Uroda kosztem zdrowia. Niebezpieczne halluksy.

Każde lato będzie koszmarem, zima utrapieniem. Wizyta w sklepie obuwniczym skończy się fiaskiem, ból stanie się trudny do zniesienia. Poczucie atrakcyjność zblednie, a nawet zupełnie przejdzie do historii. To nie kasandryczna przepowiednia, to rzeczywistość jaką zafundowała współczesna cywilizacja piękniejszej części ludzkości. Wszystkiemu winne są buty. Te najbardziej kobiece, najbardziej eleganckie, najbardziej seksowne, najbardziej lubiane... Szpilki, kozaki, czółenka...

Medi-tour Polska. Turystyka medyczna.

Wizytówka

Stopy pomimo, że ukryte pod skarpetą, butem stanowią wizytówkę człowieka. Kobiety są szczególnie znane z dbałości o tę część ciała. I to one znacznie częściej cierpią na zwyrodnienia stóp. Halluksy nazwa przeszywająca dreszczem niepokoju niejedną panią. Pochodzenie tej przypadłości nie wynika ze genetyki, wad wrodzonych, ale jest nabytą zmianą, której przyczyn należy szukać w kulturze współczesnej. Wysokie obcasy źródło męskich fantazji, kobietom dodają sex appealu, ale czy tylko? Wydłużają optycznie sylwetkę, modelują łydki i pośladki. Niestety kosztem tego częstokroć jest choroba. Stojący tryb życia, nadwaga także są przyczyną powstawania halluksów. 

Mechanizm deformacji jest stosunkowo prosty. Nienaturalnie ułożona względem podłoża stopa poddana jest przeciążeniom skumulowanym w przedstopiu. Kształt butów, niejednokrotnie źle dobrany rozmiar, latami dokonuje trudno odwracalnych zmian. Robiąc krok w butach na obcasach, w szczególności szpilkach z ostrym szpicem nasze palce stają się nienaturalnym punktem podparcia. Ortopedzi alarmują – zmieniona przez szpilki, kozaki, buty na koturnie biomechanika stopy sprawia, że osłabieniu ulegają mięśnie, tym groźniejsze, że budowa mięśni, wiązadeł i stawów stopy kobiecej jest o wiele delikatniejsza i podatna na kontuzje. Statystyki zdają się również bić na alarm wraz z lekarzami. Co czterdziesta kobieta będzie cierpieć z powodu halluksów. Mówimy tutaj nie tylko o bólu fizycznym, problemach w poruszaniu się, ale także efekcie wizualnym. Zdeformowane stopy bywają bardzo przykrym widokiem, są źródłem kompleksów, frustracji i mentalnych cierpień. Niestety wygląd nie jest największym zmartwieniem. Halluks to bolesne uwypuklenie, najlepiej zmianę kośćca widać na zdjęciu rentgenowskim. Deformacje mogę posunąć się naprawdę daleko a rehabilitacja staje się problematyczna. 

Halluksowe S.O.S.

 

Medi-tour Polska. Turystyka medyczna.

Zmiany następują powoli i nie są od razu widoczne. Pierwszym symptomem jest oczywiście ból. Gdy jest on nawrotowy panie powinny niezwłocznie udać się do ortopedy. Profilaktyka może być zbawienna. Kolejnym sygnałem jest pojawienie się płaskostopia poprzecznego. Jeśli lekarz takie stwierdzi posłuchajmy go, bo najpewniej zaleci zmianę przyzwyczajeń i zakup specjalnych wkładek  które zapewnią stopie odpowiednie podparcie. Rozwój wady na tym etapie jest jeszcze do powstrzymania, więc lepiej nie lekceważyć zaleceń i pierwszych symptomów. Profilaktycznie zaleca się także stosowanie plastrów na halluksy, a gdy choroba jest już w pełni rozwinięta na pewno ochronę stawu palucha zapewnią osłonki z mikrogumy. Doraźną ulgę przynoszą wszelkiego rodzaju żele i maści. Nim trafimy na salę operacyjną, a często jest to jedynym rozwiązaniem, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad. Niestety konieczne będzie zrezygnowanie ze szpilek! Po drugie obuwie o wąskich czubkach nie będzie naszym wymarzonym. Po trzecie powinniśmy uprawiać sport, i zachować odpowiednie BMI, co uchroni nas przed przeciążeniami. Częsta zmiana obuwia, używanie wkładek i przede wszystkim taki wybór butów, który służy wygodzie a nie wyglądowi to ostatnie z przykazań i zaleceń. Halluksy można operować. Dotychczas po operacji konieczne było sześciotygodniowe usztywnienie stóp w gipsie. Ale medycyna nie stoi w miejscu i gips zastąpiono nowszym metodami, specjalistycznym obuwiem. Po sześciu tygodniach wrócimy do normalnego obuwia. Postęp jest na tyle niewiarygodny, że dziś już po kilku dniach od operacji można obciążać operowaną stopę, jeszcze dekadę temu było to niemożliwe. Ból, gips, długi okres hospitalizacji i rekonwalescencji także odchodzi do lamusa. Centrum chirurgi plastyczne opuści już po trzech dniach, bynajmniej nie na wózku, nie o kulach czy wsparciu osób trzecich. Wyjdziemy w sposób w taki, w jaki przyszliśmy, samodzielnie. 

Operacja wnosi nową jakość do życia kobiety, a właściwie przywraca tę utraconą. Zdrowe, piękne stopy gotowe do obucia wygodnym obuwiem.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej