Witamina B12 – objawy niedoboru i skuteczne sposoby suplementacji

Witamina B12 ma bardzo duże znaczenie dla naszego organizmu. Pomaga na przykład w budowaniu czerwonych krwinek. Ponieważ nie jesteśmy w stanie sami wytworzyć tego składnika, musimy pozyskiwać go z pokarmów lub z suplementów. Powinniśmy robić to regularnie – nasz organizm nie jest w stanie długo magazynować dużej ilości witaminy B12.

Witamina B12

Dlaczego witamina B12 jest ważna?

Ludzkie ciało potrzebuje witaminy B12 do wytwarzania czerwonych krwinek, DNA, utrzymania poprawnego funkcjonowania nerwów, optymalnej koncentracji, podnoszenia odporności czy wspomagania pracy mięśni. Przeciętny dorosły powinien otrzymywać 2,4 mikrograma dziennie. Jak większość witamin, B12 nie jest wytwarzana przez nasz organizm. Dlatego należy pozyskiwać ją z pożywienia lub suplementów.

I w tym tkwi problem – niektóre osoby nie spożywają wystarczającej ilości witaminy B12, aby zaspokoić swoje potrzeby, podczas gdy inni nie są w stanie wchłonąć wystarczającej ilości, bez względu na to, ile przyjmują. W rezultacie niedobór witaminy B12 jest stosunkowo powszechny, szczególnie u osób starszych.

Kto jest zagrożony niedoborem witaminy B12?

Istnieje wiele przyczyn niedoboru witaminy B12. Co zaskakujące, dwie z nich to praktyki często podejmowane w celu poprawy zdrowia: dieta wegetariańska i operacja odchudzająca. Rośliny nie wytwarzają witaminy B12. Jedyne pokarmy, które ją dostarczają, to mięso, jajka, drób, nabiał i inna żywność pochodzenia zwierzęcego. Wegetarianie oraz weganie, jeśli nie jedzą zbóż wzbogaconych witaminą lub nie przyjmują suplementów, są narażeni na wysokie ryzyko rozwoju niedoboru witaminy B12. Podobnie wygląda to w przypadku osób po operacji zmniejszenia żołądka, ponieważ zabieg ten wpływa na zdolność organizmu do ekstrakcji witaminy B12 z pożywienia.

Jakie są objawy niedoboru witaminy B12?

Niedobór witaminy B12 może rozwijać się powoli, a objawy pojawiać się stopniowo i nasilać z czasem. Oznaki braku odpowiedniej ilości tego składnika w organizmie to m.in.: drętwienie lub mrowienie dłoni, nóg lub stóp, trudności w chodzeniu, problemy z równowagą, niedokrwistość, obrzęk, stan zapalny języka, trudności poznawcze, utrata pamięci lub przewlekłe zmęczenie. Do potwierdzenia niedoboru witaminy B12 często konieczne jest badanie krwi. Nieleczony niedobór może powodować np. poważne problemy neurologiczne.

W jaki sposób uzupełniać witaminę B12?

Witamina B12 występuje naturalnie w różnych produktach pochodzenia zwierzęcego. Zalecane ilości tego składnika można uzyskać jedząc m.in.: wątróbkę wołową, małże, ryby, drób, jaja, produkty mleczne i niektóre płatki śniadaniowe. W przypadku wegetarian lub wegan dobrym rozwiązaniem jest suplementacja za pomocą odpowiednich preparatów. Na rynku można znaleźć wiele suplementów, wyróżniających się naturalnym składem i wygodnym sposobem spożycia.

www.auraherbals.pl

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej