Prywatna opieka medyczna dla kogo i ile to kosztuje?

Coraz częściej firmy proponują swoim pracownikom w ramach umowy o pracę objęcie prywatną opieką medyczną. Jednak wśród klientów niepublicznych placówek służby zdrowia można znaleźć również klientów indywidualnych. Co sprawia, że coraz częściej decydujemy się na rezygnację z usług państwowej służby zdrowia? Ile to kosztuje? Kto może sobie na to pozwolić?

 Prywatna opieka medyczna

W Polsce możemy się spotkać z dwoma różnymi rodzajami ubezpieczenia medycznego. Jedno z nich jest obowiązkowe i posiada je każdy obywatel RP. Podpisując umowę o pracę, nasze zarobki zostaną pomniejszone o dodatkowe opłaty. W ten sposób otrzymujemy wynagrodzenie w kwocie netto. Wśród składek możemy znaleźć właśnie ubezpieczenie zdrowotne, które gwarantuje nam bezpłatną opiekę medyczną w placówkach Narodowego Funduszu Zdrowie.

Prywatna opieka medyczna

Druga składka stanowi dobrowolną decyzję każdego z nas. Jest to prywatne ubezpieczenie medyczne. Jeśli je posiadamy, możemy udać się do prywatnych gabinetów należących do ubezpieczyciela lub firm z nim współpracujących. Warto jednak pamiętać, że placówki prywatne również umożliwiają nieodpłatne leczenie na NFZ. Taka informacja powinna znajdować się zarówno w gabinecie, jak i na stronie internetowej firmy. Jeśli chodzi o indywidualną opiekę medyczną można również skorzystać z abonamentu, wówczas co miesiąc lub jednorazowo co roku dokonujemy stałej opłaty niezależnie od stanu zdrowia czy wieku.

Narodowy Fundusz Zdrowia

Ostatnimi czasy większość osób słysząc NFZ, ma przed oczami ogromne kolejki chorych osób czekających na swoją wizytę u lekarza. W wielu przypadkach mimo wcześniej ustalonego terminu musimy uzbroić się w cierpliwość i swoje odstać już pod gabinetem lekarskim. Wiele osób decyduje się na korzystanie z usług NFZ ze względu na zapewnienie darmowych konsultacji specjalistycznych czy zabiegów. Jednak, aby z nich skorzystać, nierzadko należy posiadać wcześniej wypisane skierowanie od lekarza rodzinnego lub pierwszego kontaktu. Wielu z nas woli  dodatkowo zapłacić i wyeliminować zbędne formalności, korzystając z prywatnej opieki medycznej.

Prywatne wizyty

Wielu z nas decyduje się również na jednorazowe wizyty w prywatnych gabinetach lekarskich. Będzie to dla nas dobre rozwiązanie, jeśli mamy pewność, że taka sytuacja jest wyjątkiem. W innym przypadku możemy zapłacić więcej za kilka wizyt u lekarza niż za cały pakiet ubezpieczenia.

Kto korzysta z prywatnej opieki medycznej?

Już ponad 30% Polaków korzysta z oferty prywatnej opieki medycznej. Najczęściej są to osoby młode w 25 a 54 rokiem życia, mieszkające w dużych miastach, uzyskujące dochód wyższy niż średnia krajowa. Warto zaznaczyć, że są to jedynie dane statystyczne! Liczne ogłoszenia o pracę, chociażby w dyskontach, zawierają informację o prywatnej opiece medycznej. Podobnie sytuacja wygląda w wielu firmach produkcyjnych.

Z jakich usług specjalistów korzystamy najczęściej w gabinetach prywatnych? Najczęściej korzystamy z usług lekarza POZ, stomatologów, ortopedów oraz ginekologów. Skłaniamy się ku prywatnemu wykonywaniu badań laboratoryjnych (przykładowo badania krwi) i diagnostycznych.

Korzyści z Prywatnej Opieki Zdrowotnej

Do zalet Prywatnej Opieki Medycznej niewątpliwie należy dostęp do lekarzy specjalistów oraz badań i zabiegów medycznych w dostosowanym do naszych potrzeb terminie. Wiele przychodni przyjmuje swoich pacjentów w godzinach wieczornych, co umożliwia nam skorzystanie z ich usług bez konieczności zwalniania się z pracy.

Ponadto istnieje możliwość wyboru pakietu ubezpieczeniowego w zależności od naszych potrzeb. W wielu firmach można znaleźć zarówno pakiety indywidualne, jak i rodzinne czy też grupowe. Wielu ubezpieczycieli oferuje swoim klientom dodatkowe rabaty oraz zniżki w zależności od liczby ubezpieczonych osób czy też wybranych usług. Jednak największa przewaga nad NFZ to możliwość ominięcia długich kolejek i oszczędność czasu.

Kiedy NFZ będzie nam niezbędny? Warto posiadać ubezpieczenie NFZ z prostego powodu. Niektórych sytuacji nie da się przeskoczyć. Są to:

  • leczenie szpitalne,
  • szczepienie,
  • konieczność leczenia w poradniach specjalistycznych,
  • wydanie karty diagnostyki i skierowanie na specjalistyczne leczenie,
  • skierowanie na pobyt w sanatorium,
  • zalecenie rehabilitacji.

Ubezpieczenie grupowe a ubezpieczenie indywidualne

Ubezpieczenia grupowe są również traktowane jako zachęta do rozpoczęcia pracy w danej firmie. Dlatego często możemy się spotkać ze specjalnymi ofertami i promocjami dla większej grupy osób. W takiej sytuacji nie odczujemy na własnej skórze kosztów Prywatnej Opieki Medycznej, ponieważ nasz pracodawca automatycznie pobierze składkę na ten cel z kwoty brutto naszego wynagrodzenia. Natomiast my otrzymamy taką wypłatę, jaka została wcześniej ustalona.

W przypadku ubezpieczenia indywidualnego wiele zależy od naszego wieku, zakresu usług czy też liczby ubezpieczonych osób. Jeśli posiadamy rodzinę, warto zdecydować się na pakiet rodzinny. W ofertach można znaleźć również systemy abonenckie. Dokonując takiego wyboru, mamy pewność, jaką kwotę będziemy zobowiązani dostarczyć firmie. Będzie ona niezmienna. W przeciwieństwie do polisy nie ma znaczenia ile mamy lat, czy jesteśmy zdrowi i z jakich usług do tej pory korzystaliśmy.

Możemy wybrać pakiet podstawowy, rozszerzony lub tzw. premium. Im droższy pakiet, tym szerszy zakres usług. Jednak czasami warto zagłębić się w szczegóły ofert. Może się okazać, że rozszerzona wersja tak naprawdę nie posiada niczego, co będzie nam niezbędne.

Nieco ponad połowa osób korzystających z Prywatnej Opieki Medycznej wydaje na ten cel do 1000 zł rocznie. Natomiast pozostała część osób przekracza tę kwotę, sięgając do portfela nawet po ponad 2000 zł rocznie.

Jak prezentują się ceny Prywatnej Opieki Medycznej?

Istnieją pakiety standardowe kosztujące nieco ponad 700 zł rocznie, ale są również takie, które znacznie przekraczają sumę 1000 zł. Niektóre firmy przyciągają klientów ofertą złotówka na dzień. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Warto pamiętać, że w przypadku jednorazowej opłaty obejmującej cały rok, możemy zaoszczędzić. Miesięczne raty będą kosztować nas nieco więcej.

 

Artykuł został opracowany przez ekspertów serwisu WujekSknerus.pl

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej