Bieganie – dyscyplina dla każdego. Zobacz, jakie korzyści daje

Czy wiesz, że bieganie zwiększa wydolność serca, płuc i zmniejsza ryzyko zachowania na udar czy zawał? Lista korzyści wynikających z biegania jest długa. Na uwagę zasługuje również poprawa samopoczucia i redukcja stresu. Poznaj wszystkie korzyści płynące z uprawiania tego sportu.

Bieganie korzyści

Korzyść numer 1: poprawa samopoczucia i obniżenie poziomu stresu

Bieganie poprawia samopoczucie, obniża poziom kortyzolu i sprawia, że czujemy się lepiej sami ze sobą. Ruch poprawia też funkcje poznawcze i pozwala zachować sprawny umysł do późnych lat. Trening wpływa też na nabycie większej odporności na stres. Redukcja napięć nagromadzonych w pracy jest również ważną korzyścią płynącą z codziennego biegania. Ci, którzy wciągną się w bieganie, po kilku tygodniach nie potrafią wyobrazić sobie bez niego życia. 

Korzyść numer 2: wzmocnienie układu krążenia

U biegaczy wzrasta objętość serca. Osoby regularnie uprawiające tę dyscyplinę mają mniejszy ryzyko zachorowania na choroby wieńcowo-naczyniowe, takie jak udar, zakrzepica czy zawał, które każdego roku są przyczyną zgonów tysięcy Polaków. Jak wynika z raportu przygotowanego przez British Journal of Sports Medicine, biegacze regularnie uprawiający sport mają 30% mniejsze ryzyko zgonu na skutek choroby sercowo-naczyniowej. Ponadto biegacze mogą pochwalić się niższym poziomem tętna spoczynkowego, ciśnienia krwi i lepszym poziomem cholesterolu.

Korzyść numer 3: spalanie kalorii i ograniczenie ryzyka tycia

Codzienna przebieżka, czy to w otwartym terenie, czy też na bieżni, stanowi świetny sposób na utrzymanie wagi. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku osób prowadzących siedzący tryb życia. Ponadto dzięki bieganiu istnieje mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II – chorobę cywilizacyjną dotykającą ludzkość na całym świecie. Interwały pozwalają przyspieszyć funkcjonowanie metabolizmu na wiele godzin po zakończonym treningu. Bieganie zmniejsza również uczucie głodu i przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkową pomocą zwiększającą efekty pracy nad własną sylwetką może być spalacz tłuszczu, dostępny w sklepie internetowym dla sportowców https://www.bcaa.pl/spalacze-tluszczu/.

Korzyść numer 4: utrzymanie dobrostanu układu mięśniowo-szkieletowego

Osoby, które całe dnie spędzają przed ekranem komputera lub za kierownicą są narażone na siedzenie w niewygodnej pozycji. Bieganie pozwala rozprostować kości i pobudzić mięśnie do działania, a także poprawia gęstość mineralną kości u nastolatków. U osób dojrzałych natomiast ogranicza spadek tej gęstości, typowy dla procesów starzenia organizmu. Wyrzeźbione ciało i elastyczna skóra stanowią o atrakcyjności sylwetki. Aby nie nabawić się bolesnej kontuzji, warto przed każdym treningiem dobrze się rozgrzać, pamiętać o odpowiednim obuwiu i stopniowo zwiększać intensywność ćwiczeń. 

Podsumowując, bieganie wiąże się z szeregiem korzyści – nie tylko dla organizmu, ale dla umysłu i ducha. Jest ciekawą formą relaksu i spędzania wolnego czasu. 

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej