Na przestrzeni lat w leczeniu chorób wykorzystywano bardzo różne metody, które nie zawsze okazywały się w 100% bezpieczne dla pacjenta. Z tego względu w dalszym ciągu, pomimo o wiele większej świadomości lekarzy i środowiska, pacjenci zwyczajnie obawiają się niektórych tekstów. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku zdjęcia rentgenowskiego, które może nam zostać zalecone przez lekarzy z różnych specjalizacji.
Badaniem, którego boją się w szczególności dzieci jest cefalometria. Polega ona na wykonaniu wspomnianego zdjęcia rentgenowskiego, które ukazuje szczękę człowieka z boku. Obraz ten może zostać wykorzystany przede wszystkim przez ortodontę, który na jego podstawie zadecyduje o dalszym leczeniu specjalistycznym. Najwięcej pytań zawsze wzbudza tutaj promieniowanie, które jest jednak ograniczone do minimum i nie powinno powodować zbędnych obaw.
Jeżeli ortodonta będzie potrzebował uzyskać informacje na temat wieku kostnego naszego dziecka lub zadecyduje on, że konieczne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego – z całą pewnością zaleci wykonanie cefalometrii. Wtedy najważniejsze będzie tutaj podejście rodzica, który w mądry sposób wytłumaczy dziecku, dlaczego takie badanie będzie mu niezbędne - oraz zapewni go o jego bezpieczeństwie.
Cefalometria trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, ale problemem może okazać się etap przygotowania – w szczególności, gdy nasze dziecko należy do wyjątkowo ruchliwych. Aby uzyskać wyraźny obraz elektroradiolog poprosi o włożenie na siebie specjalnego fartucha oraz umieszczenie głowy w wyznaczonym do tego miejscu w cefalostacie. To właśnie ten moment okazuje się największym wyzwaniem, gdyż głowa będzie tutaj unieruchomiona przez tzw. “holdery”. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsze udanie się z dzieckiem do wnętrza gabinetu i wytłumaczenie mu – krok po kroku – jak będzie odbywać się badanie.
Aby móc wykonać cefalometrię zawsze potrzebne będzie skierowanie od lekarza. Dostanie się na wizytę w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, nie powinno stanowić dużego problemu. W mniejszej miejscowości być może konieczne okaże się kilkudniowe oczekiwanie na wolny termin badania. W dniu wykonywania zdjęcia trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości - przed wejściem do gabinetu należy wypełnić niezbędne dokumenty.
Wynikiem cefalometrii jest uzyskanie zdjęcia na płycie, a do tego załączany jest także jego wydruk i analiza wyniku badania, która pozwala lekarzowi na wyciągnięcie pierwszych wniosków.