Prosta sprawa - zadbaj o kręgosłup

Dbanie o kondycję kręgosłupa nie należy do najpowszechniejszych praktyk wśród współczesnego społeczeństwa. Większość zwraca uwagę na tę kwestię dopiero w momencie, gdy pojawia się ból. Przeczytajcie poniżej o najpowszechniejszych dolegliwościach kręgosłupa i metodach ich leczenia.

Rozpoznanie bólu

Nie ma jednej przyczyny wystąpienia bólu kręgosłupa. Najczęściej jest on spowodowany złymi nawykami, nieprawidłową postawą lub stanem zapalnym. Dotyka co 4 osobę w wieku 30-50 lat i z biegiem czasu się nasila. Ból pleców możemy podzielić na krótkotrwały, trwający do około 6 tygodni oraz przewlekły, utrzymujący się znacznie dłużej. Pierwszy z nich jest zazwyczaj skutkiem czynników mechanicznych, np. siedzącego trybu życia, nadmiernego wysiłku czy naciągnięcia mięśni kręgosłupa i wiązadeł. Początek objawów może wystąpić w każdym wieku i zwykle nasila się po wysiłku fizycznym. Długotrwały ból natomiast jest następstwem choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa lub dyskopatii. Dyskomfort nasila się stopniowo i ustępuje dopiero po odpowiednich ćwiczeniach fizycznych.

Dbanie o kręgosłup

Warto też rozróżnić rodzaj bólu. Wyróżniamy ból ostry, kłujący oraz przewlekły. Jest to istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. Na przykład ból związany ze złamanym kręgiem, utrzymujący się przez kilka tygodni czy miesięcy, którego nie sposób złagodzić tradycyjnymi sposobami, można leczyć poprzez wertebroplastykę. Jest to małoinwazyjny zabieg, który polega na wstrzyknięciu do zmienionego chorobowo trzonu kręgu cementu kostnego. W efekcie powoduje to wypełnienie ubytków struktury kostnej, wzmocnienie trzonu kręgu i zmniejszenie bólu. Skuteczność leczenia bólów kręgosłupa jest uwarunkowana postawieniem trafnej diagnozy związanej z rozpoznaniem struktury wywołującej ból oraz rodzajem zaburzenia.

Najczęstsze choroby

Kręgosłup ludzki charakteryzuje się naturalnymi skrzywieniami w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Problem występuje w momencie, gdy stają się one zbyt głębokie. Wygięcie kręgosłupa ku tyłowi na odcinku piersiowym i krzyżowym nazywamy kifozą. Nieleczona może powodować powstanie garbu lub problemy z oddychaniem. Lekarz w celu zdiagnozowania kifozy zleca RTG kręgosłupa oraz prosi pacjenta o wykonanie określonych ruchów. W początkowej fazie choroby wystarczy stosować odpowiednie ćwiczenia. W cięższych przypadkach wymagane jest już leczenie operacyjne. Za najczęściej występującą przyczynę bólów pleców uznaje się także dyskopatię. Dolegliwość ta związana jest ze zwyrodnieniem krążków międzykręgowych, czyli dysków. Zazwyczaj ich przemieszczenie spowodowane jest wiekiem lub przeciążeniem. Objawia się rwącymi bólami kręgosłupa, zaburzeniami czucia czy niedowładem.

W większości przypadków pacjentom pomaga leczenie zachowawcze, w tym metody fizjoterapeutyczne. Jednak w przypadku około 5% pacjentów niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Wówczas warto wybrać metodę, która jest najmniej inwazyjna, a zatem pozwala bardzo szybko zredukować ból i powrócić do codziennych obowiązków. W Prywatnej Lecznicy Certus stosuje się leczenie DiscoGelem, który działa przeciwzapalnie, wypełniając pęknięcia w osłabionym pierścieniu włóknistym i jednocześnie blokuje receptory bólowe tam umiejscowione. Powyższa procedura pozwala na skuteczne i szybkie minimalizowanie dyskomfortu powstałego na skutek ucisku. Zwiększenie świadomości pacjentów na temat dostępności mało inwazyjnych metod leczenia skłania ich do szybszego podjęcia kuracji, a jak wiadomo, w przypadku zdrowia czas ma ogromne znaczenie.

Zapobieganie

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakich zasad powinien przestrzegać chcąc zadbać o prawidłową postawę. Kręgosłup jest niezwykle ważny, gdyż stanowi podstawę ludzkiego szkieletu. Dolegliwościom można zaradzić poprzez postępowanie zachowawcze. Większość z zasad dotyczy utrzymania prawidłowej postawy podczas wykonywania codziennych czynności, nawet podczas spania. Zaleca się tu tzw. pozycję embrionalną, tj. leżenie na boku z lekko ugiętymi nogami. Wybierajmy także średnio twardy materac. Pamiętajmy, aby w odpowiedni sposób podnosić przedmioty. Żeby odciążyć kręgosłup należy przenieść część ciężaru na nogi. W związku z tym, zanim złapiemy za przedmiot, powinniśmy ugiąć kolana i na wyprostowanych plecach podnieść ciężar. Mięśnie grzbietu możemy wzmocnić dzięki ćwiczeniom na kręgosłup. Obecnie wiele klubów fitness posiada w ofercie zajęcia na zdrowy kręgosłup. Możemy je również z powodzeniem wykonywać w domu.

Ćwiczenia fizyczne są bardzo ważne również ze względu na fakt, iż przeciwdziałają otyłości, która jest obecnie jednym z powszechniejszych powodów dolegliwości pleców. Dodatkowy kilogram ciała na brzuchu potrafi obciążyć kręgosłup o dodatkowe 7 kilogramów! Ogromną rolę w występowaniu problemów z kręgosłupem odgrywa także stres. Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem silnych emocji odruchowo napinamy i kurczymy mięśnie grzbietowe. Taki skurcz trwający dłuższą chwilę zaciska nasze naczynia krwionośne, co tylko potęguje napięcie. Dolegliwości kręgosłupa są na tyle dokuczliwe, że lepiej im zapobiegać, niż leczyć.

Dbanie o postawę i zdrowy kręgosłup pozwala cieszyć się jego pełną sprawnością. To centralny punkt organizmu, który stanowi podporę dla całego ciała. Dobrze jest należycie o niego zadbać, a wszelkie odstępstwa od normy jak najszybciej konsultować ze specjalistą.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej