Efekt jojo - czym jest, przyczyny i konsekwencje oraz jak mu zapobiec

Efekt jojo

Niestety nie zawsze skuteczna dieta pozwala na trwałe zrzucenie zbędnych kilogramów. Bardzo często pojawia się efekt jojo, który powoduje wzrost masy ciała. Jakie są jego przyczyny i jak zapobiegać pojawieniu się efektu jojo?

Czym jest efekt jojo?

Efektem jojo nazywane są cykliczne wahania masy ciała, które występują po procesie odchudzania. O efekcie jojo mówi się w sytuacji, kiedy wahania te po 5 miesiącach są większe, niż 10% osiągniętej masy ciała.

Skąd się bierze?

Przyczyn efektu jojo może być kilka. Jest to przede wszystkim brak konsekwencji u osób, które się odchudzają. Po zakończeniu odchudzającej diety, niektórzy wracają do dawnych, niezdrowych nawyków żywieniowych, a także siedzącego trybu życia. To w połączeniu z poprzednim okresem ograniczenia spożywania kalorii, sygnał dla organizmu, że należy zacząć gromadzić zapasy na kolejny okres zmniejszenia ilości spożywanych kalorii. To powoduje efekt odwrotny do zamierzonego. Po okresie gwałtownego zmniejszenia masy ciała, następuje gwałtowne jej zwiększenie, które często przekracza wyjściową wagę.

Podczas stosowania diet odchudzających, zwalnia także przemiana materii, stąd po zakończeniu ich, nawet niewielkie nadwyżki energii, która dostarczana jest z pożywieniem, nie będą na bieżąco wykorzystane przez organizm.

Efekt jojo bardzo często jest także spowodowany przez stres, który powoduje chęć podjadania. Zdarza się, że sytuacją stresową jest sam proces odchudzania oraz zmniejszenie porcji spożywanych posiłków. Po udanym odchudzaniu, osoba bardzo często nagradza się jedzeniem.

Konsekwencje efektu jojo

Do konsekwencji efektu jojo zalicza się:

  • Zwiększony apetyt - po odstawieniu diety często osoba ma większy apetyt, ale pomimo to spala się tylko nieduża ilość kalorii. Spowodowane jest to częściowo tym, że po kilku cyklach diety z efektem jojo waga wraca, a bardzo często nawet wzrasta.
  • Zwiększony udział tłuszczy w organizmie - po kilku cyklach efektu jojo, proporcja tłuszczu w organizmie człowieka zwiększa się. Okazało się także, że cykl diety z efektem jojo powoduje wzrost tłuszczu w jamie brzusznej.
  • Zwiększenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych - trwałe zmiany masy ciała są związane ze zwężeniem naczyń krwionośnych. Duże różnice masy ciała podwajają prawdopodobieństwo niewydolności serca.
  • Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II - efekt jojo wpływa także na hormony, w tym kortyzol - hormon stresu. Podwyższony przyczynia się do gromadzenia tłuszczu na brzuchu. To z kolei zwiększa ryzyko cukrzycy.
  • Wysokie ciśnienie - przyrost masy ciała prowadzi do podwyższenia ciśnienia krwi.

Powyższe skutki dotyczą sfery fizycznej i zdrowia. Natomiast efekt jojo powoduje także duże rozczarowanie oraz zniechęcenie do ponownego podjęcia diety i zawalczenia o szczupłą sylwetkę.

Efekt jojo dieta

Jak zatrzymać efekt jojo?

W trakcie diety odchudzającej spożywanie jedzenia jest zredukowane, a proces pozbycia się nadmiernych kilogramów jest dla organizmu dużym stresem. Nie otrzymuje on także w tym czasie wystarczającej ilości energii, a także traci cenne substancje, takie jak minerały, błonnik i białka. Następnie spala masę mięśniową, która zastępuje tłuszcz. W przypadku popełniania błędów w odchudzaniu, dieta nie dostarcza składników odżywczych a to prowadzi do problemów zdrowotnych oraz efektu jojo. Jak temu zapobiec?

Stosowanie zbilansowanej diety

Proces odchudzania powinien nieść ze sobą wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych na stałe, a także regularnego ruchu. Dzięki temu nie tylko można zrzucić zbędne kilogramy, ale także poprawić stan zdrowia oraz zapobiec efektowi jojo.

Ustalenie realistycznych celów

Zamiast od razu rzucać się na głęboką wodę, zakładając schudnięcie 30 kilogramów w krótkim okresie czasu, warto starać się zrzucić np. pół kilograma tygodniowo. Zamiast samodzielnie przygotowywać posiłki i codziennie liczyć kalorie, warto zdecydować się na dietę pudełkową, przygotowywaną przez catering dietetyczny Fit King. Takie posiłki będą pożywne, nie będą powodować odkładania się tłuszczu, jednocześnie zawierając odpowiednią ilość kalorii.

Catering dietetyczny opracowuje indywidualne menu do osoby na diecie odchudzającej, stosując zasady zdrowego odżywiania. Jest to bardzo wygodny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale także brak błędów w odchudzaniu a w konsekwencji brak efektu jojo. 

Warto dbać o siebie w sposób kompleksowy, stosując zdrową dietę, regularnie ćwicząc i wysypiając się. Dzięki temu można skutecznie uniknąć efektu jojo i osiągnąć wymarzoną sylwetkę, dbając jednocześnie o zdrowie.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej