Powiększanie piersi przy użyciu implantów

Wiele kobiet nie jest zadowolonych z wyglądu swoich piersi, ponieważ uważają, iż są zbyt małe. Jak powiększyć biust? Idealnym zabiegiem, który pomoże poprawić wygląd biustu, jest powiększanie piersi implantami, z którego obecnie korzysta wiele kobiet. Piersi to jak wiadomo atrybut kobiecości a ich odpowiedni rozmiar i kształt dodaje każdej kobiecie pewności siebie, a także wpływa na poprawę jej samopoczucia. Co jednak należy wiedzieć o powiększaniu piersi specjalnymi implantami?

Powiększanie piersi przy użyciu implantów

Wskazania do zabiegu

Z zabiegu powiększania piersi implantami może skorzystać każda kobieta, która zmaga się z niedorozwojem piersi lub ich asymetrią, a także uważa, iż jej piersi utraciły swój dawny wygląd i objętość na skutek karmienia dziecka własnym pokarmem. Implanty stosowane są również w trakcie rekonstrukcji piersi po mastektomii, jednak na taki zabieg może zdecydować się każda kobieta, która uważa, iż ma zbyt mały biust.

Przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg powiększania piersi nie może zostać przeprowadzony u kobiet, które mają zaburzenia z krzepliwością krwi, zmagają się z nowotworem piersi, są uczulone na leki znieczulające stosowane podczas zabiegu, są w okresie ciąży lub karmienia piersią, a także chorują na cukrzycę lub zaburzenia hormonalne tarczycy.

Na czym polega zabieg?

Zabieg powiększania piersi polega na wprowadzeniu pod mięsień piersiowy większy specjalnie przygotowanego implantu, którego rozmiar dobierany jest indywidualnie. Obecnie wykorzystuje się przede wszystkim implanty silikonowe oraz takie, które zawierają sól fizjologiczną. Według wielu specjalistów najbezpieczniejsze są implanty silikonowe, ponieważ zmniejszają one ewentualne ryzyko wytworzenia się tzw. torebki włóknistej. Przed przystąpieniem do zabiegu konieczne jest wykonanie wszystkich niezbędnych badań oraz wybranie odpowiedniego rozmiaru piersi wedle życzenia pacjentki. Warto jednak w tej kwestii zasugerować się zdaniem lekarza, ponieważ zbyt duży biust może nie pasować do sylwetki. Podczas wizyty konsultacyjnej pacjentka może przymierzyć przykładowe implanty, aby zobaczyć, jakiego efektu może się spodziewać.

Blizny po zabiegu

Podczas zabiegu powiększania piersi lekarz wykonuje nacięcie w fałdzie podsutkowym, a pojawiająca się podczas zabiegu blizna ma zwykle od 5 do 6 cm długości. Po jej zagojeniu (co trwa około 7 dni) blizna ulega procesowi modelowania, przez co staje się bledsza. Proces ten trwa dosyć długo, ponieważ wynosi zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. Wiele kobiet zastanawia się nad czy po zabiegu blizna będzie widoczna. Warto zatem mieć świadomość tego, iż z czasem stanie się ona mniej widoczna, jednak całkowicie nie zniknie. W pozycji stojącej jest jednak ona zupełnie niewidoczna, dlatego też nie ma się czego obawiać.

Powikłania po zabiegu powiększania piersi

Powikłania po zabiegu zdarzają się bardzo rzadko, jednak u niektórych kobiet można zaobserwować rozejście się rany, krwiak, pojawienie się wspomnianej wcześniej torebki włóknistej lub nieco dłuższy proces gojenia się ran. Jeśli chodzi o torebkę włóknistą, to pojawia się ona najczęściej w przypadku zastosowania implantów o gładkiej powierzchni, a także u kobiet, które już kiedyś powiększały biust. W przypadku pojawienia się takiej torebki konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w celu jej usunięcia.

Powiększanie piersi a karmienie

Wiele kobiet uważa, iż po zabiegu powiększania piersi przy pomocy implantów karmienie dziecka piersią nie będzie w ogóle możliwe, jednak jest to błędne myślenie. Inaczej wygląda sytuacja, gdy zabieg wykonywany jest poprzez otoczkę brodawki, ponieważ w tym przypadku karmienie piersią jest niemożliwe.

Implanty a badania profilaktyczne

Badania takie jak mammografia, czy też USG mogą być bez problemu wykonywane, a implanty nie stanowią żadnego przeciwwskazania. Regularne kontrolowanie swoich piersi jest niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób można stosunkowo wcześnie wykryć nowotwór piersi.

Artykuł powstał we współpracy z chirurgplastyczny-krakow.pl - chirurgiem plastycznym z Krakowa.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej