Łagodny rozrost prostaty – sprawdź, czy ten problem dotyczy Ciebie

Gruczoł krokowy, inaczej stercz lub prostata, to narząd wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Od jego prawidłowej budowy zależą procesy, takie jak: mikcja, czyli oddawanie moczu oraz ejakulacja – wytrysk męskiego nasienia. Gruczoł krokowy pełni funkcję produkcji płynu nasiennego, w którym zawieszone są komórki rozrodcze męskie – plemniki.

Prostata znajduje się poniżej pęcherza moczowego i otacza ona cewkę moczową w jej części sterczowej. Wraz z wiekiem elementy budujące gruczoł (cewy gruczołowe, a także zrąb) rozrastają się, doprowadzając do powiększenia tego narządu. Ten rodzaj schorzenia określany powszechnie łagodnym rozrostem prostaty jest najczęstszym i powszechnym schorzeniem populacji męskiej powyżej 45. roku życia.

łagodny rozrost prostaty

Co może wzbudzić podejrzenie łagodnego rozrostu prostaty?

Jak większość chorób, także i ta wywołuje odczuwane przez pacjentów objawy. Ich nasilenie zwiększa się wraz z postępem rozrostu i osiągania przez prostatę coraz to większych rozmiarów. Początkowo mężczyźni zauważają częstsze wizyty w toalecie, konieczność oddawania moczu wielokrotnie częściej w ciągu dnia. Dodatkowo część uskarża się na trudności w zapoczątkowaniu mikcji lub uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po wizycie w łazience. Pacjenci mogą cierpieć na nykturię, czyli potrzebę oddawania moczu w nocy, przez co konieczne są przebudzenia, a te niosą za sobą zaburzenia w fizjologicznym ciągłym śnie. Strumień moczu może stać się przerywany lub definiowany przez mężczyzn jako inny niż dotychczas.

Dodatkowo powiększająca się prostata może nastręczać problemów w sferze życia seksualnego. I tak mogą pojawić się problemy z erekcją lub nieprawidłowości w wytrysku. Wszystkie te objawy powinny zaalarmować do zbadania prostaty i podjęcia działań mających na celu złagodzenie dolegliwości. Początkowo można spróbować sięgnąć po lek na łagodny przerost prostaty Prostamo Uno, który znormalizuje metabolizm w komórkach gruczołu krokowego w pierwszym stadium choroby i złagodzi dolegliwości. Warto też podjąć działania mające na celu poprawienie ogólnej kondycji naszego organizmu. Zdrowa dieta, prawidłowa masa ciała, aktywność fizyczna, spożywanie produktów bogatych w cynk i zdrowe fitosterole oraz alkaloidy (pestki dyni, nasiona lnu) – mają udowodniony wpływ na poprawienie metabolizmu prostaty i jej zdrowe funkcjonowanie.

Nie unikaj wizyty u lekarza specjalisty

Jeśli wymienione powyżej działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, a objawy będą stale nas niepokoić i zaburzać codzienne funkcjonowanie, należy zapisać się na wizytę u lekarza urologa. Wykona on niezbędne badania i określi poziom zaawansowania choroby. Takim badaniem będzie na przykład badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt. Można wykonać też USG lub oznaczyć stężenie enzymu, charakterystycznego dla przerostu stercza, w surowicy krwi. Urolog w spersonalizowany sposób dobierze metodę postępowania, która ma szansę zapewnić poprawę stanu zdrowia pacjenta i w znaczny sposób poprawić jakość jego życia.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej