Stomatolog na NFZ? Uwaga na okrojony zakres procedur!

Chcesz cieszyć się zdrowym i białym uśmiechem? W takim przypadku pamiętaj o tym, że na NFZ nie wykonasz wszystkich potrzebnych procedur. Zdecydowana większość Polaków korzystających z usług stomatologicznych wybiera gabinety prywatne. Dlaczego? Głównym powodem jest zakres dostępnych procedur – dentysta na NFZ nie jest w stanie wykonać dla pacjenta tych samych usług, które wykona prywatnie.

Stomatolog na NFZ

Jakie leczenie stomatologiczne dostępne jest dla osób opłacających ubezpieczenie zdrowotne na NFZ? Z jakich procedur wówczas nie skorzystamy? Sprawdź teraz!

Jakie leczenie stomatologiczne oferuje NFZ?

Świadczenia gwarantowane na NFZ co prawda pozwalają na wyleczenie różnych ubytków, ale w wielu przypadkach dentysta nie będzie mógł zaoferować pacjentowi nic innego, jak tylko ekstrakcja, czyli usunięcie zęba – nawet jeśli w prywatnym gabinecie można bez problemów go wyleczyć. Co zatem dokładnie oferują gabinety z umową z NFZ?

Plombowanie zębów na NFZ

Stomatolog na NFZ może zaplombować u pacjenta wszystkie zęby w przypadku pojawienia się ubytków, niemniej jednak tak zwane „białe plomby” są dostępne tylko na zębach przednich górnych i dolnych – od trójki do trójki. Jest to jednak materiał kompozytowy chemoutwardzalny, który jest gorszy od stosowanego prywatnie materiału światłoutwardzalnego.

W przypadku pozostałych zębów można otrzymać tylko plomby szare – amalgamatowe.

Leczenie kanałowe na NFZ

W przypadku leczenia kanałowego osobom dorosłym przysługuje wyłącznie leczenie od trójki do trójki, czyli stomatolog nie wyleczy nam endodontycznie zębów przedtrzonowych i trzonowych – mogą być one tylko usunięte.

Protetyka na NFZ

W gabinetach posiadających umowę z NFZ w przypadku wyboru leczenia bezpłatnego nie otrzymamy także nowoczesnych protez zębowych.

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wyłącznie protezy częściowe z wykorzystaniem elementów doginanych do 5 braków zębowych lub dla osób z całkowitym bezzębiem protezę całkowitą. Napraw protezy przysługuje raz na 2 lata. Nową protezę możemy zamówić od 1 do 5 lat.

Dodatkowo świadczenia gwarantowane obejmują:

 • kontrolne badanie stomatologiczne z instruktażem higieny – 1 raz na rok
 • usunięcie kamienia nazębnego – skaling – raz na rok
 • znieczulenia stomatologiczne
 • leczenie zmian błony śluzowej jamy ustnej
 • wewnątrzustne zdjęcia RTG
 • usuwanie zębów jednokorzeniowych i wielokorzeniowych

Dokładny katalog usług stomatologicznych, które dostępne są bezpłatnie w gabinetach posiadających kontrakt z NFZ, możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego (Dz. U. 2017, poz. 193 j.t. ze.zm.).

Kompleksowe i profesjonalne leczenie tylko prywatnie

Jak widać, osoby chcące leczyć swoje zęby na NFZ mają do dyspozycji ograniczony zasób usług. Leczenie nie jest też najwyższej jakości, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wysokiej jakości materiałów.

Właśnie dlatego w Polsce tak dużym zainteresowaniem cieszą się usługi prywatne. Wtedy stomatolog może zapewnić swojemu pacjentowi nie tylko szerszą gamę procedur do wyboru, które eliminują konieczność ekstrakcji, czyli wyrywania zębów, ale również mogą zapewnić znacznie lepsze efekty leczenia.

Ponadto prywatny dentysta może zaoferować nam bardziej dogodne terminy wizyt, również w godzinach wieczornych, a także ogólnie lepszy komfort leczenia z gwarancją obsługi na najwyższym poziomie.

W prywatnych gabinetach stomatologicznych można skorzystać między innymi z takich dziedzin stomatologii jak:

 • leczenie endodontyczne wszystkich zębów, także pod mikroskopem
 • stomatologia estetyczna – licówki, wybielanie zębów i inne procedury estetyczne
 • nowoczesna protetyka – protezy ruchome oraz stałe, w tym korony, mosty
 • implantologia – wszczepienie implantów stomatologicznych
 • leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatów stałych

Dokładny zakres procedur stomatologicznych dostępnych w prywatnych gabinetach można sprawdzić bliżej na ich stronach internetowych. On-line możemy także zobaczyć przybliżone ceny usług.

Zadbaj o zęby i wybierz prywatnego stomatologa!

Zatem wtedy, gdy liczą się nie tylko efekty estetyczne, ale także zdrowie zębów i całej jamy ustnej, najlepszy będzie prywatny stomatolog przyjmujący w dobrze wyposażonym gabinecie.

Niestety, w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, niemniej jednak wtedy, gdy wybierzemy leczenie na NFZ, nie będziemy mogli uzyskać optymalnych rezultatów. 

Aktualne adresy gabinetów prywatnych można znaleźć już teraz przez internet.

Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Stomatologiczną Studio SE+ z Krakowa. 

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej