Mężczyźni też mogą mieć duże piersi

Mężczyzna z dużym biustem to rzeczywiście niecodzienny widok. Okazuje się jednak, że jest to możliwe. Najczęściej przyczyną rosnących piersi u osób płci męskiej jest ginekomastia. To choroba, której podłożem są przede wszystkim wahania hormonalne. Ale nie tylko. Dowiedz się więcej o tym krępującym schorzeniu.

Ginekomastia

Powiększenie piersi u mężczyzn – podstawowa charakterystyka

To nic innego jak przerost tkanki tłuszczowej. Może dotyczyć jednej albo obu piersi. W każdym przypadku jest to choroba niezwykle wstydliwa, która zaburza normalne funkcjonowanie. Należy jednak podkreślić, że ginekomastia może występować przy uwzględnieniu jej różnych typów. Najczęściej pojawia się już u małych chłopców, nawet u noworodków w pierwszych dniach ich życia. To efekt zbyt wysokiego poziomu hormonu, jakim jest estrogen. Taka przypadłość najczęściej cofa się samoistnie po jakimś miesiącu. Uznaje się, że rosnące piersi u osób płci męskiej to także efekt zbyt wysokiego poziomu prolaktyny. To hormon, który u pań odpowiada za produkcję mleka w kanalikach mlekowych piersi.

Pamiętajmy jednak, że ginekomastia może występować także jako efekt problemów z nerkami, wątrobą albo przyjmowania niektórych rodzajów leków, w tym tych, które obniżają ciśnienie.

Naukowcy potwierdzają, że ginekomastia to też efekt przyjmowania narkotyków twardych, takich jak heroina.

Pamiętajmy, że na ginekomastię cierpieć mogą nie tylko osoby z nadwagą. Ta przypadłość dotyczyć może również panów całkowicie szczupłych. W każdym przypadku schorzenie to wymaga natychmiastowej kontroli lekarskiej, a pacjent powinien podjąć odpowiednio dopasowane leczenie.

Jak leczyć ginekomastię?

Ginekomastia rozpoznawana jest najczęściej już na podstawie wywiadu oraz obserwacji. Lekarz wykonuje również proste badanie. Podczas dotyku wyczuwa rozrost tkanki o gęstej konsystencji. Ta znacznie różni się od podstawowej tkanki tłuszczowej czy mięśniowej.

Leczenie jest dopasowane zawsze do stadium rozwoju choroby, ale uwagę zwraca się też na przyczyny jej powstania. W pierwszej kolejności podejmowane są badania, na przykład te, które wykażą poziom testosteronu, ale również innych hormonów. Przy podejrzeniu choroby nowotworowej lekarz zaleca usg i biopsję. Najczęściej schorzenie udaje się wyleczyć przy zastosowaniu farmakoterapii hormonalnej. Zdarza się jednak, że zalecany jest zupełnie inny sposób zwalczania problemu, jakim jest ginekomastia. Zabieg okazuje się nierzadko jedynym sposobem na powrót do zdrowia pacjenta.

Dlaczego nie warto bagatelizować ginekomastii?

Okazuje się, że ginekomastia jest krępującym problemem. Duże piersi u mężczyzn powodują wycofanie społeczne i brak pewności siebie. Bardzo często dorośli mężczyźni wykazują zmniejszone libido. Nie da się też ukryć, że biust może przeszkadzać im w codziennej aktywności fizycznej i negatywnie wpływa na ich wygląd zewnętrzny. Chociażby dlatego panowie muszą natychmiast udać się na konsultację medyczną oraz podjąć właściwe leczenie, by wrócić do formy.

Artykuł przygotowany w oparciu o stronę internetową przychodni Optomedica.

 

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej