Jak wygrać walkę z zaskórnikami?

Zaskórniki to zmiany skórne, które są wynikiem nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe oraz jego zastoju. Możemy wyróżnić dwa typy omawianych wykwitów. Pierwszy z nich to zaskórniki zamknięte i powstają w wyniki nadmiernej proliferacji komórek naskórka, które zamykają ujścia gruczołów łojowych. Powoduje to powstanie małych, białych punktów, które są najbardziej widoczne na napiętej lub naciągniętej przez nas skórze. Drugą formą są zaskórniki otwarte i to właśnie one rzucają nam się w oczy, ponieważ mają charakterystyczną ciemną barwę. Tak jak w poprzednich dochodzi do zwiększenia ilości komórek warstwy rogowej, ale dołącza się tu zastój łoju.

Zaskórniki

Jakie typy skóry predysponują do powstania zaskórników?

Typ skóry, jaki posiadamy, jest uwarunkowany genetycznie, a czynniki środowiskowe oraz wewnątrzustrojowe mogą wpłynąć jedynie na jej stan. Wyróżniamy typ normalny, tłusto-wilgotny, suchy i mieszany. Najbardziej pożądanym jest typ wymieniony jako pierwszy, ale jest charakterystyczny jedynie dla wieku dziecięcego. Z kolei najbardziej problematyczne są typy, w których gruczoły łojowe są pobudzane do produkcji większej ilości łoju niż normalnie. Mówimy tu więc o skórze tłusto-wilgotnej i mieszanej (w tym typie występują partie skóry tłusto-wilgotnej współistniejące z partiami skóry suchej), które pojawiają się w późniejszym wieku, szczególnie w okresie dojrzewania płciowego. Nie wszystkie hormony płciowe wpływają na zwiększenie ilości łoju, estrogeny go zmniejszają. Hormonami do tego predysponującymi są androgeny i gestageny, jednak ich poziom nie musi być podwyższony, może utrzymywać się w granicach normy i w takich przypadkach, kiedy zmiany skórne występują, mówi się o genetycznej wrażliwości na ich oddziaływanie.

Występowanie zaskórników może wskazywać na choroby skóry.

Zaskórniki są zmianą pierwotną charakterystyczną dla trądziku pospolitego. Jeżeli występują wraz ze zmianami grudkowo-krostkowymi oraz torbielami ropnym jest bardzo prawdopodobne, że cierpimy na wyżej wymienioną jednostkę chorobową. Tak samo, jak typ skóry, skłonność do powstania trądziku jest uwarunkowana genetycznie. W schorzeniu początkowo pojawiają się zaskórniki, które wynikają z nadmiernego rogowacenia skóry i nieoddzielania się tych mas. Wykwity grudkowe i krostkowe są natomiast wtórnymi zmianami, a obecność torbieli ropnych wskazuje na nadkażenie bakteryjne uszkodzonej skóry.

Zasady pielęgnacji skóry.

Ważne jest, aby w procesie pielęgnacji skóry wyeliminować wszystkie modyfikowalne czynniki predysponujące do powstania zaskórników i trądziku pospolitego. Zaleca się stosowanie preparatów przeznaczonych do skóry trądzikowej, które pomagają w likwidacji wydzielonego łoju, a także przywracają prawidłowe pH skóry. Stosowanie peelingów pozwala na pozbycie się zrogowaciałego naskórka. Przydatny w walce z zaskórnikami może okazać się krem na trądzik Skinoren, który jest dostępny bez recepty. Zawiera on kwas azelainowy, który działa keratynolitycznie, zmniejsza wytwarzanie kwasów tłuszczowych oraz hamuje rozwój bakterii. Istotne jest również wyeliminowanie z diety produktów przyczyniających się do powstawania i zaostrzenia trądziku. Są nimi ostre przyprawy, czekolada, alkohol oraz orzechy.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej