Jak udzielić pierwszej pomocy w górach?

Piesze wycieczki po górach cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród mieszkańców terenów górzystych i osób z pobliskich województw. Na wypoczynek w górskich miejscowościach decydują się także osoby na stałe mieszkające w Warszawie czy nad morzem. Wybierając taką formę relaksu, należy mieć świadomość tego, że podczas wyprawy zachodzi prawdopodobieństwo groźnych wypadków. Skaleczenia, zwichnięcia oraz złamania kończyn to codzienność. Warto więc wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować.

Pierwsza pomoc w górach

Kto prowadzi szkolenia z pierwszej pomocy? Warszawa i inne miasta

Odpowiedzialny turysta to taki, który w niebezpiecznej sytuacji potrafi pomóc osobie poszkodowanej. Z tego powodu coraz popularniejszy staje się kurs ratownika. Organizacją takich zajęć zajmuje się na przykład Centrum Ratownictwa, które prowadzi szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy na terenie Warszawy. Stolica to nie jedyne miasto, w którym działają. Na liście znajdują się również Poznań, Kraków czy Katowice. Szkolenie z pierwszej pomocy pozwala zdobyć umiejętności, które mogą okazać się cenne nie tylko na górskim szlaku, ale też na co dzień. W końcu sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia może nas zaskoczyć wszędzie.

Co należy wziąć ze sobą na wędrówkę po górach?

Do wycieczki po górach należy się odpowiednio przygotować. W plecaku, poza odpowiednią ilością butelek z wodą oraz prowiantem, koniecznie trzeba spakować przedmioty niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy. Co w takim razie warto wziąć ze sobą?

Najlepiej wziąć apteczkę samochodową, ponieważ w niej znajdują się najpotrzebniejsze przedmioty. Mimo wszystko warto sprawdzić, czy jest wyposażona w podstawowe elementy:

  • 2-3 rodzaje plastrów z opatrunkiem,
  • mały plaster na rolce,
  • 2-3 zwykłe bandaże,
  • paczkę bandażu elastycznego,
  • gotowe wyjałowione opatrunki,
  • buteleczkę wody utlenionej,
  • chustę trójkątną,
  • aluminiową folię termiczną,
  • ochronne rękawiczki z lateksu.

Na jakie etapy dzieli się pierwsza pomoc?

Warto wiedzieć, na jakie etapy dzieli się pierwsza pomoc. Kurs z tych zagadnień zawsze opiera się na nauczeniu kursanta kolejności poszczególnych etapów tak, by akcja ratownicza przebiegała sprawnie i była bezpieczna zarówno dla osoby poszkodowanej, jak i kierującego akcją. I tak na początek należy ocenić sytuację oraz bezwzględnie zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Następnie przychodzi moment na ocenę stanu poszkodowanego i wezwanie wsparcia. Ostatnim elementem jest udzielenie pierwszej pomocy w zakresie, w jakim dana sytuacja tego wymaga.

Jakie informacje należy przekazać wzywając pomoc?

Wśród wyżej wymienionych etapów każdy z nich jest tak samo istotny, jednak w przypadku udzielania pierwszej pomocy i wzywania ekipy ratunkowej należy szczególnie wykazać się trzeźwością umysłu. Podczas rozmowy z pracownikiem służb ratunkowych trzeba przekazać kilka najważniejszych informacji, by ratownicy medyczni mieli świadomość, z jakim przypadkiem będą mieć do czynienia. Dane, które powinno się podać to:

  • miejsce zdarzenia,
  • opis tego, co zaszło,
  • stan osoby/osób poszkodowanych,
  • liczba osób wymagająca pomocy,
  • wiek oraz płeć poszkodowanych,
  • imię i nazwisko osoby zgłaszającej oraz zwrotny numer telefonu.

Należy też pamiętać o tym, że rozmowę kończy przedstawiciel służb medycznych – nigdy pierwsi nie odkładamy słuchawki.

Zasady udzielania pierwszej pomocy w górach

Jakie rady można jeszcze wynieść ze szkolenia? Pierwsza pomoc nie ogranicza się jedynie do wezwania służby ratunkowej. Należy dbać o drożność dróg oddechowych, komfort termiczny i psychiczny osoby poszkodowanej, kontrolować oddech co minutę i nie podawać żadnych leków, jedzenia, napojów. Więcej na ten temat można dowiedzieć się na kursach organizowanych przez Centrum Ratownictwa: szkolenia z pierwszej pomocy Warszawa.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej