Niedobór żelaza a łysienie. Jak leczyć wypadanie włosów przy anemii?

Anemia, czyi niedokrwistość, jest jedną z najczęściej występujących chorób krwi, która negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Anemia to bowiem stan, w którym dochodzi do spadku liczby krwinek czerwonych we krwi oraz do obniżenia stężenia występującej w niej hemoglobiny, która odpowiada za transportowanie tlenu do wszystkich ludzkich komórek. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza biorącego udział w produkcji hemoglobiny. Jednym z objawów anemii jest nadmierne wypadanie włosów, które można leczyć na kilka sposobów.

łysienie - jak leczyć

Anemia – jak ją rozpoznać?

Nadmierne wypadanie włosów często przypisujemy chwilowej niedyspozycji czy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków. Warto jednak zacząć obserwować swoje ciało i sprawdzić, czy nie występują u nas objawy typowe dla niedokrwistości. Do niepokojących sygnałów należą m.in.: osłabienie, ospałość, chroniczne zmęczenie, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, nawracające uczucie chłodu czy duszności. Jeśli wyżej wymienione dolegliwości towarzyszą wypadaniu włosów i osłabieniu ich struktury – należy wykonać kompleksowe badania, przede wszystkim morfologię z rozmazem. Krew warto zbadać także pod kątem poziomu żelaza, ferrytyny, witaminy B12 i kwasu foliowego. Z wynikami należy zgłosić się do lekarza, który postawi diagnozę i ustali odpowiedni plan leczenia.

Niedobór żelaza a wypadanie włosów

Dlaczego anemii spowodowanej skrajnym niedoborem żelaza w organizmie często towarzyszy łysienie i inne problemy z kondycją włosów? Ich nadmierne wypadanie przy niedokrwistości to efekt niedoboru żelaza, który jest jednym z głównych pierwiastków biorących udział w procesach podziałowych zachodzących w mieszkach włosowych. Niski poziom żelaza automatycznie przyczynia się do przejścia włosów z fazy wzrostu- anagenu w fazę spoczynku- telogenu, czyli zahamowania wzrostu nowych kosmyków. To jednak nie koniec kłopotów – anemia negatywnie wpływa na kondycję włosów, powodując osłabienie ich struktury, matowienie czy kruszenie.

Leczenie łysienia przy anemii

W pierwszej kolejności należy uzupełnić poziom żelaza poprzez suplementację oraz spożywanie produktów bogatych w ten pierwiastek – wszystko pod okiem specjalisty. To pozwoli zwiększyć skuteczność leczenia łysienia i pomoże zahamować wypadanie włosów. Z problemem warto jednak walczyć znacznie bardziej kompleksowo, poddając się zabiegom trychologicznym czy mezoterapii, co pozwoli wzmocnić włosy, pobudzić ich porost oraz stymulować krążenie w skórze głowy. Przy braku widocznych efektów kuracji można zdecydować się także na przeszczep włosów, który wykonamy m.in. w klinice https://medmix.pl/przeszczep-wlosow.


Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej