Badanie przeprowadzane przy pomocy aparatu to tomografii komputerowej jest jednym z najbardziej znanych, zaraz obok rezonansu magnetycznego, badań obrazowych. Co warto wiedzieć o takim badaniu, jakie są zalecenia do wykonania tomografii komputerowej i jak się do niej przygotować? Wyjaśniamy! Zostańcie z nami do końca!
TK, CT lub bo prostu tomografia komputerowa, bo pod takimi nazwami możecie o niej przeczytać, jest badaniem o charakterze obrazowym, które zdecydowanie dokładniej niż badanie RTG obrazuje tkanki ludzkiego organizmu. W obrazie jaki daje to badanie zauważyć można zarówno kości, jak i naczynia krwionośne i tkanki miękkie. Przy pomocy aparatu do tomografii komputerowej bada się kości, kręgosłup, głowę, a także jamę brzuszną oraz serce. Badanie jest bezpieczne dla pacjenta, nie jest wysoce inwazyjne i trwa maksymalnie 15 minut.
To nic strasznego i z pewnością nie musicie się go obawiać. Pacjent podczas badania TK znajduje się w przypominającym ciasny tunel urządzeniu, które wykonuje zdjęcia badanego obszaru pod różnymi kątami. Zdjęcia te przesyłane są następnie do komputera, w którym są łączone. W ten sposób otrzymujemy obraz 3D badanego obszaru ciała pacjenta.
Badanie aparatem do TK ma mnóstwo zastosowań, jednak najczęściej wykorzystuje się je do diagnostyki różnego rodzaju chorób. Tomograf stosuje się do oceny rozmiaru urazów oraz krwawień wewnętrznych, diagnostyki nowotworów, infekcji, złamań. Wśród bardziej szczegółowych wskazań do tego typu badania są między innymi choroba Alzheimera, nowotwór gruczołów ślinowych, glejak, chłoniak, niedokrwienie, udar, przewlekłe zapalenie ucha środkowego, a także krwotok śródmózgowy czy zanik mózgu. Tomografię komputerową wykonuje się w trakcie diagnostyki wymienionych chorób, ale również w trakcie leczenia i na końcu, by ocenić skuteczność wdrożonych metod leczenia.
Jeśli zostaliście skierowani na przez swojego lekarza prowadzącego na badanie CT, pamiętajcie by odpowiednio się do niego przygotować i ostatni posiłek zjeść minimum 6 godzin przed zaplanowanym badaniem. Dodatkowo, na co najmniej dobę a najlepiej dwie przed, powinniście się mocno nawadniać. 2/3 litry wody to minimum jakie powinniście wypić w przeddzień tomografii.
Badanie TK wykonywane na NFZ jest oczywiście bezpłatne, jednak musicie na nie naprawdę długo czekać. Gdy zdecydujecie się zrobić je na własny koszt, będziecie musieli za nie zapłacić – w zależności od miejsca – nawet do 800 zł.