Jak dbać o zdrowy i piękny uśmiech w domu?

Piękny i zdrowy uśmiech to najlepsza wizytówka. Dodaje pewności siebie i poprawia samopoczucie. O czym pamiętać, aby utrzymać zdrowe i białe zęby? Jak dbać o codzienną higienę i jakie zabiegi pielęgnacyjne można wykonać w warunkach domowych?

Wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego wyrobienie zdrowych nawyków w codziennej pielęgnacji z pewnością pomoże w utrzymaniu zdrowych zębów. Domowa higiena jamy ustnej jest podstawą utrzymania pięknego i białego uśmiechu. Składają się na nią: dokładne szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej, używanie nitki dentystycznej oraz domowe zabiegi oczyszczające i wybielające zęby. Warto pamiętać, że tylko regularne dbanie o higienę pozwoli zapobiec chorobom zębów i dziąseł, a więc tym samym – bolesnym i nieprzyjemnym wizytom u dentysty.

Zdrowy i piękny uśmiech

fot. by Rory MacLeod, via flickr, Creative Common Licence

O czym pamiętać w domowej pielęgnacji zębów?

Przede wszystkim należy pamiętać o częstym szczotkowaniu zębów – najlepiej po każdym posiłku, codziennie rano po przebudzeniu oraz wieczorem przed snem, za każdym razem przynajmniej przez 2-3 minuty. Warto wybierać szczoteczki o twardości dopasowanej do kondycji zębów i dziąseł, np. dla delikatnych i skłonnych do krwawienia dziąseł warto wybrać szczoteczkę o miękkim włosiu. Dodatkowo szczoteczka powinna pozwalać na wyczyszczenie języka, na którym także zbierają się próchnicotwórcze drobnoustroje.

Zwróćmy także uwagę na pastę do zębów – powinna ochraniać zęby i dziąsła oraz na długo zabezpieczać je przed szkodliwymi bakteriami. Uzupełnieniem szczotkowania przynajmniej po każdym myciu zębów i przed snem powinno być płukanie zębów płynamido jamy ustnej. Należy płukać zęby przynajmniej przez minutę i nie przemywać potem jamy ustnej wodą, aby składniki aktywne płynu mogły działać dłużej. W ten sposób usuwa się resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, z powierzchni języka oraz podniebienia, które mogłyby stać się podłożem do rozwoju bakterii. Płyny dodatkowo odświeżają jamę ustną, co pozwala na zachowanie świeżego oddechu.

Aby dokładnie wyczyścić przestrzenie międzyzębowe, warto korzystać także z nitki dentystycznej. Dzięki temu możliwe jestpozbycie sięzalegających resztek jedzenia, których nie da się usunąć przez szczotkowanie. Dodatkowo nitki dentystyczne pokryte są substancjami czynnymi, np. fluorem, które zabezpieczają zęby przed dostępem chorobotwórczych bakterii.

Wybielanie w domu

Piękne białe zęby można uzyskać bez wizyty u dentysty. Teraz zabiegi wybielające można wykonywać także w warunkach domowych. Jest to możliwe dzięki pojawieniu się na rynku specjalistycznych preparatów wybielających (np. Biała Perła), które już w ciągu jednej krótkiej kuracji (od 2 do 4 dni) pozwalają na uzyskanie zębów bielszych nawet o 2-3 odcienie. Stosowanie preparatu jest bardzo proste – polega na kilkukrotnej aplikacji żelu wybielającego (na 1-3 min) przez kilka dni.

Warto także pamiętać, że aby zachować białe zęby, należy unikać lub ograniczyć spożycie tzw. ciemnych produktów, które barwią zęby. Należą do nich: herbata, kawa, czerwone wino, ciemne warzywa i owoce. Również palenie tytoniu skutkuje powstaniem mikrozanieczyszczeń na zębach.

Ekspert zdrowia i urody
Artykuł został przygotowany przez redakcję www.nowafarmacja.pl. Suplementy diety, kosmetyki i leki to nasza specjalność.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej