Skorzystaj z dofinansowania likwidacji barier architektonicznych

Bariery architektoniczne to wszystkie utrudnienia w budynku i jego okolicy, które ograniczają osobom z niepełnosprawnościami możliwość swobodnego poruszania się. Należą do nich między innymi wąskie wejścia, schody czy brak poręczy. Usunięcie takich przeszkód konstrukcyjnych w teorii wiąże się z koniecznością przeprowadzenia sporych prac budowlanych. W praktyce jednak dostępnych jest sporo praktycznych urządzeń oraz rozwiązań, z pomocą których można sprawnie i łatwo pokonać bariery architektoniczne. Część z nich wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto skorzystać z dofinansowania PFRON dla osób niepełnosprawnych. Co obejmuje i jak się o nie starać?

Dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych

Co obejmuje dofinansowanie PFRON do likwidacji barier architektonicznych?

W ramach dofinansowania PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, można ubiegać się o środki na każdy cel mający ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Mowa tutaj zatem o bardzo szerokiej grupie prac budowlanych czy nowoczesnych urządzeń. Wśród nich można jednak wyróżnić te, które ze względu na łatwość montażu cieszą się największą popularnością:

  • rampy podjazdowe – rozkładane na schodkach czy wysokich progach, dzięki czemu osoba może wjechać do budynku wózkiem inwalidzkim,
  • krzesła transportowe (ewakuacyjne) – czyli wąskie krzesełka na kółkach, wyposażone w uchwyty w przedniej i tylnej części, które umożliwiają przewożenie pacjenta oraz znoszenie go po schodach,
  • schodołazy – urządzenia przypominające nieco kompaktowy wózek widłowy, pozwalające na bezpieczne przewiezienie po schodach osoby poruszającej się na wózku.

Dofinansowanie PFRON dla osób niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych może wynosić maksymalnie 95% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż piętnastokrotność aktualnego średniego wynagrodzenia w Polsce. Z dofinansowania można skorzystać raz w roku, środki są jednak wypłacane wnioskującym do momentu wyczerpania budżetu przeznaczonego na tenże rok kalendarzowy.  

Jak uzyskać dofinansowanie PFRON dla osób niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych? 

Aby uzyskać dofinansowanie PFRON na likwidację barier architektonicznych, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z pakietem dokumentów. Można zrobić to online, przy pomocy platformy SOW (https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator/) lub w najbliższym PCPR (Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie). Dokumenty, które trzeba dostarczyć wraz ze wnioskiem w postaci kserokopii albo zdjęć lub skanów, to:

  • orzeczenie o niepełnosprawności lub inny dokument potwierdzający stopień niepełnosprawności,
  • oświadczenie o wysokości dochodów w gospodarstwie domowym, a także liczbie osób, które je tworzą,
  • dokumenty dotyczące innych ewentualnych źródeł finansowania likwidacji barier architektonicznych,
  • załączniki wymagane przez placówkę PCPR, do której składany jest wniosek.

Dowiedz się więcej o dofinansowaniach PFRON >>

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej