Wiele chorób, a zwłaszcza te przewlekłe i nawracające, może przyczynić się do zmniejszenia jakości naszego życia. Może objawiać się to w każdej jego sferze – rodzinnej, społecznej czy też zawodowej. Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) jest jedną z tych chorób. Dotyka on coraz więcej ludzi, do czego przyczynia się otyłość (aż ¼ ludzi w Polsce jest dotknięta tym schorzeniem, a ich liczba ciągle rośnie!), ciąża, przepuklina rozworu przełykowego oraz nieprawidłowa funkcja przewodu pokarmowego (opóźnienie opróżniania żołądka oraz zmniejszenie napięcia dolnego zwieracza przełyku)
Choroba refluksowa polega na zarzucaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku, co objawia się nieprzyjemnym pieczeniem w okolicy zamostkowej, odbijaniem się, bólem w nadbrzuszu, chrypką, suchym kaszlem. Z niektórymi dolegliwościami możemy sobie szybko i łatwo poradzić stosując preparaty zawierające węglan wapnia i węglan magnezu, które pomagają zneutralizować kwaśne środowisko wywołujące uczucie pieczenia i bólu. Te substancje zawiera lek na zgagę Rennie. Nieleczony i długotrwały GERD skutkuje uszkodzeniem błony śluzowej przełyku (owrzodzenia, nadżerki), zwężeniem przełyku, krwawieniem z przełyku, wytworzeniem stanów przedrakowych (np. przełyku Barretta), a nawet samego raka przełyku.
Uznaje się, iż w zapobieganiu powstania refluksu żołądkowo-przełykowego pomocne jest zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych, ograniczenie spożywania kawy i alkoholi oraz odpowiednia dieta. Ważnym elementem jest również rezygnacja z siedzącego trybu życia, co wiąże się ze zwiększeniem aktywności fizycznej, a tym samym znormalizowanie masy ciała.
Głównym celem jest modyfikacja stylu życia. Podobnie jak w profilaktyce choroby, ważna jest rezygnacja z palenia papierosów oraz optymalizacja naszej masy ciała, w czym pomocne jest dostosowanie odpowiedniej diety. Co zatem z niej wykluczyć? Najlepiej unikać wszelkich cytrusów, kwaśnych i pikantnych potraw oraz wszystkiego, co zawiera kakao (czekolady, cukierki), gdyż opóźnia ono opróżnianie żołądka przyczyniając się tym samym do zwiększenia prawdopodobieństwa powrotu treści pokarmowej do przełyku. Kolejnym ważnym punktem jest eliminacja (a przynajmniej ograniczenie) spożywania kawy i napojów alkoholowych. One też mogą wywołać refluks, ponieważ obniżają napięcie dolnego zwieracza przełyku, czyli rozluźniają go. Należy jeszcze wspomnieć, że nie tylko składniki posiłków odgrywają znaczącą rolę w eliminacji objawów, ale również sposób ich spożywania. Powinniśmy jeść spokojnie i unikać połykania dużych kęsów, wraz z którymi do żołądka dostaje się znaczna ilość powietrza wywołująca dolegliwości oraz przyjmować 5-6 posiłków dziennie, ale o mniejszej objętości niż dotychczas. Musimy również unikać gorących i bardzo zimnych potraw, aby zmniejszyć możliwość podrażnienia przełyku. Pamiętajmy także, że każda osoba cierpiąca na refluks żołądkowo-przełykowy musi zadbać o indywidualny dobór diety.