Jak dbać o zęby?

Chcesz cieszyć się pięknym, białym uśmiechem? Oczywiście, że tak! Jednak same chęci zdecydowanie nie wystarczą… Niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Jak na co dzień dbać o higienę zębów, dziąseł i języka? O czym należy pamiętać? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak dbać o zęby

Dieta, czyli klucz do zdrowych zębów

Zaczniemy od strony dość nieoczywistej. O szczotkowaniu i pielęgnacji jamy ustnej opowiemy za chwilę, a teraz skupmy się na… diecie. To nie pomyłka, stosowana dieta ma znaczący wpływ na cały organizm – także na zęby i właśnie dlatego warto przyjrzeć się temu, co jemy.

Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie cukrów prostych, które w dużych ilościach występują w słodyczach, przekąskach a także słodzonych napojach – przede wszystkim gazowanych. To właśnie takie produkty spożywcze są główną przyczyną próchnicy. Węglowodany proste są rozkładane przez bakterie, a powstające z nich kwasy organiczne zmieniają pH jamy ustnej, tworząc tym samym idealne środowisko do rozwoju ubytków próchniczych.

Duże znaczenie mają też nawyki żywieniowe. Bardzo szkodliwe dla ogólnej kondycji zębów i dziąseł jest podjadanie przed snem i przyjmowanie napojów już po wieczornym myciu zębów. W takich sytuacjach można sobie pozwolić jedynie na szklankę wody. A skoro już jesteśmy przy napojach… częste picie kawy, herbaty czy wina to niemal gwarancja pojawienia się na zębach przebarwień. To samo można zresztą powiedzieć o nadużywaniu wyrobów tytoniowych.

Szczoteczki soniczne do zębów czy manualne, czyli o tym, ile razy dziennie i jak myć zęby?

Podstawą codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest szczotkowanie zębów – przynajmniej dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Najlepiej do tego wykorzystywać szczoteczki soniczne do zębów, które znacznie lepiej niż manualne czy elektryczne rotacyjne radzą sobie z usuwaniem płytki nazębnej i resztek jedzenia, także z trudno dostępnych miejsc. Co więcej, wysokiej jakości szczoteczki soniczne do zębów, takie jak urządzenia marki SEYSSO, są wyposażone w różne tryby pracy – nie tylko czyszczenie, ale także wybielanie czy masowanie dziąseł.

Standardowe szczotkowanie powinno obejmować cztery etapy: czyszczenie powierzchni zewnętrznej zębów górnych i dolnych, następnie w ten sam sposób powierzchni wewnętrznej, szczotkowanie powierzchni żujących oraz czyszczenie języka.

Nici dentystyczne, irygatory SEYSSO i wizyty u dentysty, czyli o czym jeszcze pamiętać?

Zdarza się, że szczoteczka do zębów nie wystarcza. Do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni między zębami przeznaczone są nici dentystyczne. Jednak one nieprawidłowo używane, mogą powodować podrażnienia dziąseł. Dlatego lepszym rozwiązaniem może okazać się irygator do płukania ust, czyli urządzenie, które czyści zęby i dziąsła wodą pod ciśnieniem. Zapoznaj się na przykład z ofertą marki SEYSSO, w której znajdziesz zarówno szczoteczki soniczne, jak i irygatory.

Pamiętaj o tym, że nawet najlepszy sprzęt może okazać się niewystarczający, jeśli zapomnisz o monitorowaniu na bieżąco stanu swoich zębów i dziąseł. Dlatego mówiąc o pielęgnacji jamy ustnej, nie możemy nie wspomnieć o regularnych wizytach kontrolnych u dentysty. To po prostu podstawa!

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej