Wszystko, co warto wiedzieć o implantach zębowych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak ważną rolę w układzie jamy ustnej pełni uzupełnienie jej ewentualnych braków. Długo utrzymujące się luki mogą prowadzić do wielu niechcianych konsekwencji w wyglądzie całej twarzy. Implanty to metoda uzupełnienia braków zębowych, którą pacjenci wybierają najczęściej. Chwalą je za wysoką jakość wykonania, komfort użytkowania oraz estetykę.

Implanty zębowe

Czym jest implant zębowy?

Implant to sztuczny ząb, który próbuje jak najskuteczniej odtworzyć naturalne uzębienie. Implantem tak naprawdę określamy tylko tytanową śrubę, która zastępuje korzeń. Zewnętrzna imitacja zęba nazywana jest koroną, a założyć można ją dopiero po trwałym połączeniu się implantu z kością. Implant z koroną to wysokiej jakości uzupełnienie, które daje całkowity komfort użytkowania i w niczym nie odstaje od naturalnego uzębienia. Dzięki nowoczesnej stomatologii, rozwijającej się technologii oraz specjalistycznym urządzeniom możliwe jest odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych.

Kiedy można zastosować implanty?

Nie ma jasno określonego momentu, w którym wstawienie implantu zębowego jest wskazane. Ten czas od momentu wyrwania bądź utraty zęba zależy od kilku czynników, m.in. od wielkości korzenia i ilości kości dokoła. W przypadku zęba jednokorzeniowego zabiegu można dokonać nawet tuż po usunięciu zęba. Jeśli ząb był wielokorzeniowy (trzonowiec), to po jego usunięciu należy odczekać nawet 9 -10 miesięcy. To jest czas potrzebny na narośnięcie nowej kości. Do poprawnego zdiagnozowania niezbędne jest zdjęcie RTG panoramiczne zębów. Dopiero po okresie 3 miesięcy na wkręconym implancie osadza się koronę.

Implanty zębowe

Jak dbać o implanty?

Tak jak w przypadku naturalnych zębów, ważna jest codzienna higiena jamy ustnej, czyli dokładne szczotkowanie zębów, dziąseł, a także nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Płytka nazębna obejmuje uzębienie, elementy protez, język czy błonę śluzową i na niej rozwijają się bakterie odpowiedzialne za próchnicę lub stany zapalne dziąseł, które mogą przyczynić się do wypadnięcia implantu. Ze względu na to, że w jamie ustnej niemal ciągle na wypełnienia działają siły żucia, ważne są wizyty kontrolne u dentysty. Powinny się one odbywać przynajmniej dwa razy do roku. Dentysta dokonuje konserwacji implantu, sprawdza jego utrzymanie w jamie ustnej, czyści przestrzenie wokół śruby, a także w razie potrzeby dokręca koronę

Dlaczego warto zdecydować się na implant?

Implanty zębów stosuje się w przypadku utraty jednego, kilku lub wszystkich zębów. To sposób na uzupełnienie uzębienia, ale też ochronę zdrowych zębów przed odchylaniem się lub obracaniem. Dla wielu jest to zabieg estetyczny, jednak warto zauważyć, że tak naprawdę wpływa on na jakość życia. Na twarzy pojawia się uśmiech i odwaga w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich. Stosowanie implantów umożliwia jedzenie produktów wymagających gryzienia, a także poprawia jakość mówienia. Naturalny wygląd implantów nie daje możliwości odróżnienia ich od własnych zębów.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej