Katar u dzieci i dorosłych

Katar może mieć charakter alergiczny bądź infekcyjny i w zależności od fazy dolegliwości, przybiera różne kolory i odmienną konsystencję. Co oznacza zielony, żółty lub brązowy katar i jak się go pozbyć?

Katar u dzieci i dorosłych

Co oznacza kolor kataru?

Nieżyt nosa na ogół pojawia się w związku z przeziębieniem. Wywołują go bakterie bądź wirusy, a czasami alergeny czy też czynniki zewnętrzne w postaci dymu tytoniowego bądź klimatyzacji. Poza wyciekiem wydzieliny z nosa obserwuje się przy katarze takie objawy, jak świąd w nosie, drapanie w gardle, kichanie, czy ból głowy.

Ponadto zauważyć można różne kolory kataru. Mają one istotne znaczenie w rozpoznaniu etapu infekcji i ocenie, co się dzieje w organizmie pacjenta. Kolor kataru zmienia się pod wpływem komórek odpornościowych – białych krwinek leukocytów.

Wodnisty i przezroczysty katar – na ogół występuje w alergiach

Przezroczysty katar – towarzyszy na początku przeziębienia w fazie wyciekowej

Żółty katar – pojawia się przy ostrym nieżycie nosa, na ogół towarzyszy infekcjom wirusowym w fazie nasiękowej.

Pomarańczowy katar – częsty objaw infekcji bakteryjnej, współwystępuje z flegmą, często towarzyszą mu nieprzyjemny zapach i smak.

Zielony katar – zazwyczaj świadczy o zakażeniu górnych dróg oddechowych, może być wynikiem zarówno infekcji bakteryjnej, jak i wirusowej.

Zdarza się również, że katar może przybrać kolor brązowy bądź czerwony ze względu na krew. Ta może się pojawiać, gdy popękają naczynia krwionośne lub błona śluzowa ulegnie uszkodzeniu.

Co na katar dla dorosłych?

Przyczyn i rodzajów kataru jest wiele. Tak samo, wiele jest leków, które leczą nieżyt nosa. W zależności od powodu kataru, jego gęstości i towarzyszących objawów można zastosować różne środki. Szeroką gamę tego rodzaju produktów można zakupić w internecie, dostosowując je do swoich potrzeb. Takie możliwości daje platforma liki24.pl, na której można zamówić online medykamenty sponad 1000 polskich aptek.

W usuwaniu kataru skuteczne okazują się substancje: ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina. Na ich bazie na ogół produkowane są krople i aerozole do nosa np. aerozol Sudafed. Tego typu preparaty bardzo szybko przynoszą ulgę. Zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa w ostrym zapaleniu, a także ułatwiają odpływ wydzieliny.

Wśród leków stosowanych w nieżycie nosa wyróżnia się także tabletki np. Acatar. Zawierają one pseudoefedrynę oraz triprolidynę. Substancje te również mają działanie łagodzące obrzęk, minimalizujące wyciek wydzieliny, a także ograniczają kichanie i świąd w nosie.

Ponadto, gdy z nosa wydostaje się ropna wydzielina i dodatkowo obserwuje się takie objawy, jak zatkane uszy, gorączkę, osłabienie węchu i smaku oraz kaszel to może świadczyć o zapaleniu zatok. Na katar zatokowy u dorosłych stosuje się specjalne leki na zatoki - również dostępne w liki24.pl. Mają one formę aerozolu, tabletek, ale również roztworów do sporządzenia typu Theraflu Zatoki.

Leki na katar alergiczny

Innym rodzajem kataru jest katar alergiczny. W tym wypadku stosuje się zupełnie inne środki – leki przeciwhistaminowe bazujące na desloratadynie czy dichlorowodorku cetyryzyny np. Amertil Bio, Aleric. Niwelują świąd w nosie, kichanie oraz hamują produkcję wydzieliny śluzowej, a także zmniejszają obrzęk i uczucie zatkania.

Część leków na katar alergiczny jest dostępnych na receptę np. Zyrtec czy Hitax. To środki stosowane w  alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa. Na liki24.pl można zamówić zarówno leki dostępne bez recepty, jak i na receptę. Wystarczy podczas zamówienia dodatkowo podać PESEL oraz kod e-recepty. Co więcej, lekarstwa mogą być dostarczone jeszcze tego samego dnia, jeśli zamówienie zostanie złożone do godziny 16.00.

Co na katar dla dzieci?

Preparaty pomagające zwalczyć katar tworzone są również w specjalnych wersjach dla dzieci. Pomagają udrożnić nos, nie podrażniając delikatnych tkanek malucha, zapewniając mu większy komfort stosowania preparatu. Leki te mają też odpowiednio dostosowaną dawkę substancji aktywnych do najmłodszych pacjentów.

Wiele tego typu wyrobów medycznych na katar można znaleźć również na liki24.pl. Otrivin dla dzieci na katar zawiera wspomnianą już wcześniej ksylometazolinę, jednak w o połowę mniejszej dawce niż w aerozolu na katar dla dorosłych. Podobnie jest w przypadku Disnemar Xylo dla dzieci czy Sudafed Xylospray DEX dla dzieci.

Oczywiście w parze ze stosowaniem leków powinna iść odpowiednia pielęgnacja nosa, a więc przy katarze należy wydmuchiwać nos jak najczęściej, by pozbywać się wirusów. Katar na ogół powinien ustąpić po ok. 7 dniach. Jeśli utrzymuje się dłużej, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o poważniejszym schorzeniu lub złym leczeniu.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej