Bariery architektoniczne to wszystkie utrudnienia w budynku i jego okolicy, które ograniczają osobom z niepełnosprawnościami możliwość swobodnego poruszania się. Należą do nich między innymi wąskie wejścia, schody czy brak poręczy. Usunięcie takich przeszkód konstrukcyjnych w teorii wiąże się z koniecznością przeprowadzenia sporych prac budowlanych. W praktyce jednak dostępnych jest sporo praktycznych urządzeń oraz rozwiązań, z pomocą których można sprawnie i łatwo pokonać bariery architektoniczne. Część z nich wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego warto skorzystać z dofinansowania PFRON dla osób niepełnosprawnych. Co obejmuje i jak się o nie starać?
W ramach dofinansowania PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, można ubiegać się o środki na każdy cel mający ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami. Mowa tutaj zatem o bardzo szerokiej grupie prac budowlanych czy nowoczesnych urządzeń. Wśród nich można jednak wyróżnić te, które ze względu na łatwość montażu cieszą się największą popularnością:
Dofinansowanie PFRON dla osób niepełnosprawnych na likwidację barier architektonicznych może wynosić maksymalnie 95% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż piętnastokrotność aktualnego średniego wynagrodzenia w Polsce. Z dofinansowania można skorzystać raz w roku, środki są jednak wypłacane wnioskującym do momentu wyczerpania budżetu przeznaczonego na tenże rok kalendarzowy.
Aby uzyskać dofinansowanie PFRON na likwidację barier architektonicznych, należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z pakietem dokumentów. Można zrobić to online, przy pomocy platformy SOW (https://sow.pfron.org.pl/wnioskodawca/kreator/) lub w najbliższym PCPR (Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie). Dokumenty, które trzeba dostarczyć wraz ze wnioskiem w postaci kserokopii albo zdjęć lub skanów, to: