Jak wygląda badanie USG?

USG, czyli badanie ultrasonograficzne, pozwala ukazać na monitorze strukturę organów wewnętrznych, które znajdują się w zasięgu emitowanych fal.

Co trzeba wiedzieć o badaniu USG?

Badanie to nie wykorzystuje promienia rentgenowskiego, jak w przypadku RTG jamy brzusznej. Już w trakcie badania USG można rozpoznać ewentualne nieprawidłowości. USG pozwala nie tylko na ocenę organów wewnętrznych, ale również na ocenę przepływu w naczyniach, które je odżywiają. Zwykle badanie ultrasonograficzne zostaje zlecone przez lekarza rodzinnego (wtedy wykonuje się je nieodpłatnie, w ramach usług NFZ), lecz można wykonać je również bez skierowania, z tym, że w drugim przypadku ponosi się jego koszty.

Jak wyglada badanie USG

Najbardziej popularnym badaniem jest USG jamy brzusznej (wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, nerek, pęcherza moczowego, aorty), choć można także wykonać:

  • USG piersi
  • USG sutków u mężczyzn
  • USG tarczycy
  • USG układu moczowego i moczowo-płciowego (prostata, jądra)
  • USG ginekologiczne
  • USG ciąży 3D, 4D
  • USG Doppler (tętnice szyjne, tętnice kończyn dolnych, żyły kończyn dolnych)
  • USG węzłów chłonnych
  • USG ślinianek
  • USG stawów (staw barkowy, staw kolanowy, staw łokciowy, staw skokowy, staw nadgarstkowy)
  • USG ścięgna Achillesa
  • USG tkanek miękkich

Jak się przygotować do badania USG?

  • USG jamy brzusznej - w dniu poprzedzającym badanie trzeba zadbać o to, aby jeść lekkostrawne potrawy, unikać warzyw, które mogą wywołać wzdęcia (fasola, groch, kapusta), a także najlepiej nie pić gazowanych napojów. Ostatni posiłek powinien zostać spożyty przed godziną dziewiętnastą, po czym zaleca się spożyć dwie kapsułki Espumisanu. Osoby, które mają skłonności do zaparć, powinny zastosować łagodne środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem. Bezpośrednio na badanie należy zgłosić się na czczo (musi minąć przynajmniej 6 godzin od ostatniego posiłku), nie powinno się wcześniej palić papierosów, pić kawy ani napojów gazowanych. Badanie musi być wykonane przy pełnym pęcherzu moczowym. Zaleca się więc, aby godzinę przed badaniem wypić około 1-1,5 litra napojów niegazowanych (najlepiej, żeby to była woda).
  • USG układu moczowego - na badanie powinno się zgłosić z pełnym pęcherzem moczowym. Również powinno się wypić 1-1,5 litra niegazowanych napojów na godzinę przed badaniem.
  • USG piersi - najlepiej jest, kiedy wykonuje się to badanie w pierwszej połowie cyklu menstruacyjnego. Przed badaniem nie należy stosować kremów i balsamów na górną część tułowia (w tym pod pachami).
  • Pozostałe badania USG - nie wymagają dodatkowych przygotowań. Trzeba jedynie dostarczyć wcześniejsze wyniki badań, jeśli były one wcześniej wykonywane. Dzięki skompletowaniu dokumentacji medycznej można śledzić zmiany oraz porównywać ich ewentualną wielkość.

Jak działa badanie USG?

Aparat do tego badania składa się z konsoli z ekranem, na którym w trakcie badania można oglądać narządy wewnętrzne. Z konsolą jest także połączona głowica, którą lekarz przykłada bezpośrednio do skóry pacjenta. Głowica ta wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, fale zaś odbijają się od narządów wewnętrznych, po czym wracają do głowicy. Pomiar tych fal umożliwia ocenę tego, w jakiej odległości znajduje się narząd, jaki jest jego rozmiar czy kształt, a nawet to, czy jest twardy lub wypełniony płynem. Uzyskany obraz ultrasonograficzny jest od razu widoczny na ekranie.

Jak wygląda badanie USG jamy brzusznej?

Tak samo, jak w przypadku większości badań ultrasonograficznych, lekarz z pewnością poprosi o położenie się na wznak na kozetce. Następnie nałoży na sondę odpowiedni żel, który jest konieczny, aby lepiej przekazywać i odbierać fale. Podczas badania USG jamy brzusznej może się zdarzyć, że lekarz poprosi o zmianę pozycji lub wstrzymanie na chwilę oddechu.

Po zakończeniu badania zwykle dostaje się kawałek ligniny, aby usunąć resztki żelu z powierzchni skóry na brzuchu. Wówczas można już się ubrać i poczekać na opis badania, który lekarz przygotuje w ciągu kilku minut. Jeśli chodzi o czas trwania takiego badania, zazwyczaj nie przekracza ono trzydziestu minut - zwykle jest to jednak zaledwie kilka minut.

 

Artykuł powstał we współpracy z Centrum Medycznym Prima-Med z Krakowa.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej