Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej – jak sobie z nim radzić?

Kręgosłup jest bardzo istotnym elementem szkieletu człowieka, który umożliwia między innymi utrzymywanie postawy spionizowanej. Potocznie można powiedzieć, że dźwiga on całe nasze ciało, przez co narażony jest na znaczne obciążenie. Nie może więc dziwić fakt, że ból kręgosłupa jest dolegliwością niezwykle powszechną. Jak wynika z przeprowadzonych dotychczas badań, aż 80% społeczeństwa doświadczyło tego problemu. Często umiejscowienie bólu dotyczy okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa.

Ból lędźwiowo-krzyżowy

Przyczyny występowania bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa

Wyróżnić można rozliczne przyczyny bólu tej okolicy kręgosłupa, są to między innymi:

  • Nadmierne przeciążenie mechaniczne mięśni pleców, stawów lub więzadeł. Tryb życia polegający na spędzaniu znacznej ilości czasu w pozycji siedzącej, brak ruchu, odpowiedniego rozciągania czy też nadmierna eksploatacja kręgosłupa w wyniku ciężkiej pracy fizycznej doprowadzić może do powstawania miejscowego stanu zapalnego tej okolicy kręgosłupa, w wyniku którego dochodzie do powstawania bólu. W celu zmniejszenia tych dolegliwości stosowane są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np: zawierające deksketoprofen. Nie należy również zapominać o możliwości modyfikacji stylu życia, wprowadzenia regularnych ćwiczeń, rozciągania czy robienia przerw od pozycji siedzącej.
  • Cukrzyca - jest to mniej oczywista, aczkolwiek możliwa przyczyna bólu kręgosłupa, w tym jego odcinka lędźwiowego oraz krzyżowego. Cukrzyca jest przewlekłą chorobą metaboliczną, w wyniku której dochodzi do stanów hiperglikemii, czyli podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Stan ten ma negatywny wpływ na liczne aspekty funkcjonowania organizmu, może zaburzać widzenie, upośledza czucie oraz powoduje zaburzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Udowodnionym powikłaniem występującym w przebiegu tego schorzenia jest ból kręgosłupa powstający w wyniku przyśpieszenia procesów doprowadzających do degeneracji krążków międzykręgowych. Do pierwszych objawów cukrzycy należy między innymi zwiększone pragnienie (polidypsja), wydalanie dużej ilości moczu (poliuria) oraz utrata masy ciała. Objawów nie należy nigdy lekceważyć i w przypadku ich zauważenia należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku występowania bólu kręgosłupa w zdiagnozowanej cukrzycy należy prowadzić leczenie choroby podstawowej oraz wdrożyć odpowiednie ćwiczenia kręgosłupa.
  • Zaburzenia psychiczne są również istotnym aspektem mającym wpływ na funkcjonowania całego organizmu. Przewlekle występujący stres, nasilenie negatywnych emocji, brak czasu na odpoczynek, to wszystko czynniki, które mogą doprowadzać do nadmiernej eksploatacji i występowania dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, jego części lędźwiowej oraz krzyżowej.

Co robić w przypadku wystąpienia bólu okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa?

Przede wszystkim objawów bólowych nie należy nigdy lekceważyć. Mogą występować w przypadku schorzeń stosunkowo niegroźnych, jednak mogą także być manifestacją poważnych chorób. Zastosować można wymienione wyżej metody, a kiedy sytuacja zaczyna być niepokojąca, należy sięgnąć po poradę lekarza.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej