maksymalnie estetyczny wygląd sztucznego zęba.

Implanty cyrkonowe prezentują szereg zalet:

 • materiał, z którego są wykonane, jest nie do odróżnienia od naturalnego zęba. Pozostają więc niezauważalne nawet w przypadku obniżenia się linii dziąseł;
 • całkowicie obojętne dla organizmu. Po dziesięcioleciach stosowania implantów tytanowych wyszło na jaw, że istnieje bardzo niewielki odsetek osób, u których tytan powoduje reakcje alergiczne. Nie ma takiego ryzyka w przypadku ceramicznych implantów;
 • są niesamowicie odporne na ścieranie;
 • nie wchodzą w reakcje z innymi materiałami czy substancjami: lekami, pokarmami czy napojami;
 • odporne na korozję.

Jeśli nie jesteś pewien jaki rodzaj implantów będzie idealnie spełniał Twoje oczekiwania – skontaktuj z dobra kliniką implantologiczną np. np. Beauty Dent przy ul. Wrocławskiej w Krakowie. Pracujący tam specjaliści udzielą wszelkich informacji na temat rodzajów implantów, wskazań i przeciwwskazań do stosowania poszczególnych ich rodzajów, a także pomogą Ci w wyborze najlepszego rozwiązania. Implanty w Beauty Dent wykonywane są z największą starannością tak, aby służyły przez długie lata. Tutaj możesz także pozbyć się innych problemów dotyczących Twoich zębów: założysz plombę, wyprostujesz krzywy zgryz, a nawet wybielisz zęby. Wszystko to w przyjemnej, serdecznej atmosferze, w dogodnym dla Ciebie terminie. Atutem jest także jej lokalizacja w samym centrum Krakowa, gdzie z łatwością dostaniesz się zarówno własnym samochodem, jak i autobusem miejskim.

Obecnie implanty zębów stosowane są na całym świecie. To idealna alternatywa dla mało komfortowych i niehigienicznych protez. Jaki rodzaj materiału wybierzesz – zależy już tylko od Ciebie.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej