Ortodonta to lekarz stomatolog specjalizujący się w korygowaniu wad zgryzu, ale nie tylko. Zajmuje się on między innymi leczeniem pacjentów z użyciem różnego rodzaju aparatów ortodontycznych. Pacjenci, którzy planują leczenie ortodontyczne, powinni z uwagą zapoznać się z 6 rzeczami, które powinni wiedzieć, zanim wybiorą ortodontę.
Wybór kliniki, w której pacjent będzie mógł się poddać leczeniu ortodontycznemu i wybór samego lekarza ortodonty jest kluczowy dla powodzenia całego przedsięwzięcia. Najlepiej wybrać klinikę zapewniającą kompleksowe usługi stomatologiczne, dzięki czemu będzie można w jednym miejscu wyleczyć zęby, założyć aparat, wykonywać bieżące kontrole czy diagnostykę RTG. Zaoszczędzi to sporo czasu pacjentowi. Sprawdź Ortodoncja Warszawa - Klinika Supradent Mokotów, a dowiesz się, że w takim miejscu lekarze prezentują holistyczne podejście do pacjentów.
Kompleksowe centrum diagnostyczne w klinice stomatologicznej i ortodontycznej pozwoli na to, aby w jednym miejscu zrobić niezbędne badania, które pozwolą na opracowanie najkorzystniejszego planu leczenia pacjenta.
Podczas wstępnej wizyty w gabinecie ortodonty przeprowadzony powinien być z pacjentem dokładny wywiad lekarski. Powinien on poprzedzić wykonanie badań diagnostycznych i obrazowych, a także badanie stomatologiczne i pobranie wycisków.
Na tej podstawie ortodonta powinien zaplanować kompleksowe leczenie i omówić je z pacjentem. Przy najwyższych standardach obsługi należy zaprezentować również pełen kosztorys leczenia ortodontycznego.
Profesjonalne kliniki stomatologiczne i ortodonci dają gwarancję na wykonywane zabiegi. Dzięki temu mamy pewność, że wykonane usługi są zrealizowane prawidłowo i w razie czego zawsze będzie można wrócić do kliniki i bezpłatnie skorygować ewentualne błędy, jeśli okaże się, że z zębami nie wszystko wygląda tak, jak powinno.
W ortodoncji wykorzystywane są generalnie dwa rodzaje aparatów - stałe i ruchome. To ortodonta powinien dobrać właściwy aparat, biorąc pod uwagę takie czynniki jak:
Założenie aparatu lub korzystanie z aparatów ortodontycznych ruchomych zawsze ma na celu poprawę wyglądu i zdrowia zębów oraz zapewnienie maksimum komfortu w jamie ustnej. Leczenie ortodontyczne powinno prowadzić do korekcji wad zgryzu, a niekiedy nawet do zredukowania wad wymowy oraz do poprawy estetyki uśmiechu.
Aparat ortodontyczny ruchomy polecany jest głównie dla dzieci i młodzieży, a aparaty stałe - dla młodzieży i dorosłych. Można też w niektórych specjalistycznych klinikach ortodontycznych zdecydować się na ruchomy aparat Invisalign dla dorosłych, czyli na przeźroczyste nakładki na zęby - to aparat ortodontyczny w pełni dyskretny, ale skuteczny w działaniu.
Standardowe aparaty ortodontyczne stałe zakłada się na określony czas, przytwierdzając do każdego z zębów metalowe lub kryształowe zamki, w których ligaturami, czyli tzw. gumkami mocuje się łuk o określonym kształcie. Leczenie średnio trwa 2 lata.
Każdy ortodonta powinien po rozpoznaniu stanu uzębienia pacjenta i wybraniu dla niego odpowiedniego aparatu, przedstawić koszty leczenia. Cena to wypadkowa typu aparatu, liczby planowanych wizyt, jakości wykorzystanych materiałów i długości leczenia. Koszt całej kuracji rozkłada się na czas leczenia, choć najczęściej za sam aparat płaci się na początku.
Nie bez znaczenia przy wyborze lekarza ortodonty, który będzie leczył zęby pacjenta, są jego subiektywne odczucia związane z wizytą w danej klinice i z rozmową z lekarzem. Musi mieć pewność, że oddaje swoje uzębienie w ręce specjalisty i będzie przez kolejne co najmniej kilkanaście miesięcy pod dobrą opieką.