Kontuzje kolan są wpisane w życie każdego sportowca, ale nie tylko. Poważny uraz potrafi przekreślić karierę oraz w znaczącym stopniu utrudnić chodzenie i codzienne funkcjonowanie. Jednak na kontuzje narażone są na także osoby, które z profesjonalnym sportem mają niewiele wspólnego.
Niekiedy łatwo wskazać moment wystąpienia urazu, w szczególności, gdy odpowiedzialny za jego powstanie jest upadek. Ale bóle kolan równie dobrze mogą wystąpić w wyniku przeciążenia w czasie treningu. Wśród objawów towarzyszących kontuzjom, oprócz bólu, najczęściej wymienia się także obrzęk. Każdorazowo sytuację należy potraktować poważnie, zwrócić szczególną uwagę na towarzyszące urazowi objawy i na ich podstawie podjąć właściwe kroki prowadzące do wyleczenia. Sprawdź, jak wygląda leczenie urazów stawów kolanowych i kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.
Większość kontuzjowanych jako najbardziej dokuczającą dolegliwość wskazuje ból kolana, lecz oprócz niego zazwyczaj występuje także mnóstwo innych symptomów. Do najpopularniejszych należą:
Niech nas nie zmyli intensywność bólu – czasem uszkodzenie struktur kolana jest poważne, a ból kolana wcale nie tak dotkliwy, jakby się mogło wydawać.
Bez względu na to, jak poważna – lub niegroźna – wydaje się sytuacja, bóle kolana nie mogą zostać zlekceważone. Zaniechanie jakichkolwiek działań może przyczynić się do pogłębienia dolegliwości i wystąpienia bolesnych, długotrwałych powikłań.
Gdy ból najbardziej doskwiera zaraz po wysiłku, a niedługo później ustępuje, nie ma powodu do zmartwień. W takim przypadku zalecany jest odpoczynek, zimne okłady i powstrzymanie się od treningów lub obciążania kolana przez jakiś czas, na kilka dni od momentu ustania dolegliwości. Organizm posiada naturalne mechanizmy umożliwiające samodzielne zwalczenie wielu kontuzji, jednak potrzebuje czasu na regenerację.
Zdarza się również, że dolegliwość pojawia się nie tylko po wysiłku, ale także tuż przed nim. Wtedy na bolące kolano, oprócz odpoczynku i okładów z lodu, dobrze sprawdzą się również masaże. Ponadto powinno się pamiętać o obowiązkowej rozgrzewce przed ćwiczeniami i prawidłowym rozciąganiu mięśnia czworogłowego i mięśni zginaczy.
Sprawa komplikuje się, gdy dyskomfort odczuwany jest nie tylko podczas treningu, ale tak naprawdę przy każdej aktywności fizycznej. Wtedy należy całkowicie zrezygnować z uprawiania sportów. Oprócz stosowania zimnych okładów można także użyć maści na ból kolana lub aerozolu typu diky spray. Preparaty tego typu zawierają substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dlatego powinny przynieść niemal natychmiastową ulgę. Należy jednak pamiętać, aby przed użyciem zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu.
Jeśli pomimo zaniechania ćwiczeń i stosowania domowych metod leczenia bóle w kolanie nie ustępują, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Zasadniczo w każdym przypadku, nawet wtedy, gdy odczuwane dolegliwości wydają się być jedyne efektem lekkiego stłuczenia, nie ma pewności, że nie doszło do uszkodzenia struktur stawu kolanowego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest, dla każdego urazu, udanie się na wizytę do lekarza ortopedy i wykonanie specjalistycznego badania takiego jak RTG, USG, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej.
Lekarz dokonuje pełnej oceny objawów oraz rodzaju uszkodzenia i dopiero na tej podstawie podejmuje decyzje terapeutyczne. Niekiedy leczenie opiera się głównie na unieruchomieniu kończyny i odpowiedniej rehabilitacji, ale zdarza się również, że niezbędna jest ingerencja chirurgiczna.