Świąd a silne wypadanie włosów. Jak leczyć?

Gdy skóra głowy nieprzyjemnie swędzi, piecze, dodatkowo jest zaczerwieniona, pęka i łuszczy się, konieczne jest ustalenie przyczyny tych dolegliwości. Bardzo często powodem są choroby, które mogą prowadzić do nasilonego wypadania włosów i łysienia. Swędzenie skóry głowy jest dość powszechnym objawem. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy świąd jest silny, nawracający i dodatkowo towarzyszą mu inne objawy.

Świąd a wypadanie włosów jak leczyć

Co może być przyczyną swędzenia skóry głowy?

Gdy dochodzi do pojawienia się świądu skóry głowy, a także jej pieczenia, zaczerwienienia, wysypek, nadmiernego łojotoku czy nawet łuszczenia i pękania skóry, za takie objawy mogą być odpowiedzialne różne czynniki zewnętrzne, pasożyty, schorzenia. Przede wszystkim należy wyeliminować powody związane ze stosowaniem kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy – szamponów, odżywek, masek. Gdy w ostatnim czasie do pielęgnacji wprowadzono nowe produkty, to właśnie one mogą być przyczyną reakcji. Zdarza się jednak, że nawet powrót do poprzednich kosmetyków lub przejście na te delikatniejsze, hipoalergiczne, nie rozwiązuje problemu. Wówczas przyczyną świądu mogą być poważniejsze dolegliwości.

Główne przyczyny świądu skóry głowy:

  • zakażenia bakteryjne i grzybicze
  • łojotok oraz ŁZS – łojotokowe zapalenie skóry
  • AZS – atopowe zapalenie skóry
  • zapalenie mieszków włosowych
  • łupież – tłusty i suchy
  • łuszczyca skóry głowy
  • świerzb, wszawica – choroby pasożytnicze skóry głowy

Świąd a wypadanie włosów jak leczyć

Świąd może prowadzić do wypadania włosów

Wiele osób zgłaszających się do gabinetów trychologicznych – specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu schorzeń skóry głowy i włosów – wskazuje, że wypadaniu włosów towarzyszy u nich nieprzyjemny świąd. Stale występujący świąd skóry głowy może nasilać wypadanie włosów. Schorzenia wywołujące swędzenie osłabiają mieszki włosowe. Dodatkowo drapanie skóry głowy powoduje ich podrażnienie, co nasila łysienie. W pierwszych fazach rozwoju wyżej wymienionych schorzeń może dochodzić do nieznacznego nasilenia wypadania włosów, natomiast wtedy, gdy nie są one leczone, najczęściej liczba wypadających włosów ulega zwiększeniu. Właśnie dlatego tak ważne jest szybkie zgłoszenie się do specjalisty i podjęcie właściwego leczenia. Zdarza się, że przy zaniedbaniach jedynym wyjściem staje się przeszczep włosów czy przeszczep brwi, gdy także doszło do ich utraty.

Jak zredukować świąd skóry głowy?

Zmniejszenie świądu skóry głowy powinno być powiązane z jego przyczyną, stąd kluczowa jest diagnostyka. Specjalista trycholog może zalecić odpowiednie kosmetyki oraz leki apteczne, jednak równie istotne jest właściwe dbanie o skórę głowy i włosy w domu.

Sposoby łagodzenia świądu skóry głowy:

  • indywidualny dobór produktów do pielęgnacji i baczna kontrola reakcji skóry i włosów na nowości kosmetyczne
  • stosowanie łagodnych kosmetyków myjących, które nie zawierają drażniących detergentów, na przykład SLS
  • każdorazowe suszenie włosów po ich umyciu – wilgoć nasila produkcję drobnoustrojów, w tym drożdżaków powodujących swędzenie skóry głowy
  • łagodne wycieranie i czesanie włosów – unikanie nadmiernego pocierania skóry głowy i włosów, stosowanie szczotek, które nie powodują szarpania
  • systematyczne czyszczenie grzebieni i szczotek z osadzających się na nich zanieczyszczeń
  • stosowanie właściwej diety dostarczającej zbilansowane składniki odżywcze i picie dużej ilości wody

Gdy zatem pojawia się problem nadmiernego swędzenia skóry głowy, któremu towarzyszy wypadanie włosów, warto udać się do specjalisty – trychologa. Z jego pomocą można ustalić przyczynę świądu i dopasować najlepsze metody leczenia. Na fachową pomoc możesz liczyć w klinice MD Medmix.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej