Kiedy potrzebujesz nowych zębów - implanty zębowe

Jeżeli ktoś jest posiadaczem zdrowych i mocnych zębów, powinien uważać się za wielkiego szczęściarza. Niestety, często zdarza się tak, że z czasem w naszym uzębieniu powstają różnego rodzaju ubytki. Czasami jest to spowodowane chorobami zębów, nie brak również sytuacji, gdy ktoś stracił zęby w wyniku wypadku. Na szczęście w tej sytuacji z pomocą przychodzi stomatolog, który może założyć nam implanty zębowe. Czym są implanty zębowe i na czym polega ich zakładanie? Gdzie założyć implanty zębowe w Krakowie?

Implanty zębowe

Czym jest implant zębowy?

Implant zębowy to sztuczny korzeń, czyli wszczep wykonany z tytanu, który jest wielkości naturalnego korzenia. Na jego podstawie umieszczany jest sztuczny ząb, czyli korona. Nie zawsze jednak liczba wszczepionych implantów musi się równać liczbie brakujących zębów. Można bowiem wykonać kilkupunktową implantację i na niej oprzeć wszystkie brakujące zęby. W niektórych przypadkach zdarza się, że wystarczą nawet dwa implanty, by oprzeć na nich całą protezę.

Do implantów mocowana jest korona protetyczna, czyli sztuczny ząb. Czasami jest ona przymocowywana do istniejących już naturalnych zębów w celu ukrycia wszelkich uszkodzeń. Sztuczne zęby zakłada się również w celu zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, naprawy złamanego zęba, umocowania mostu czy też pokrycia zęba po leczeniu kanałowym. W dzisiejszych czasach w gabinetach stomatologicznych są dostępne różne rodzaje koron. Możemy wybrać:

  • Koronę metalową,
  • Koronę akrylową,
  • Koronę metalową licowaną akrylem,
  • Koronę metalową licowana porcelaną,
  • Koronę ceramiczną,
  • Koronę cyrkonową.

Wybór korony zależy od pacjenta. Warto omówić poszczególne rodzaje ze swoim stomatologiem. Będą się one różniły od siebie wyglądem, trwałością oraz ceną. Korona jest uzupełnieniem stałym, dlatego też może być usunięta jedynie przez specjalistę.

Jak wszczepia się implanty zębowe?

Zabieg zakładania implantów zębowych zasadniczo dzieli się na trzy etapy. Pierwszy z nich to wszczepianie implantu. Jest to zabieg chirurgiczny, który polega na wywierceniu w kości otworu, w celu wkręcenia implantu. Kolejnym etapem jest wkręcanie śruby gojącej. Przechodzimy do niego dopiero po ustabilizowaniu się implantu i jego zintegrowaniu z kością. Lekarz implantolog nacina błonę śluzową położoną bezpośrednio nad wszczepem i wkręca w implant śrubę gojącą, której celem jest przyspieszenie procesu gojenia się błony śluzowej w bezpośrednim otoczeniu implantu, a także wymodelowanie kształtu dziąsła pod przyszłą koronę protetyczną.

Ostatnim etapem jest zamocowanie sztucznego zęba. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski protetyczne i ustala z pacjentem kolor przyszłej korony. Następnie w laboratorium, na podstawie wycisku, wykonuje się dwa elementy, dzięki którym lekarz kończy ostatni etap zakładania implantów zębowych. Jest to łącznik, czyli filar, na którym mocowana jest korona oraz korona protetyczna, czyli sztuczny ząb. Podczas ostatniej wizyty w gabinecie, stomatolog przykręca łącznik do implantu. Po upewnieniu się, że połączenie łącznika z implantem jest stabilne, lekarz mocuje koronę protetyczną.

Implanty zębów Kraków

Implantologia w Krakowie jest powszechna - znajdziemy tu wiele gabinetów stomatologicznych, w których możemy wykonać implanty zębowe. Aby wybrać sprawdzonego specjalistę, warto sprawdzić jego opinie w Internecie. Dzięki temu dowiemy się, czy pacjenci są zadowoleni zarówno z jego podejścia, jak i z efektów wykonanej pracy.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej