Demineralizacja szkliwa u dzieci. Jak wspomóc mleczaki i zęby stałe u dziecka?

Odpowiedzialny rodzic uczy swoje dzieci już od najmłodszych lat prawidłowej higieny jamy ustnej. Zanim pojawi się pierwszy ząbek, przemywamy dziąsełka, a gdy ząbki zaczynają się pojawiać, używamy specjalnych szczoteczek. Dziecko w wieku przedszkolnym ma już praktycznie pełne uzębienie, o które powinno skrupulatnie dbać.

Rodzice na tym etapie edukacji pełnią odpowiedzialną rolę poprzez pokazanie i nauczenie odpowiedniego szczotkowania oraz, co najważniejsze - to oni pierwsi potrafią wyłapać nieprawidłowości związane z uzębieniem. Zdarza się, że opiekun zauważy czarne (oznaczają próchnicę) lub białe plamki czy kreseczki na zębach, a nawet ukruszony ząbek. O ile próchnicę zauważy każdy, to białe przebarwienia najczęściej są bagatelizowane.

Demineralizacja szkliwa u dzieci

Białe przebarwienia na zębach – co to jest?

Białe plamki mogą pojawić się zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych. Skąd się biorą i co to w ogóle jest? Białe przebarwienia pojawiają się przy demineralizacji zębów, czyli przy niedoborze wapnia w organizmie. Jak wiadomo, wapń pełni bardzo ważną funkcję w organizmie człowieka, odpowiadając za utwardzanie zębów i kości. Białe plamki pojawiające się na ząbkach świadczą o niedoborze tego pierwiastka, w efekcie czego następuje odwapnienie szkliwa, a to pierwszy krok do próchnicy.

Często takie przebarwienia możemy także zauważyć u starszych dzieci, noszących aparat ortodontyczny. Powstają wtedy w wyniku nieprawidłowej higieny zębów, niedokładnego usuwania resztek pokarmowych spod aparatu, co uszkadza strukturę zęba. Do demineralizacji szkliwa u dzieci dojść może także przez używanie zbyt dużej dawki fluoru. 

Właśnie z powyższych powodów tak ważne jest, aby wspierać funkcjonowanie dziecka odpowiednią dietą, która zapewni prawidłową ilość mikrosładników, a nawet wspomagać mikroukład szkliwa przy pomocy takich produktów jak ten: https://www.acidolac.pl/produkty/dla-dzieci-powyzej-3-roku-zycia/acidolac-dentifix-kids Oczywiście nie są to rozwiązania, które zastąpią regularną i prawidłową profilaktykę u dentysty, jednak nigdy nie zapominajmy o domowym wpływie, który mamy jako rodzice.

Czynniki sprzyjające odwapnieniu szkliwa

Demineralizacja szkliwa u dzieci najczęściej powstaje w wyniku:

  • Niewłaściwej higieny jamy ustnej – nieprawidłowe i nieregularne czyszczenie zębów powoduje namnażanie się bakterii;
  • Braku wizyt kontrolnych u stomatologa;
  • Mleczne ząbki są słabiej zmineralizowane od stałych – wymagają prawidłowej higieny;
  • Noszenia aparatów ortodontycznych i nieprawidłowej ich higieny;
  • Zbyt dużej ilości węglowodanów prostych w diecie i nieprawidłowej higieny uzębienia po ich spożyciu.

Jak zapobiegać demineralizacji szkliwa u dzieci?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Stosujmy się do poniższych zasad, by uchronić dziecięce ząbki przed problemami. Przyda się:

  • odpowiednio zbilansowana dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym wapnia;
  • unikanie cukrów prostych w diecie dziecka. Nauczmy dzieci, że po każdej zjedzonej słodkiej przekąsce zęby należy dokładnie umyć i wypłukać;
  • odpowiednia higiena jamy ustnej – dopilnujmy nasze dzieci, aby starannie, dokładnie i regularnie myły zęby;
  • gdy dziecko używa aparatu ortodontycznego, dopilnujmy, aby wyczyściło dokładnie wszystkie przestrzenie między zębami i aparatem;
  • Naszym pociechom przydadzą się też probiotyki wzmacniające zęby. Prawidłowo utrzymana mikroflora organizmu jest bardzo ważna do zrównoważonego i zdrowego rozwoju.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej