Jak przygotować się na wizytę u stomatologa?

Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym to podstawa zdrowego i pięknego uzębienia. Leczone na czas zmiany w obrębie uzębienia, pozwalają zapobiec ich dalszemu rozwojowi i poważnym dolegliwościom bólowym. Jednak przed udaniem się do stomatologa warto się odpowiednio przygotować, aby zapewnić komfort pracy lekarzowi oraz zadbać o własne dobre samopoczucie.

Po pierwsze: higiena jamy ustnej i zdrowe śluzówki

Po ostatnim posiłku przed wizytą u stomatologa należy pamiętać o dokładnym wyszczotkowaniu zębów i oczyszczeniu przestrzeni zębowych za pomocą nici dentystycznej. Takie działanie umożliwi pozbycie się resztek pokarmowych oraz zapewni odpowiednie podłoże do zabiegów stomatologicznych. Ponadto warto wiedzieć, że z pewnych powodów zarówno lekarz jak i pacjent może być zmuszony do odwołania wizyty. Jednym z nich są choroby (np. katar, przeziębienie, zapalenie gardła i zatok), stany zapalne aktualnie toczące się w jamie ustnej pacjenta, istniejące uszkodzenia i owrzodzenia na śluzówkach oraz obecność zakażenia wirusem opryszczki naczerwieni wargowej. Stwarzają one ryzyko nieprawidłowości podczas zabiegu, urażone mogą dawać duże dolegliwości bólowe oraz w przypadku opryszczki, zwiększają możliwość zakażenia personelu przeprowadzającego zabieg. Dlatego planując wizytę, warto zadbać o swoje zdrowie i unikać sposobności do infekcji. W przypadku drobnych ran i aft obecnych na błonach śluzowych możemy zastosować preparat przyśpieszający gojenie, takim preparatem jest np.: Anaftin.

przygotowanie na wizytę u stomatologa

Po drugie: dokumentacja medyczna i pytania do lekarza

Wybierając się do stomatologa należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokumentację, która będzie potrzebna do przeprowadzenia leczenia. W tym celu, kilka dni przed zaplanowaną wizytą warto zadzwonić do gabinetu, celem doinformowania się w tej kwestii. Może to być odpis z karty zawierający informacje o przebiegu leczenia w innym gabinecie, zdjęcie RTG lub wynik tomografii. Dodatkowo jeżeli to jest pierwsza wizyta, należy przygotować numer PESEL oraz spisać na kartce leki, które obecnie są przyjmowane oraz poinformować lekarza o istnieniu ewentualnych uczuleń. Na początku wizyty doktor będzie przeprowadzał wywiad, który ma za zadanie poznać istniejący problem i ułatwić jego rozwiązanie, dlatego należy być szczerym i nie zatajać czasem krępujących, ale być może istotnych faktów. Ponadto pacjent podczas rozmowy z lekarzem ma prawo zadawać pytania i dokładnie zapoznać się z zaproponowanym leczeniem.

Po trzecie: posiłek przed wizytą

Niektóre zabiegi i procedury medyczne mogą wymagać bezwzględnego pozostawania na czczo. Lekarz powinien poinformować pacjenta przed wizytą o ewentualnym wstrzymywaniu się od jedzenia, natomiast jeżeli tego nie zrobi można upewnić się wcześniej telefonicznie. Nie jest także wskazane spożywanie posiłków bezpośrednio przed wizytą, zwłaszcza u osób u których występuje wzmożony odruch wymiotny. Istnieje także odwrotna sytuacja, kiedy po niektórych zabiegach jak np. ekstrakcja zęba nie można jeść i pić przez kilka godzin. W tym przypadku należy zadbać o lekkostrawny i pożywny posiłek oraz uzupełnienie płynów przed wyjściem z domu.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej