Białaczka szpikowa – czym się charakteryzuje?

Ostra białaczka szpikowa to choroba spowodowana nieprawidłowym, nowotworowym rozrostem w szpiku wczesnych komórek prekursorowych krwi. Czym się różni ostra białaczka szpikowa od przewlekłej?

Białaczka, inaczej leukemia, to grupa nowotworów złośliwych o różnym przebiegu i objawach spowodowana patologicznym rozrostem komórek układu krwiotwórczego w szpiku kostnym, węzłach chłonnych i narządach krwiotwórczych okresu płodowego czyli wątrobie i śledzionie. Według tradycyjnego podziału wyróżnia się białaczki ostre i przewlekłe, szpikowe i limfoblastyczne. Spotyka się więc ostrą białaczkę szpikową (AML), ostrą białaczkę limfoblastyczną (ALL), przewlekłą białaczkę szpikową (CML) i przewlekłą białaczkę limfatyczną (CLL).

Białaczka szpikowa

O ile białaczki przewlekłe mogą przez kilka, a nawet kilkanaście lat nie dawać żadnych objawów, o tyle białaczki o ostrym przebiegu mają charakter gwałtowny i agresywny. Ostre białaczki wymagają też natychmiastowego leczenia, ponieważ nieleczone stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Więcej o białaczce dowiesz się na stronie https://www.dkms.pl/pl/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki.

Ostra białaczka szpikowa

Ostra białaczka szpikowa nazywana jest inaczej białaczką mieloblastyczną lub ostrą białaczką nielimfoblastyczną.. Jest to złośliwy nowotwór układu krwiotwórczego, którego przyczyną jest zahamowanie dojrzewania i różnicowania komórek prekursorowych szpiku. Wobec tego niedojrzałe, nieprawidłowe, identyczne wobec siebie komórki nowotworowe nazywane blastami, kumulują się w szpiku.

Niestety, wczesne objawy ostrej białaczki szpikowej nie są charakterystyczne i mogą przypominać zwykłe przeziębienie. U pacjenta często występują nawracające infekcje, spadek odporności i związane z tym ciężkie zakażenia.

Kolejnym symptomem może być niedokrwistość będąca wynikiem spadku ilości czerwonych krwinek. Oprócz osłabienia pojawia się wówczas apatia, bladość błon śluzowych i skóry, a także przyspieszona akcja serca i ogólne obniżenie wydajności organizmu. Chory może także cierpieć na skazę krwotoczną, krwawienia z nosa i dziąseł. Mogą łatwo pojawiać się siniaki, pacjent może odczuwać bóle kości, mieć stany podgorączkowe i nocne poty.

Przewlekła białaczka szpikowa

Przewlekła białaczka szpikowa często wykrywana jest… przypadkowo, przy okazji wykonywania okresowego badania morfologii krwi. Może się ona rozwijać w organizmie skrycie, nawet przez kilka lat nie dając żadnych widocznych objawów.

Wśród najczęściej występujących objawów  są: osłabienie, zmęczenie, mniejsza tolerancja  wysiłku fizycznego i wysokich temperatur , brak apetytu i spadek masy ciała. Chory może także mieć uczucie pełności w nadbrzuszu, cierpieć na bóle brzucha, bóle kości i nadmierną potliwość zwłaszcza w nocy. Wyniki krwi zazwyczaj wskazują na niedokrwistość i znacznie zwiększoną liczbę białych krwinek, czyli leukocytozę.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej