Rękawy czy torebki do sterylizacji – co wybrać?

Sterylizacja narzędzi medycznych to absolutna podstawa w każdym gabinecie medycznym. Czy to w klinice chirurgicznej, szpitalu, przychodni stomatologicznej, czy salonie kosmetycznym – nie ma mowy o dopuszczeniu do ponownego użycia zanieczyszczonych narzędzi bez ich wcześniejszego skutecznego wyjałowienia. Nawet niewielkie zaniedbanie na tym polu może poskutkować poważnymi konsekwencjami dla pacjentów. Dezynfekcja i sterylizacja to podstawa. Obowiązkiem każdego specjalisty jest zapewnienie pacjentom bezpieczeństwa. Dlatego właśnie tak istotny jest odpowiedni wybór środków, metod i opakowań do sterylizacji. A w przypadku tych ostatnich, mamy do czynienia z dwoma najpopularniejszymi opcjami: rękawami i torebkami do sterylizacji. Która z nich jest lepsza? Na, które produkty postawić? Podpowiadamy!

Rękawy i torebki do sterylizacji

Jaki rozmiar mają rękawy i torebki do sterylizacji?

Już na pierwszy rzut oka widać różnice w kształcie tych dwóch rozwiązań. Otóż torebki do sterylizacji – zwane też kopertami – mają prostokątny kształt, podczas gdy rękawy przypominają bardziej długi rulon. Zwykle największe torebki mieszczą narzędzia o długości do 40 cm, natomiast rękawy można docinać na dowolną długość, a sprzedawane są w rolkach do 200 m długości. Ich szerokość waha się od 5 do 40 cm. Co ciekawe, dostępne są także rękawy z zakładką, którą można rozchylić, by wygodnie umieścić w środku szersze narzędzia. Sam proces i parametry sterylizacji narzędzi są takie same, niezależnie od tego, który produkt wybierzemy.

Co jest wygodniejsze w użyciu torebka czy rękaw do sterylizacji?

Jedną z kluczowych kwestii przy wyborze odpowiedniego opakowania jest łatwość użycia. Pod tym względem torebki wydają się zdecydowanie prostsze i wygodniejsze w obsłudze. Wystarczy włożyć narzędzie, a następnie zamknąć torebkę za pomocą samoprzylepnego paska. Cała operacja zajmuje dosłownie chwilę. Z rękawami jest nieco więcej zachodu – najpierw należy zmierzyć i odciąć właściwą długość, a potem zamknąć rękaw przy pomocy zgrzewarki. Rękawy do sterylizacji wymagają posiadania w gabinecie specjalnej zgrzewarki. Urządzenia te nie zajmują wiele miejsca. Konieczne jest jednak zorganizowanie odpowiedniego stanowiska i zadbanie o jego higienę i odpowiedni poziom dezynfekcji. W przypadku małego gabinetu organizacja takiego stanowiska może być dodatkową niedogodnością.

Warto dodać, że zarówno torebki, jak i rękawy do sterylizacji narzędzi posiadają wskaźniki chemiczne typu 1. Jest to specjalne pole, które zmienia kolor w wyniku przeprowadzenia procesu sterylizacji. Nie potwierdza jednak poprawności procesu. Dopiero testy do autoklawu dają absolutną pewność, że narzędzia znajdujące się w opakowaniu są sterylne.

Z czego są zrobione torebki i rękawy do sterylizacji?

Kiedy już wiemy, czym charakteryzują się te dwa rodzaje opakowań pod względem rozmiaru, kształtu i łatwości użycia, przyjrzyjmy się materiałom, z których są wykonane. W obu przypadkach zazwyczaj mamy do czynienia z połączeniem folii i papieru medycznego. Folia gwarantuje szczelność i ochronę przed zanieczyszczeniami, a papier przepuszcza parę wodną w trakcie procesu sterylizacji w autoklawie. Główną zaletą folii jest też możliwość podglądu zawartości pakietu, co znacznie ułatwia jego identyfikację przed użyciem. Dobrej jakości materiały zapewniają pewność, że po pomyślnym wyjałowieniu narzędzia pozostaną sterylne przez długi czas.

Torebki do sterylizacji – zalety i wady

Jakie zalety mają torebki do sterylizacji narzędzi? Co sprawia, że są to tak często wybierane produkty do dezynfekcji?

  • Wygodny, gotowy do użycia produkt,

  • odporne na rozerwania,

  • wysokiej jakości fabryczny zgrzew,

  • idealne do niewielkiego gabinetu, w który brakuje miejsca na stanowisko do zgrzewania

Czy torebki do sterylizacji narzędzi mają jakieś wady? W przeliczeniu na koszt jednostkowy torebki mają nieco wyższą cenę niż dostępne w rolkach rękawy do sterylizacji. Pamiętajmy jednak, że w przypadku torebek odchodzi koszt zakupy zgrzewarki do rękawów. W niektórych sytuacjach minusem są też ograniczone wymiary torebki.

Rękawy do sterylizacji – wady i zalety

Kiedy lepiej od torebek sprawdzi się rękaw do sterylizacji? Jakie są najważniejsze zalety tego produktu?

  • Możliwość pakowania narzędzi o niestandardowych kształtach (długość jest indywidualnie dobierana do każdego pakietu),

  • w dłuższej perspektywie niższe koszty użytkowania niż w przypadku torebek (tu musimy jednak wliczyć czas zwrotu kosztów zakupu zgrzewarki),

  • dostępne w różnych szerokościach – nawet do 40 cm szerokości.

Jeśli chodzi o mankamenty rękawów, to jest to na pewno konieczność zakupu specjalne zgrzewarki i wygospodarowania miejsca na stanowisko do zgrzewania. Są one też nieco bardziej czasochłonne w użyciu. Za każdym razem należy dociąć rękaw do odpowiedniej długości i zamknąć go za pomocą zgrzewarki.

Torebki czy rękawy do sterylizacji parą wodną – co lepsze?

Wybór między torebkami i rękawami do sterylizacji parą wodną jest w ostatecznym rozrachunku kwestią indywidualną. W niewielkim gabinecie, w którym używane są tylko podstawowe narzędzia o standardowych rozmiarach, lepiej sprawdzą się gotowe torebki (koperty) do sterylizacji. Z kolei, jeśli codziennie konieczna jest sterylizacja dużej ilości narzędzi o niestandardowych kształtach, w dłuższej perspektywie praktyczniejszym (i tańszym) wyborem okażą się rękawy.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej