Diagnostyka rehabilitacyjna

Diagnostyka rehabilitacyjnaKażdy, kto przynajmniej raz w swoim życiu korzystał z jakiejkolwiek poważniejszej już pomocy lekarskiej z pewnością doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że współczesna medycyna dysponuje już bardzo wieloma ciekawymi możliwościami pozwalający na skuteczne zwalczanie właściwie wszystkich dolegliwości.

Jest to oczywiście świetna wiadomość, bowiem dzięki temu dosłownie zawsze mamy spore szanse na wyleczenie się z jakichkolwiek problemów zdrowotnych, jakie tylko akurat nas dotknęły. Niezwykle istotną rolę w całej tej dziedzinie odgrywa oczywiście szeroko rozumiana diagnostyka, bez której skuteczne stwierdzenie tego, jakiego właściwie leczenia potrzebuje dany pacjent byłoby właściwie niemożliwe.

W chwili obecnej związane z tym zabiegi są powszechnie wykonywane na terenie całej Polski; zdecydowanie warto wiedzieć nieco na ich temat, bowiem to właśnie od nich w większości wypadków zaczyna się praktycznie całe późniejsze leczenie.

Tomografia komputerowa

Prawdopodobnie najbardziej podstawowym zabiegiem tego typu jest tak zwana tomografia komputerowa. Ze względu na swoją uniwersalność jest ona wręcz nieoceniona w całej diagnostyce; za pomocą tomografii komputerowej można dokładnie badać właściwie wszystkie obszary ludzkiego ciała.

Wykwalifikowany lekarz na podstawie uzyskanego obrazu jest w stanie od razu stwierdzić jakiekolwiek groźne zmiany zachodzące w naszym organizmie. W przypadku tomografii komputerowej bardzo ważną zaletą jest nie tylko skuteczność, ale również i prostota.

Oczywiście, sama jakość sprzętu jest tutaj bardzo istotna, ale równocześnie dokładne badanie tego typu można przeprowadzić bez żadnego specjalistycznego wyposażenia. Tomografia komputerowa pozwala również na uzyskiwanie obrazu w 3D, dzięki czemu jest ona nieoceniona zarówno w diagnostyce rehabilitacyjnej, jak i przy wykrywaniu chorób serca.

Rezonans

Kolejnym zabiegiem odgrywającym w medycynie niezwykle istotną rolę jest rezonans. Przy jego wykonywaniu wykorzystywane są możliwości pola magnetycznego, które pozwalają na uzyskanie dokładnego obrazu ludzkiego ciała i zbadanie pojawiających się w nim zmian – obraz uzyskany z takiego rezonansu jest bardzo dokładny.

Również i to badanie jest stosunkowo proste dla wykwalifikowanego lekarza, a równocześnie w czasie jego wykonywania pacjent może cieszyć się wysokim poziomem komfortu. Stosuje się je przede wszystkim w przypadku badania układu nerwowego – narządów takich jak mózg – oraz krwionośnego, zwłaszcza serca. Badanie rezonansem pozwala zatem na skuteczne i szybkie zdiagnozowanie jakichkolwiek niepokojących zmian w tych obszarach naszego organizmu.

Prześwietlenie RTG

Prześwietlenie RTG jest zabiegiem stosowanym przede wszystkim przy diagnostyce układu kostnego, choć niekiedy stosuje się je również i w innych celach. Za pomocą promieniowania rentgenowskiego można uzyskać dokładny obraz poszczególnych kości w naszym ciele, co jest oczywiście szczególnie przydatne przy diagnostyce rehabilitacyjnej. Częste wykonywanie prześwietlenia RTG nie jest jednak zalecane, bowiem wystawianie naszego organizmu na zbyt intensywne promieniowanie rentgenowskie może mieć na nas szkodliwy wpływ.

 

Źródło: Luxmed, sieć medyczna, w której można szybko wykonać tomografię komputerową i inne zabiegi obrazujace.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej