Najsilniejszy przeciwutleniacz – glutation. Jak naturalnie zwiększyć jego poziom w organizmie?

Glutation to substancja wytwarzana przez wątrobę i obecna również w niektórych produktach żywnościowych, takich jak owoce, warzywa czy mięso. Jest znany przede wszystkim z odgrywania roli najsilniejszego przeciwutleniacza. Jako wyjątkowo wrażliwy związek, jego stężenie w organizmie szybko spada. Co zrobić, by do tego nie dopuścić i jeszcze zwiększyć jego ilość?

Glutation przeciwutleniacz

Zgodnie z teorią wolnorodnikową to stres oksydacyjny, spowodowany przez nadmierną aktywność wolnych rodników tlenowych, odpowiada za rozwój procesów starzenia i spowodowanych nimi nieprawidłowościami w organizmie. Sprawia to, że rośnie zainteresowanie antyoksydantami, między innymi glutationem, który jest w stanie zwalczać wolne rodniki, a tym samym zapobiegać skutkom ich działania.

Glutation - co to takiego?

Warto najpierw odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czym jest glutation? 

- Z biologicznego punktu widzenia jest to związek chemiczny, który składa się z trzech połączonych ze sobą aminokwasów: kwasu glutaminowego, cysteiny i glicyny. Największe stężenie glutationu występuje w wątrobie, nerkach, soczewce oka, trzustce i śledzionie, czyli narządach, które są szczególnie narażone na ataki wolnych rodników tlenowych - czytamy na stronie Mito-Pharma oferującej mitoceutyki, w tym glutation w zredukowanej formie. 

Glutation występuje we wszystkich organizmach roślinnych i zwierzęcych – również ludzkich. Działa tam antyoksydacyjnie, co oznacza, że chroni grupy białek przed zniszczeniem i odtwarza ich wiązania, jeśli wolnym rodnikom uda się oderwać od nich elektrony. Co więcej, ten związek przyczynia się do regeneracji innych antyoksydantów, np. witamin C i E, dzięki czemu dodatkowo pośrednio zwalcza stres oksydacyjny.

Glutation - przyswajanie

Glutation należy do bardzo wrażliwych związków, co oznacza, że jego zawartość w pożywieniu łatwo spada, np. pod wpływem obróbki termicznej. Czy należy wobec tego suplementować glutation? Ampułki z przyswajalną formą, czyli zredukowanym glutationem (GSH), mogą wspomóc uzupełnianie powstających niedoborów tego antyoksydantu. Liczy się jednak właściwa forma: 

  • odpowiednia porcja (min. 300 mg) glutationu;
  • powłoka kapsułki, która jest odporna na działanie kwasów żołądkowych i dociera wprost do jelit;
  • zredukowana ilość substancji wypełniających i pomocniczych;
  • starannie dobrany skład preparatu, którego składowe wspomagają w efektywnym działaniu glutationu.  

Pamiętajmy jednak, że suplementacja glutationu wspomaga funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety i nie ma właściwości leczniczych, a przyjmowanie i dawkowanie glutationu najrozsądniej omówić z lekarzem. 

Glutation w pożywieniu

Pewne ilości glutationu przyswajamy bezpośrednio z dietą. Przykładowo spore dawki glutationu występują w awokado, szparagach, brokułach, brukselce, czosnku, cebuli i kapuście.

Poziom tego związku można też podnieść poprzez spożywanie produktów bogatych w siarkę (takich jak wołowina, drób, ryby i warzywa krzyżowe) oraz witaminę C (papryka, kiwi, owoce leśne, cytrusy). Do jego produkcji potrzebny jest również selen. Dobrymi źródłami tego minerału są wołowina, drób, ryby, podroby, brązowy ryż oraz orzechy brazylijskie.

Dlaczego brakuje nam glutationu?

Do ubytków tego pierwiastka w organizmie przyczynia się wiek. Oznacza to, że zmniejszają się nasze zdolności neutralizowania wolnych rodników, a organizm staje się bardziej podatny na rozwój chorób przewlekłych. Jednocześnie spożywanie alkoholu i ekspozycja na stres przyspiesza zużycie glutationu, a niedostateczna ilość efektywnego, regularnego snu uniemożliwia regenerację tej niezbędnej substancji. Zadbajmy zatem w pierwszej kolejności zdrową dietę, sen i zminimalizowanie sytuacji, które przyczyniają się do stresu. 

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej