Wszystko co musisz wiedzieć o chorobach płuc

Jako jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce wskazuje się choroby płuc. Do tej grupy zalicza się schorzenia o różnym przebiegu i rokowaniu. Mogą wywoływać je czynniki środowiskowe, genetyczne lub infekcyjne. Wśród najbardziej znanych chorób płuc wymienia się m.in. zapalenie płuc czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Sprawdź, jakie są najczęściej występujące choroby płuc i w jaki sposób można je rozpoznać.

Choroby płuc

Samodzielne rozpoznanie choroby płuc jest trudne lub wręcz niemożliwe. Profilaktyką, diagnostyką i leczeniem schorzeń tego typu zajmuje się pulmonolog. Mimo to warto uważnie obserwować swój organizm, aby dostrzec moment wystąpienia niepokojących objawów ze strony układu oddechowego. Należy wtedy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Charakterystyka najważniejszych chorób płuc

Najogólniej mówiąc, choroby płuc to stan kliniczny, w którym zaburzona jest czynność płuc. Niekiedy problem dotyczy wymiany gazowej na poziomie błony, która oddziela pęcherzyki od krwi, w innych przypadkach drzewo oskrzelowe nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu do pęcherzyków. Zdarza się również, że zdolność płuc do usuwania lub zobojętniania substancji obcych jest upośledzona.

Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę trzech najpopularniejszych chorób płuc.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP)

Zwykle rozwija się u osób, które mają objawy kliniczne charakterystyczne dla przewlekłego zapalenia oskrzeli i/lub rozedmy płuc. Przewlekłe schorzenie płuc prowadzi do niszczenia pęcherzyków płucnych. U wielu chorych pomimo tego, że zmiany wciąż się rozwijają, choroba nie daje żadnych objawów. Z biegiem czasu pojawiają się problemy z oddychaniem, szczególnie w czasie aktywności fizycznej. Do tego dochodzi kaszel oraz odpluwanie plwociny. W późniejszych stadiach chory odczuwa silny ucisk w klatce piersiowej.

Śródmiąższowa choroba płuc

W przebiegu śródmiąższowych chorób płuc dochodzi do uszkodzenia komórek otaczających pęcherzyki płucne, co z kolei skutkuje uogólnionym zapaleniem i bliznowaceniem oraz włóknieniem płuc.

Choroba śródmiąższowa płuc rozwija się stopniowo. Większość pacjentów jako najbardziej dokuczliwe  objawy wskazuje duszność i ograniczoną zdolność do wysiłku fizycznego. W codziennym funkcjonowaniu przeszkadza im także suchy kaszel.

Zazwyczaj trudno jest jednoznacznie wskazać przyczynę odpowiedzialną za rozwój śródmiąższowej choroby  płuc. Zazwyczaj wskazuje się na wpływ  czynników środowiskowych i genetycznych.

Rak płuc

Śmiertelne choroby płuc to m.in. rak płuc. Jest to niekontrolowany rozrost komórek złośliwych w tkance płuca. Choroba wywoływana jest przez rakotwórcze czynniki środowiskowego, szczególnie przez dym tytoniowy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów wywołanych chorobą nowotworową, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Im dłużej i im więcej papierosów ktoś pali, tym większe jest ryzyko zachorowania na nowotwór płuc. Choć nie ma typowych objawów charakterystycznych dla raka płuca, to u pacjentów najczęściej występuje kaszel, który nie ustępuje po leczeniu zakażenia układu oddechowego, a wręcz przeciwnie – narasta. Dodatkowo pojawia się ból w klatce piersiowej, świszczący oddech i odkrztuszanie krwistej plwociny.

Choroby płuc – objawy

Okazuje się, że objawy choroby płuc zwykle są takie same, bez względu na rodzaj schorzenia. Pacjenci na nie cierpiący często uskarżają się na uporczywy kaszel, świszczący oddech i duszność. Bardzo szybko się męczą – w zaawansowanych stadiach choroby nawet najmniejszy wysiłek jest dla nich ogromnym wyzwaniem. Przewlekła choroba płuc może powodować także ból w klatce piersiowej, w niektórych przypadkach może pojawić się również krwioplucie.

Niektóre schorzenia dają jednak bardzo charakterystyczne symptomy. Dobrym tego przykładem są objawy, które wywołuje przewlekła obturacyjna choroba płuc. U chorych na POCHP występuje ryzyko nadciśnienia płucnego i tzw. serca płucnego, co może prowadzić do niewydolności oddechowej i serca.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej