Jak wygląda zabieg depilacji laserowej?

Usuwanie zbędnego owłosienia przy pomocy lasera to obecnie jedna z najpopularniejszych metod depilacji, ponieważ dzięki niej można raz na zawsze pozbyć się włosków bez skutków ubocznych w postaci krostek lub wrastających włosów. Jeszcze do niedawna większość kobiet korzystała głównie z maszynki do golenia lub wosku, jednak po bardzo krótkim czasie włosy znów zaczynały pojawiać się na ciele, dlatego też zabieg należało powtarzać niemal co kilka dni. Wraz z biegiem czasu odkryto jednak inną metodę depilacji, która pomaga na stałe pozbyć się niechcianych włosków. Jak jednak wygląda zabieg depilacji laserowej i w jaki sposób należy się do niego przygotować?

Depilacja laserowa

Na czym polega laserowa depilacja skóry?

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie kosmetycznym przeprowadzana jest w pierwszej kolejności konsultacja (kosmetolog ocenia podczas niej typ skóry oraz barwę włosów), a następnie próba laserowa, dzięki której można sprawdzić, jak skóra będzie reagować na działanie lasera. Jeśli taka próba wypadnie pozytywnie, to przeprowadzony zostaje właściwy zabieg. Warto przy tym podkreślić fakt, iż do zabiegu depilacji laserowej kwalifikują się wyłącznie te panie, które mają jasną skórę oraz ciemne włosy, ponieważ światło lasera oddziałuje na melaninę, czyli na barwnik znajdujący się we włosie. Z tego też względu panie, które mają blond lub rude włosy, nie powinny decydować się na zabieg, ponieważ nie przyniesie on zamierzonych rezultatów. Jeśli chodzi o sam zabieg, to podczas jego przeprowadzania wybrane partie skóry (np.bikini, łydki, pachy) zostają naświetlone małą wiązką światła. W trakcie trwania zabiegu światło lasera doprowadza do podgrzania włosa wraz z mieszkami włosowymi, dzięki czemu włosy ulegają całkowitemu zniszczeniu. Należy jednak mieć świadomość tego, iż światło lasera oddziałuje tylko na włosy będące w fazie wzrostu, dlatego też zabieg należy powtarzać co kilka tygodni. Sam zabieg nie jest tak naprawdę bolesny, gdyż towarzyszy mu raczej lekkie ukłucie, jednak kobiety, które dosyć ciężko znoszą ból, mogą przed jego przeprowadzeniem zdecydować się na zastosowanie znieczulenia.

Przeciwwskazania do zabiegu depilacji laserowej

Zabieg depilacji laserowej nie może zostać przeprowadzony u kobiet będących w okresie ciąży, a także u pań, które mają zbyt jasne włosy, świeżą opaleniznę, przyjmują fotouczulające leki lub zioła, mają uszkodzony naskórek, przyjmują leki obniżające krzepliwość krwi, a także zmagają się z zaburzeniami pigmentacji.

W jaki sposób należy przygotować się do zabiegu depilacji laserowej?

Na około 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem nie należy wystawiać ciała na działanie promieni słonecznych (nie wolno również opalać się na solarium), a także smarować skóry samoopalaczami oraz balsamami brązującymi. Niezwykle ważne jest również to, aby odstawić ziołowe herbatki zawierające nagietek oraz dziurawiec, kremy i maści zawierające w swoim składzie retinol, kwasy owocowe, witaminę A i witaminę C, a także fotouczulające leki. Zarówno przed pierwszym zabiegiem, jak i pomiędzy kolejnymi fotoepilacjami nie należy stosować kremów przeznaczonych do depilacji oraz wosku, pamiętając również o tym, aby nie wyrywać włosków przy pomocy pęsety. Na dzień przed zabiegiem włoski należy zgolić maszynką do golenia, dzięki czemu podczas depilacji nie dojdzie do poparzenia skóry. Skóra przed zabiegiem powinna być czysta, co oznacza, iż nie należy aplikować na nią balsamów, dezodorantów oraz kremów.

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu?

Pierwsze efekty depilacji widoczne są już po dwóch zabiegach, jednak decydując się na serię co najmniej 6 zabiegów, można spodziewać się całkowitego usunięcia wszystkich włosków. Związane jest to bowiem z cyklem wzrostu włosów, ponieważ światło lasera oddziałuje wyłącznie na te włosy, które podczas zabiegu są w fazie wzrostu. Raz na rok warto jednak wybrać się na zabieg przypominający, aby pozbyć się pojawiających się pojedynczych włosków, które mogą, ale nie muszą się pojawić.

 

Artykuł powstał we współpracy z Instytutem Kosmetologii i Modelowania Sylwetki Beauty Tower z Krakowa.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej