Czym wyróżnia się grypa żołądkowa?

Skoro zwykła grypa najczęściej wiąże się z wysoką gorączką i suchym kaszlem, to czy jest w jakikolwiek sposób związana z grypą żołądkową, która objawia się przede wszystkim biegunką? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

  1. Grypa żołądkowa – najważniejsze informacje
  2. Objawy grypy żołądkowej
  3. Czy da się odróżnić grypę żołądkową od COVID-19?

Zdecydowana większość osób przynajmniej raz przeszła grypę jelitową. Część z nich może być zaskoczona faktem, że tak naprawdę przyczyną tych nieprzyjemności było wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego, które nie ma nic wspólnego ze zwykłą grypą.

Grypa żołądkowa

Grypa żołądkowa – najważniejsze informacje

Określenie grypa żołądkowa od lat cieszy się jednak dużą popularnością. Czasami zamiennie stosowane są terminy grypa jelitowa lub jelitówka. Nawiązanie do grypy wynika z faktu, że zarówno zakażenie przewodu pokarmowego, jak i zwykła grypa mogą mieć bardzo podobne objawy. Chodzi między innymi o bóle głowy, dreszcze, bóle mięśni, a nawet gorączkę. Najczęściej grypa żołądkowa występuje u małych dzieci, jednak bez względu na wiek chorego leczenie ogranicza się wyłącznie do łagodzenia objawów. Nie ma w sprzedaży preparatu, który wyeliminowałby z organizmu wirusy odpowiedzialne za zakażenia przewodu pokarmowego (rotawirusy, adenowirusy, norowirusy). Na szczęście dzięki stosowaniu sprawdzonych metod można łatwiej przejść grypę żołądkową. Najważniejsze jest zwiększenie ilości płynów, co wyeliminuje ryzyko odwodnienia. Jeżeli chodzi o dietę, należy wybrać taką, która będzie lekkostrawna. Można również sięgnąć po elektrolity i probiotyki.

Objawy grypy żołądkowej

Oprócz oczywistych biegunek lub wymiotów, grypie żołądkowej bardzo często towarzyszy gorączka lub ból głowy. Oprócz nudności mogą występować również bóle brzucha. Na szczęście chorobę można przejść w krótkim czasie. Chociaż objawy grypy żołądkowej mogą być bardzo dokuczliwe, to infekcja nie trwa dłużej niż dwa do trzech dni. Należy natomiast mieć świadomość tego, że jelitówka jest chorobą zaraźliwą (drogą kropelkową, przez dotykanie tych samych przedmiotów, drogą pokarmową). Nie można też zapominać o podstawowych zasadach higieny, zwłaszcza jeżeli osoba chora na grypę żołądkową mieszka wspólnie z innymi domownikami. W takim przypadku konieczne jest częste mycie rąk, ograniczenie kontaktów i odkażanie przedmiotów, których dotykała chora osoba. Jeżeli istnieje taka możliwość, należy wstrzymać się z powrotem do pracy po ustąpieniu biegunki. Dla uniknięcia ryzyka zarażenia innych osób warto odczekać dodatkowe dwa - trzy dni. Wynika to z tego, że nieprawdą jest, że do zarażenia może dojść tylko wtedy, gdy u osoby występują objawy jelitówki. Lekarze potwierdzają, że do zarażenia może dojść zarówno przed ich wystąpieniem, jak i kilka dni po tym, jak chora osoba wyzdrowieje. Przeczytaj więcej o grypie żołądkowej na stronie: https://diag.pl/pacjent/grypa-zoladkowa-grypa/.

Czy da się odróżnić grypę żołądkową od COVID-19?

Ostatnimi czasy wiele osób żyje w strachu przed zarażeniem się COVID-19. Ponieważ choroba objawia się na różne sposoby, czasami można ją pomylić z grypą żołądkową. W takiej sytuacji chorzy mogą się niepotrzebnie zamartwiać, więc warto zawczasu sprawdzić, w jaki sposób można odróżnić jelitówkę od COVID-19. Oprócz wykonania testu na koranowirusa warto zwrócić uwagę na jeden istotny symptom. O ile biegunka, dreszcze, gorączka i bóle mięśni mogą występować przy każdej z tych chorób, to na utratę smaku skarżą się tylko ci pacjenci, którzy cierpią na COVID-19. Jednocześnie wielu specjalistów zaleca, aby w przypadku podejrzeń wystąpienia COVID-19 samemu przeprowadzić domową kwarantannę. W końcu zalecenie to sprawdzi się również przy grypie żołądkowej.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej