Bariatria - chirurgiczne leczenie otyłości

Bariatria

Czym właściwie jest bariatria? Jest to dyscyplina medycyny zajmująca się leczeniem nadwagi i otyłości. Bariatria w Polsce jest stosunkowo mało znaną dziedzina medycyny, jednak cieszy się dużą popularnością wśród pacjentów zagranicznych, którzy coraz częściej decydują się oddać swoje zdrowie w ręce polskich lekarzy. Leczenie otyłości za pomocą zabiegów ma swoje początki w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku.

W dzisiejszych czasach, czasach postępu cywilizacyjnego, w czasach szybkiego stylu życia i niezdrowej żywności. W czasach, w których wszystko jest na wyciągnięcie ręki, bez wysiłku, bez wychodzenia z domu coraz więcej osób ma problemy z otyłością. Otyłość może być też następstwem innych chorób i stosowania leków. Osoby, które chcą się pozbyć ciężaru otyłości decydują się na różnego rodzaju zabiegi wspomagające leczenie.

Zabiegi chirurgii bariatrycznejBariatria leczenie otyłości

Jednym z najpopularniejszych zabiegów jest zastosowanie balonu żołądkowego. Balon, który jest wypełniony roztworem fizjologicznym lub powietrzem (zależnie od metody) zostaje wprowadzony do żołądka metodą endoskopową. Implantacja balonu żołądkowego powoduje uczucie pełności w żołądku, a co za tym idzie niższy apetyt oraz mniejsze ilości jedzenia, które można spożyć. Skuteczność balonu określa się na 20-30% ubytku masy ciała. Dużą zaletą tej metody jest jej odwracalność. Po maksymalnie 6 miesiącach balon zostaje wyciągnięty, a przewód pokarmowy jest w takim samym stanie jak przed zabiegiem. W Polsce cena zabiegu implantacji balonu żołądkowego wynosi ok. 1950 euro, w Wielkiej Brytanii jest to już ok. 5000 euro.

We wszczepianiu balonu specjalizuje się między innymi Szpital Prywatny PULSMED. Łódź to miasto, w którym ma on swoją siedzibę. Lekarze z PULSMED jako pierwsi w Polsce zastosowali implantacje balonu żołądkowego metodą BIB – System. Specjaliści tam pracujący pomogą także w zaplanowaniu indywidualnego programu odchudzania.

Innym, równie popularnym sposobem walki z otyłością jest bypass żołądka, dzięki któremu możliwe jest pozbycie się nawet od 40 do 70% zbędnych kilogramów. Skuteczność tego zabiegu jest możliwa poprzez zmniejszenie pojemności żołądka do ok. 30ml, a także dzięki ominięciu fragmentu jelita cienkiego w procesie transportowania pokarmu. Bypass żołądka jest najpopularniejszą metodą stosowaną w Stanach Zjednoczonych. Cena tego zabiegu w Wielkiej Brytanii ok. 19000 euro, cena zabiegu w Polsce ok. 7000 euro. Nic więc dziwnego, że pacjenci zagraniczni walczący z otyłością częściej wybierają Polskę. Na zabieg ten warto wybrać się do SPZOZ w Łęcznej, gdzie na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej będziemy mogli oddać się w ręce doświadczonych chirurgów.

Podsumowanie

Walka z otyłością i zmniejszenie wagi ciała powoduje również zmniejszenie lub nawet całkowite wyleczenie z innych chorób, powiązanych z nadmierną masą ciała. Taką chorobą jest między innymi cukrzyca typu 2, która zostaje zredukowana lub w zupełności zanika po zastosowaniu bypassów żołądka. Warto więc udać się na zabieg, który pozwoli stracić nadmiar wagi, powrócić do zdrowia i dobrego samopoczucia, a najlepszym miejscem na to są kliniki leczenia otyłości w Polsce.

Bariatria w turystyce medycznej zaczyna się dopiero rozwijać. Jednak może to być szybki rozwój. Pacjenci zagraniczni walczący z otyłością wybierają Polskę ze względu na ceny zabiegów, ale także i na poczucie bezpieczeństwa. Wiedzą bowiem, iż mogą liczyć na bezpieczeństwo w trakcie zabiegów i niskie ryzyko powikłań. Kliniki i szpitale w Polsce zapewniają również wizyty kontrolne, w trakcie których zostanie przeprowadzona ocena stanu zdrowia oraz udzielone szczegółowe wskazówki co do dalszego leczenia i dbania o zdrowie.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej