Jak zlikwidować chrapanie?

Chrapanie to problem milionów Polaków i występuje bez względu na wiek czy prowadzony tryb życia. Niestety, jest dolegliwością bardzo często bagatelizowaną, której nieleczenie w wielu przypadkach prowadzi do licznych, niepożądanych powikłań. Dlatego też przygotowaliśmy dla ciebie kilka skutecznych metod, dzięki którym możesz pozbyć się chrapania. Sprawdźmy, które z nich są najskuteczniejsze.

Jak zlikwidować chrapanie

Chrapanie wiąże się nie tylko z głośnymi dźwiękami, jakie wydobywają się z gardła podczas spania. Jego pojawienie się może znacząco obniżyć komfort snu (również innych domowników), a do tego wywołać groźne choroby. Najniebezpieczniejszy jest w tym wypadku bezdech senny, który skutkuje niedotlenieniem mózgu, serca, nerek i wątroby. Dlatego też leczenie chrapania jest tak istotne - sprawdź, jak poradzić sobie z tym problemem skutecznie.

Jakie są przyczyny chrapania?

Chrapanie dotyka wielu osób i nasila się z wiekiem. W większości przypadków jest odruchem fizjologicznym, który nie stanowi zagrożenia dla twojego zdrowia. Niestety, około 40% osób musi mierzyć się z tzw. chrapaniem patologicznym, które należy jak najszybciej wyeliminować - to właśnie ono może doprowadzić do wspomnianego na wstępie bezdechu sennego.

Wiąże się przede wszystkim z bardzo głośnymi dźwiękami (badania potwierdzają, że mogą osiągać nawet 80-90 decybeli), jakie wydawane są w czasie snu. Często utrudnia również pracę górnych dróg oddechowych i tym samym znacząco wpływa na komfort spania.

Z czego wynika problem chrapania? Przede wszystkim z tego, że we śnie wiotczeje mięśniówka gardła, a tylna część gardzieli opada, dotykając nasady języka. W takiej sytuacji przepływ powietrza jest znacznie utrudniony - dochodzi wówczas do wibrowania podniebienia miękkiego, a osoba cierpiąca na tę dolegliwość nie jest w stanie nabrać powietrza do nosa. W wyniku tego jest zmuszona oddychać przez otwarte usta, co prowadzi do wydobywania się bardzo głośnych dźwięków z gardła.

Główną przyczyną chrapania jest zwykle wada anatomiczna. Najczęściej osoby chrapiące mają problem ze skrzywioną przegrodą nosową, choć dolegliwość tę powodują również: wiotczenie mięśni gardła i języka, wydłużone podniebienie miękkie, przerost migdałków albo małżowin nosa. Do chrapania może dochodzić także w wyniku:

  • przeziębienia lub przekrwienia błony śluzowej nosa;
  • alergii;
  • stresu i zmęczenia;
  • nadwagi i otyłości;
  • spożywania alkoholu przed snem;
  • przyjmowania leków nasennych;
  • nieprawidłowości w obrębie gardła;
  • innych dolegliwości, takich jak obrzęk śluzówki.

Uwaga - chrapanie może być spowodowane również regularnym paleniem papierosów. W takiej sytuacji w tchawicy i krtani zalega nadmierna ilość śliny, co może prowadzić do rozwoju tej dolegliwości.

Czy chrapanie jest niebezpieczne dla zdrowia?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach chrapanie może być bardzo niekorzystne dla twojego zdrowia. Przede wszystkim prowadzi do bezdechu sennego, który pojawia się u tych osób, u których droga przepływu powietrza jest całkowicie zamknięta. Powoduje to przerwy w oddychaniu, które mogą trwać nawet 10 sekund i powtarzać się 30 razy w ciągu jednej nocy. W konsekwencji dochodzi do niedotlenienia organizmu, co może być bardzo niebezpieczne dla twojego zdrowia.

Co więcej, bezdech senny może wywoływać odczuwalne objawy w ciągu dnia, takie jak:

  • nadmierne zmęczenie i senność;
  • regularne bóle głowy (przede wszystkim poranne);
  • ograniczenie możliwości intelektualnych;
  • problemy z koncentracją;
  • gorsza wydolność fizyczna;
  • ból klatki piersiowej;
  • ból gardła;
  • gorsze samopoczucie.

Kto jest najbardziej narażony na bezdech senny? Przede wszystkim mężczyźni i kobiety po 50. roku życia. Rozwojowi tej dolegliwości sprzyjają otyłość, a także zbyt wysokie ciśnienie krwi. Jeżeli więc zauważysz objawy, nie bagatelizuj problemu.

Należy pamiętać również o tym, że chrapanie powoduje nie tylko bezdech senny. Może również w inny sposób wpływać na twoje zdrowie. Niedrożność dróg oddechowych prowadzi często do zwiększenia ryzyka choroby wieńcowej, zawału i podniesienia ciśnienia krwi, a także bywa przyczyną zachorowania na cukrzycę typu II. Co więcej, chrapiący mężczyźni częściej mają problemy z libido oraz potencją. - czytamy w serwisie DbamOzdrowie.org

Pamiętaj - jeżeli chcesz upewnić się, że twoje chrapanie jest patologiczne i jednocześnie pragniesz dowiedzieć się, jakie są tego przyczyny, wykonaj odpowiednie badanie snu. To jednak nie wszystko. Pomocne mogą okazać się również inne - morfologia krwi, tomografia komputerowa oraz RTG głowy.

Najlepsze sposoby na chrapanie

Istnieją sprawdzone i w pełni bezpieczne dla zdrowia metody, które przeciwdziałają chrapaniu i dzięki którym twój sen znowu może być zdrowy oraz komfortowy. Poniżej wymieniamy te najbardziej skuteczne, które zwiększą twoje szanse na pozbycie się problemu i zmniejszenie ryzyka choroby. Jak wyeliminować chrapanie?

Zmień pozycję spania

To najprostsza metoda, która w wielu przypadkach jest wystarczająca - okazuje się bowiem, że w niektórych przypadkach to właśnie niewłaściwa pozycja ciała może sprzyjać chrapaniu. Nieprawidłowe jest przede wszystkim leżenie na wznak. Zasypiając w ten sposób, musisz liczyć się z tym, że język opada, a usta otwierają się i ryzyko chrapania zostaje znacznie zwiększone.

Jeżeli więc chcesz uniknąć tego problemu, układaj się na boku albo brzuchu - wtedy twoje drogi oddechowe będą pracowały prawidłowo.

Wybierz odpowiednią poduszkę

Aby sen był komfortowy, trzeba również zakupić odpowiedni materac oraz właściwą poduszkę, która będzie w stu procentach dopasowana do kształtu głowy. Zoptymalizuje ona pozycję twojego ciała i zapewni ci właściwy dopływ powietrza. Postaw na poduszkę elastyczną, która powoduje delikatne podparcie głowy, szyi i kręgosłupa. Dzięki temu komfort twojego snu będzie o wiele wyższy.

Pamiętaj - twoja głowa powinna być tylko delikatnie podniesiona, bo ułożenie jej zbyt wysoko może doprowadzić do zwężenia dróg oddechowych.

Zmodyfikuj swoją dietę

Jak wspomnieliśmy wcześniej, nadwaga i otyłość mogą być główną przyczyną chrapania. Wynika to z tego, że tkanka tłuszczowa gromadzi się wokół gardła, powodując ucisk na drogi oddechowe i znacząco ograniczając możliwość skutecznego przepływu powietrza. Niezbędna w takiej sytuacji jest zmiana nawyków żywieniowych - przede wszystkim rezygnacja z tłustych, niezdrowych produktów i zastąpienie ich tymi pełnowartościowymi oraz mniej kalorycznymi.

Nie zapominaj również o aktywności - wystarczy jazda na rowerze, pływanie czy dłuższy spacer, aby zyskać możliwość spalenia zbędnej tkanki tłuszczowej w krótkim czasie.

Wyeliminuj używki

Alkohol i papierosy to jedne z najczęściej występujących przyczyn chrapania. Problem ten dotyczy w szczególności osób, które spożywają napoje wyskokowe tuż przed snem - w takim wypadku dochodzi do zwiotczenia mięśni gardzieli i języka, a także zakłócenia pracy ośrodka oddechowego w mózgu. To z kolei przyczynia się do wystąpienia bezdechów nocnych.

Dlatego też specjaliści często informują swoich pacjentów, by - w celu skutecznego leczenia chrapania - znacząco ograniczyli wszelkie używki. Wpłynie to korzystnie nie tylko na komfort snu, ale również zdrowie.

Przygotuj swoją sypialnię

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że warunki panujące w sypialni mają ogromny wpływ na komfort snu. I nie mówimy w tym wypadku o wygodnym materacu czy odpowiedniej poduszce (choć oczywiście jest to również bardzo istotne), ale o parametrach powietrza w pokoju.

Problemy pacjentów, cierpiących z powodu chrapania, wynikają między innymi z wysuszenia błony śluzowej. Częściej dochodzi do tego w sypialniach, w których wilgotność powietrza nie jest odpowiednia. Warto więc zakupić specjalne urządzenie nawilżające, które rozwiąże ten problem. Pamiętaj również o właściwej temperaturze oraz zachowaniu czystości w pomieszczeniu. To sposoby na chrapanie, które najczęściej wystarczają, aby znacząco ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować tę dolegliwość.

Spożywaj lekką kolację

Wspomnieliśmy już o odpowiedniej diecie, ale równie istotne jest to, co spożywasz na 2 godziny przed snem. Twoja kolacja musi być lekka i nie powinna nadmiernie obciążać żołądka. W wyniku tego mogą bowiem pojawić się niepożądane objawy, a komfort snu zostanie znacząco obniżony.

Mała kanapka wystarczy w zupełności, abyś kładł się najedzony i nie miał problemu z chrapaniem.

Skorzystaj ze skutecznych suplementów

Kiedy wszystkie powyższe porady nie przyniosą efektu, możesz postawić na alternatywę. Okazuje się bowiem, że metody na skuteczną walkę z chrapaniem zna również medycyna naturalna. Niezwykle skuteczne dla pacjenta mogą okazać się odpowiednio wyselekcjonowane suplementy, tworzone w oparciu o wysokiej jakości substancje aktywne. Dzięki nim twój sen znowu może być komfortowy, a chrapanie stać się tylko niemiłym wspomnieniem - i to niezależnie od przyczyny jego występowania.

Warto powiedzieć na ten temat nieco więcej, ponieważ tylko sprawdzone suplementy będą miały korzystny wpływ na twoje zdrowie.

Czy suplementy diety na chrapanie są skuteczne?

Tak - odpowiednio dopasowane suplementy są w stanie skutecznie wyeliminować przyczyny problemu i znacząco podnieść komfort snu. Naturalne, dokładnie wyselekcjonowane substancje aktywne wyeliminują stany zapalne, usuną niedrożność nosa lub obrzęk śluzówki, usprawnią dopływ powietrza i tym samym przywrócą możliwość swobodnego oddychania.

Dzięki naturalnym składom tabletki są nie tylko skuteczne, ale również bezpieczne - nie wpłyną negatywnie na twoje zdrowie i zmniejszysz dzięki nim ryzyko choroby. Oto nasze porady, umożliwiające wybór tych najskuteczniejszych suplementów, które powstają w oparciu o kompleksowe badania.

Jak wybrać suplement diety na chrapanie?

Musisz wiedzieć, że skuteczność tabletek na chrapanie jest wysoka wyłącznie wtedy, gdy zawierają one odpowiednio wyselekcjonowane substancje aktywne. Najczęściej te lepsze suplementy posiadają w swoim składzie ekstrakty z różnego rodzaju roślin, takich jak melisa lekarska, eukaliptus gałkowy, mięta pieprzowa czy prawoślaz lekarski. Pamiętaj, by wybierać wyłączenie takie suplementy, w przypadku których przeprowadzono badania skuteczności. Istotne jest również zapoznanie się z opiniami konsumentów - znajdziesz je w Internecie i to właśnie one pomogą ci podjąć ostateczną decyzję.

My postanowiliśmy wesprzeć cię w zakupie i sprawdziliśmy składy oraz recenzje dostępnych na rynku suplementów. Dzięki temu znaleźliśmy najlepsze sposoby na chrapanie, spośród których wybraliśmy jeden, najskuteczniejszy preparat.

Snoran Plus – najlepsze tabletki niwelujące chrapanie

Numerem jeden na rynku jest suplement Snoran Plus, który cieszy się pozytywnymi opiniami konsumentów i w którego składzie zastosowano wyłącznie naturalne składniki. Należą do nich:

  • ekstrakt z liści mięty pieprzowej, który wykazuje silne działanie przeciwzapalne, w związku z czym zmniejsza obrzmienie śluzówki dróg oddechowych;
  • ekstrakt z liści melisy lekarskiej, który koi gardło i ma bardzo pozytywny wpływ na komfort snu;
  • ekstrakt z liści eukaliptusa gałkowego, który usprawnia funkcjonowanie dróg oddechowych, a do tego zmniejsza podrażnienie gardła i krtani;
  • sproszkowane ziele tymianku, które udrażnia drogi oddechowe;
  • ekstrakt z korzenia prawoślazu lekarskiego, który wykazuje liczne właściwości lecznicze, w związku z czym redukuje między innymi problemy z kaszlem;
  • ekstrakt z korzenia gorzknika kanadyjskiego, który usuwa przeszkody utrudniające oddychanie.

Są to substancje najwyższej jakości, których skuteczność potwierdziły badania producenta, w związku z czym pomogą ci w wyeliminowaniu dolegliwości. A do tego będą w stu procentach bezpieczne - nawet na przestrzeni kilku miesięcy.

Warto dodać, że producent tabletek zapewnia gwarancję zwrotu - jeżeli efekt ich działania nie spełni twoich oczekiwań, możesz odesłać preparat i odzyskać swoje pieniądze (w ciągu 90 dni od daty zakupu).

Podsumowanie

Wszystkie wymienione wyżej sposoby na chrapanie pozwolą ci zminimalizować ryzyko choroby i przywrócić komfort snu. Najlepiej stosować nasze porady jednocześnie, by zapobiec chrapaniu i cieszyć się maksymalnym komfortem w nocy. Odpowiednia pozycja w czasie snu, prawidłowa dieta, ograniczenie używek oraz skuteczny suplement to połączenie, które wpłynie pozytywnie na zdrowie każdego pacjenta.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej