Czym zajmuje się lekarz stomatolog?

Lekarz stomatolog zatroszczy się o zdrowie Twojej jamy ustnej. Jednak aby mógł to zrobić, musisz wpierw przełamać lęk przed fotelem dentystycznym. Poznaj szczegóły na temat tego zawodu.

Kiedy i jak często należy chodzić do stomatologa?

Jeśli nie masz żadnych dolegliwości, wystarczy rutynowy przegląd raz na pół roku-rok. Dotyczy to tak samo kobiet, jak i mężczyzn, dorosłych, osób starszych oraz dzieci. Im wcześniej dany problem np. ubytek, zostanie odkryty i wyleczony, tym lepiej dla Ciebie. Wcześnie podjęte leczenie jest krótsze, tańsze i mniej bolesne, a nawet zupełnie bezbolesne. Doświadczony stomatolog Ewa Pawlak na swojej stronie internetowej informuje, że najprostszą receptą na piękny uśmiech jest codzienna higiena jamy ustnej i regularne przeglądy.

Jeśli jednak odczuwasz już ból, nadwrażliwość, nieprzyjemny zapach z ust lub zauważasz zmiany w jamie ustnej, nie zwlekaj. Czym prędzej udaj się do stomatologa. Im szybciej odwiedzisz gabinet stomatologiczny, tym krótszy będzie Twój dyskomfort.

Specjalności lekarsko-stomatologiczne

Podstawową specjalnością jest stomatologia zachowawcza, zajmująca się profilaktyką i leczeniem mniej zaawansowanych ubytków oraz próchnicy. Należy do niej również endodoncja obejmująca leczenie bardziej zaawansowanych ubytków, tzw. leczenie kanałowe, które ratuje zęby przed usunięciem. Drugą specjalnością jest stomatologia dziecięca (pedodoncja) obejmująca profilaktykę i leczenie zębów mlecznych oraz stałych u dzieci.

lekarz stomatolog

Ortodoncja zajmuje się prewencją, diagnostyką oraz przywracaniem odpowiedniego zgryzu poprzez korzystanie z aparatów stałych, ruchomych oraz lingwalnych (zakładanych od wewnątrz zębów i niewidocznych z zewnątrz). Periodontologia (inaczej parodontologia) leczy choroby przyzębia i śluzówki jamy ustnej, m.in. parodontozę. Piąta jest protetyka, która uzupełniania ubytki w uzębieniu za pomocą protez stałych i ruchomych.

Poza tym wyróżniamy jeszcze dwie specjalizacje chirurgiczne: chirurgię stomatologiczną i szczękowo-twarzową oraz epidemiologię i zdrowie publiczne.

Badania stomatologiczne

Podstawą diagnostyki w gabinecie dentystycznym jest wywiad lekarski oraz przegląd stanu uzębienia. Jeśli istnieje taka konieczność, lekarz stomatologii wykonuje RTG (zdjęcie rentgenowskie) zmienionego chorobowo zęba lub całej szczęki (tak zwany pantomogram). To badanie ukazuje dokładny stan zębów, wykrywa ubytki, torbiele, zęby, które nie wyrosły (zęby zatrzymane), pokazuje zaawansowanie próchnicy oraz innych chorób przyzębia i efekt leczenia kanałowego. W poważniejszych przypadkach dentystka lub dentysta może zalecić badanie USG albo tomografię komputerową.

Zabiegi wykonywane przez stomatologa

Najczęściej lekarz stomatolog zajmuje się uzupełnianiem ubytków, leczeniem kanałowym, usuwaniem zębów mlecznych i stałych oraz wykonuje profilaktykę: scaling, piaskowanie, fluoryzację, lakowanie. W razie potrzeby dentysta lub dentysta chirurg wykonuje zabiegi chirurgiczne stomatologiczne: leczy złamania zębów, choroby ślinianek i żuchwy, złamania kości szczęki, usuwa ropnie i torbiele, rekonstruuje tkanki miękkie jamy ustnej oraz wykonuje płukanie kieszonki dziąsłowej.

Choroby, które leczy lekarz stomatolog

W gabinecie stomatologicznym najczęściej leczy się próchnicę, choroby przyzębia, wady zgryzu, kwasową erozję szkliwa i zapalenia miazgi zębowej.

Stomatolog a dentysta - czy jest różnica?

Większość Polaków obydwa terminy używa zamiennie i słusznie. Lekarz stomatolog i lekarz dentysta są równorzędnymi tytułami. Jednak ich pochodzenie tych terminów nieznacznie się od siebie różni. Obydwie nazwy pochodzą z łaciny, gdzie dentystyka oznacza naukę o zębach, a stomatologia naukę o jamie ustnej, czyli nie tylko zębach, ale również szczęce i przyzębiu.

Jakie są przeciwwskazania do wizyty u dentysty?

Należą do nich opryszczka wargowa, przeziębienie, afty oraz pleśniawki, a w przypadku bardziej inwazyjnych zabiegów, np. wyrywania zęba lub wszczepiania implantów, również miesiączka. Ciąża nie jest bezpośrednim przeciwwskazaniem do zabiegów stomatologicznych, ale lepiej zachować wtedy szczególną ostrożność. Jeśli zajdzie taka konieczność, wizyty należy planować w trakcie II trymestru. W trakcie ciąży oraz karmienia piersią nie powinno się wykonywać wybielania zębów.

Czy do stomatologa potrzebne jest skierowanie?

Nie. Wystarczy, że umówisz się na wizytę (np. telefonicznie) i przyjdziesz na umówioną godzinę.

Jak zmniejszyć strach przed wizytą u dentysty?

Twój strach będzie tym większy, im więcej czasu minęło od ostatniej wizyty w gabinecie dentystycznym. Jednak mam dla Ciebie dobrą wiadomość – z każdym rokiem znieczulenia działają coraz szybciej i mocniej, bezbolesny dentysta to dzisiaj standard, a sprzęt stomatologiczny staje się coraz bardziej nowoczesny. Wiedza dentystów również się zmienia, a wraz z nim podejście do pacjenta. Dobry specjalista rozumie, że się boisz i zrobi wszystko, co w jego mocy, aby leczenie było krótkie i komfortowe. Paradoksalnie bardziej boli odwlekanie wizyty u dentysty i chodzenie np. z bolącym zębem niż wizyta u stomatologa. W dzisiejszych czasach wystarczy jedno małe ukłucie ze znieczuleniem w gabinecie dentystycznym, a nie odczujesz już żadnego bólu. Rozwój stomatologii sprawił, że coraz łatwiej o zdrowy i piękny uśmiech, który będzie dla Ciebie powodem do dumy.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej