Jak łagodzić problem z rwą kulszową?

Rwa kulszowa to przypadłość związana z uciskiem na nerw kulszowy – największy nerw w ludzkim ciele wywodzący się ze splotu krzyżowego. Rwa charakteryzuje się ostrym, promieniującym bólem usytuowanym zazwyczaj w okolicy krzyża lub tylnej części uda wraz z pojawieniem się uczucia drętwienia na różnych poziomach kręgosłupa. Przypadłość dotyczy zazwyczaj osób starszych lub otyłych, może jednak wystąpić u niemal każdego. W jaki sposób łagodzić objawy rwy?

Rwa kulszowa

Czynniki ryzyka

Prześledzenie sytuacji wpływających na ryzyko wystąpienia rwy kulszowej, jest istotne z punktu widzenia łagodzenia bólu. Znalezienie czynników zależnych od stylu życia pozwala na modyfikację wzorca zachowań, natomiast czynniki niezależne wskazują na problem rwy w diagnostyce i pozwalają na zastosowanie dedykowanego, skutecznego leczenia. Istotnym czynnikiem, powodującym pojawienie się problemu, są zmiany zwyrodnieniowe kości oraz krążków międzykręgowych. Ucisk na splot krzyżowy i tzw. korzonki skutkuje pojawieniem się rwy kulszowej.

Innymi, nie zawsze związanymi z degeneracją kości, czynnikami ryzyka są sytuacje nadwyrężenia kręgosłupa. Pojawia się ono jako, skutek noszenia zbyt wielkich ciężarów, ale również może pojawić się w okresie ciąży. Choroby metaboliczne, takie jak otyłość i cukrzyca, mogą wywołać rwę kulszową. Inne przyczyny pojawienia się rwy to: uboga w składniki mineralne (zwłaszcza wapń) dieta, zaburzenia hormonalne i inne. Unikanie nadwyrężenia kręgosłupa, aktywność fizyczna (skutkująca między innymi prewencją przed zespołem metabolicznymi i cukrzycą) oraz uważność dotycząca ogólnego stanu zdrowia często pozwala na zredukowanie ryzyka pojawienia się rwy, a w przypadku już występującego problemu – na zminimalizowanie objawów.

Łagodzenie objawów rwy kulszowej

Oprócz unikania czynników ryzyka łagodzenie objawów rwy można podzielić na leczenie zabiegowe oraz objawowe. Neurochirurgia to dział medycyny używający środków umożliwiających bezpośrednią interwencję w miejscu, które wywołuje rwę kulszową. Jako że dyskopatia jest częstą przyczyną choroby, naprawa dysku przez neurochirurga pozwala na usunięcie problemu. Objawowe leczenie opiera się na podawaniu środków przeciwbólowych. Często, niezbędne jest zastosowanie środków leczniczych, poprzez interwencję podskórną, czasem wystarczy jednak użyć np. żelu Dip Rilif. Masaże i fizjoterapia umożliwiają ograniczenie bólu oraz leczenie rwy.

Najlepszą decyzją, jaką można podjąć w przypadku podejrzenia rwy kulszowej, jest poszukiwanie profesjonalnej pomocy lekarskiej. Ze względu na to, że rwa występuje często jako pochodna innych przypadłości, zazwyczaj wyeliminowanie problemu podstawowego stanowi skuteczne leczenie. Diagnostyka lekarska, zabiegi fizjoterapeutyczne, utrzymywanie prawidłowej wagi oraz poziomu cukru we krwi, to podstawa w przypadku pojawienia się bólu korzonków. Rwa bywa problemem przewlekłym, którego nie da się jednoznacznie wyleczyć, dlatego w tym przypadku pomoc lekarska również jest niezbędna. Opanowanie bólu jest niezwykle istotne, ponieważ pogarsza on jakość życia i ogranicza ruchliwość, która jest podstawą postępowania prozdrowotnego.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej