Czym jest pokrzywka i jak sobie z nią radzić?

Pokrzywka to powszechna dolegliwość, która występuje w każdej grupie wiekowej. Zmiany na skórze, które pojawiają się w jej przebiegu, wyglądem przypominają skórę poparzoną przez pokrzywę, stąd nazwa. Istotą wystąpienia pokrzywki jest nieprawidłowe wydzielenie substancji biorących udział w procesie zapalnym np. histamina.

Jakie są objawy?

Najbardziej charakterystycznym objawem pokrzywki są bąble, które mogą przyjmować barwę od porcelanowej, bladoróżowej po różowe i zaczerwienione. Zazwyczaj są niebolesne, ale mogą być swędzące lub piekące. Umiejscowienie pokrzywki może być różne w zależności od przyczyn jej wystąpienia. Najczęściej lokalizuje się w miejscu wystawionym na działanie alergenu, a więc mogą to być odsłonięte części ciała lub przylegające do czynnika drażniącego. W przypadku pokrzywki spowodowanej uczuleniem na kwas acetylosalicylowy, bąble pojawiają się w obrębie górnej części tułowia, szyi i głowy. Zmiany pokrzywkowe pojawiają się szybko i powinny znikać, nie zostawiając zmian na skórze, w czasie do 24 godzin od wystąpienia.

pokrzywka - objawy

Co może wywołać pokrzywkę?

Pokrzywka może być wywołana przez szereg różnych przyczyn. Wśród nich znajdują się czynniki fizyczne tj. ekspozycja na ciepło lub zimno, ucisk, promieniowanie UV oraz inne w tym pokrzywka cholinergiczna - spowodowana przez wzrost temperatury ciała np. po wysiłku fizycznym, pokrzywka kontaktowa - po styczności z uczulającą substancją (lateks, formaldehyd) lub pokarmem (owoce morza, pszenica, truskawki, orzechy). Ponadto zdarza się, że może mieć związek z przyjmowanymi lekami tj. penicylina, kwas acetylosalicylowy i NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Dodatkowo może towarzyszyć innym chorobom na tle autoimmunologicznym np. choroba Hashimoto, mieć związek z zakażeniem wirusowym lub ukąszeniem przez owada.

Jak diagnozuje się pokrzywkę?

Jednym z podstawowych sposobów wykorzystywanych w postawieniu rozpoznania pokrzywki jest stwierdzenie specyficznych zmian skórnych. W dużej mierze bardzo trudno jest określić konkretną przyczynę tej dolegliwości. W celu dokładniejszej oceny można wykonać podstawowe badania morfologiczne krwi z uwzględnieniem parametrów stanu zapalnego (OB, CRP). Ponadto można wykonać odpowiednie testy skórne i testy prowokacyjne, które nie muszą, ale mogą pomóc w rozpoznaniu.

Zapobieganie i postępowanie

Przede wszystkim należy ograniczyć wpływ czynnika, który wywołał objawy. Natomiast jeżeli pokrzywka wystąpiła w związku z toczącą się chorobą ogólnoustrojową, należy jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. Jeżeli pokrzywka występuje z przerwami co jakiś czas, zaleca się sporządzenie dzienniczka, w którym można odnotowywać prawdopodobne czynniki, po których pojawiły się objawy. Zalecanymi środkami farmakologicznymi na pokrzywkę idiopatyczną są np. Claritine, które mają za zadanie zablokować receptory dla histaminy. W przypadku gdy pojawiają się problemy z połykaniem lub oddychaniem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej