Ile kosztuje implant zęba?

Implanty zębów to świetne rozwiązanie dla osób, które chciałyby w widoczny sposób poprawić swój uśmiech w sytuacji, gdy inne metody okazują się zawodne. Niestety nie w każdym przypadku leczenie zębów przynosi zamierzone efekty, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż obecnie coraz większa liczba osób decyduje się na założenie implantów. Na jakie jednak implanty można się zdecydować i ile kosztuje implant zęba?

Ile kosztuje implant zęba

Rodzaje implantów zębów

Obecnie gabinety stomatologiczne oferują dwa rodzaje implantów zębów, a mianowicie implanty tytanowe oraz cyrkonowe. Czym jednak różnią się one między sobą i na który z nich warto się zdecydować?

Implanty tytanowe

Ten rodzaj implantów zębów stosowany jest już od wielu lat, ponieważ tytan to niezwykle wytrzymały materiał, który przez wiele lat idealnie spełnia wszystkie swoje funkcje użytkowe. Warto jednak wiedzieć o tym, iż implanty tytanowe zaczynają powoli tracić na swojej popularności głównie z uwagi na fakt, iż są one dostępne jedynie w kolorze srebrnoszarym. W przypadku niektórych osób zdarzają się takie sytuacje, kiedy to dochodzi do obniżenia się linii dziąseł, przez co takie implanty zaczynają być widoczne.

Implanty cyrkonowe

Implanty tytanowe zaczynają powoli być wypierane przez implanty cyrkonowe, ponieważ substancja, z której są wykonane, przypomina swoim wyglądem naturalną tkankę zębową. Dzięki temu takie implanty zębów nie są w ogóle widoczne, jednak nieco ważniejsze jest to, iż są one mniej odporne na ścieranie niż implanty tytanowe. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe zalety implantów cyrkonowych, to warto wiedzieć o tym, iż są one bardzo odporne na korozję, a także mało wrażliwe na zmiany temperatury oraz działanie kwaśnych substancji. Z uwagi na fakt, iż kolor implantów jest bardzo zbliżony do barwy zębów, to w razie ich odsłonięcia nie są one praktycznie do odróżnienia.

Ile kosztuje implant zęba?

Ceny implantów zębowych uzależnione są głównie od rodzaju zastosowanego materiału oraz danego gabinetu stomatologicznego, jednak warto wiedzieć o tym, iż wahają się w granicy 2-4 tysięcy złotych. Nie jest to zbyt wygórowana cena, biorąc pod uwagę efekty, jakie daje wszczepienie implantów zębowych. 

Jak dbać o higienę jamy ustnej po wszczepieniu implantów?

Tuż po zabiegu wszczepienia implantów zębowych niezwykle ważne jest to, aby okolicę wszczepienia zachować w jak najbardziej sterylnym stanie. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, iż pozabiegowa rana to idealne miejsce do rozwoju bakterii. Warto również wiedzieć o tym, iż w szwach może gromadzić się osad, dlatego też odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna. Przez dwie godziny od momentu wszczepienia implantów zębów nie należy jeść oraz pić. Po upływie tego czasu można zjeść i wypić coś zimnego, natomiast jeśli chodzi o ciepłe napoje i pożywienie, to można po nie sięgnąć dopiero po upływie 24 godzin.

Należy również pamiętać o tym, aby nie myć oraz nie płukać miejsca, w którym implant został wprowadzony. Warto również zadbać o to, aby chociaż na kilka dni po wszczepieniu implantu wyeliminować czynniki, które mogą doprowadzić do jego odrzucenia. Należy zatem zrezygnować z wysiłku fizycznego, a także wizyt na basenie oraz w saunie. Nie należy również spożywać mącznych pokarmów oraz palić papierosów. Jeśli chodzi natomiast o mycie zębów, to należy używać wyłącznie szczoteczki z miękkim włosiem, dzięki czemu tkanki okalające zęby nie zostaną podrażnione.

Warto zastosować się do zaleceń stomatologa, wśród których można wyróżnić przede wszystkim stosowanie specjalnej pasty, płukanek do zębów, a także leków. Dzięki temu zęby będą w odpowiedni sposób zadbane, a implant z pewnością nie zostanie odrzucony. Po upływie kilku dni o zęby można dbać w tradycyjny sposób, pamiętając jednak o tym, aby zęby myć co najmniej dwa razy dziennie, a także, aby stosować specjalne płyny do płukania jamy ustnej oraz nici dentystyczne.

 

Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Ziętek Clinic z Krakowa.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej