Obawy przed wykonaniem zdjęcia rentgenowskiego

Na przestrzeni lat w leczeniu chorób wykorzystywano bardzo różne metody, które nie zawsze okazywały się w 100% bezpieczne dla pacjenta. Z tego względu w dalszym ciągu, pomimo o wiele większej świadomości lekarzy i środowiska, pacjenci zwyczajnie obawiają się niektórych tekstów. Taka sytuacja często ma miejsce w przypadku zdjęcia rentgenowskiego, które może nam zostać zalecone przez lekarzy z różnych specjalizacji.

Zdjęcie rentgenowskie

Badaniem, którego boją się w szczególności dzieci jest cefalometria. Polega ona na wykonaniu wspomnianego zdjęcia rentgenowskiego, które ukazuje szczękę człowieka z boku. Obraz ten może zostać wykorzystany przede wszystkim przez ortodontę, który na jego podstawie zadecyduje o dalszym leczeniu specjalistycznym. Najwięcej pytań zawsze wzbudza tutaj promieniowanie, które jest jednak ograniczone do minimum i nie powinno powodować zbędnych obaw. 

Jak przygotować dziecko do cefalometrii? 

Jeżeli ortodonta będzie potrzebował uzyskać informacje na temat wieku kostnego naszego dziecka lub zadecyduje on, że konieczne jest rozpoczęcie leczenia ortodontycznego – z całą pewnością zaleci wykonanie cefalometrii. Wtedy najważniejsze będzie tutaj podejście rodzica, który w mądry sposób wytłumaczy dziecku, dlaczego takie badanie będzie mu niezbędne - oraz zapewni go o jego bezpieczeństwie. 

Cefalometria trwa zaledwie kilkadziesiąt sekund, ale problemem może okazać się etap przygotowania – w szczególności, gdy nasze dziecko należy do wyjątkowo ruchliwych. Aby uzyskać wyraźny obraz elektroradiolog poprosi o włożenie na siebie specjalnego fartucha oraz umieszczenie głowy w wyznaczonym do tego miejscu w cefalostacie. To właśnie ten moment okazuje się największym wyzwaniem, gdyż głowa będzie tutaj unieruchomiona przez tzw. “holdery”. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się wcześniejsze udanie się z dzieckiem do wnętrza gabinetu i wytłumaczenie mu – krok po kroku – jak będzie odbywać się badanie. 

Formalności związane z wizytą 

Aby móc wykonać cefalometrię zawsze potrzebne będzie skierowanie od lekarza. Dostanie się na wizytę w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław, nie powinno stanowić dużego problemu. W mniejszej miejscowości być może konieczne okaże się kilkudniowe oczekiwanie na wolny termin badania. W dniu wykonywania zdjęcia trzeba mieć ze sobą dowód tożsamości - przed wejściem do gabinetu należy wypełnić niezbędne dokumenty. 

Wynikiem cefalometrii jest uzyskanie zdjęcia na płycie, a do tego załączany jest także jego wydruk i analiza wyniku badania, która pozwala lekarzowi na wyciągnięcie pierwszych wniosków.  

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej