Niebezpieczne AMD

Ze wzrokiem nie ma żartów. Wystarczy zamknąć oczy, aby dowiedzieć się, co to oznacza. W dzisiejszych czasach to właśnie problemy ze wzrokiem stanowią bolączkę ogromnej liczby osób. Na ten stan rzeczy wpływa wiele czynników. Gdy pojawiają się problemy ze wzrokiem nie ma co czekać, należy udać się okulisty, aby sprawdzić co się dzieje. Jakie wady wzroku występują najczęściej?

Niebezpieczne AMD

Różne przyczyny

Jak się okazuje, na słabe widzenie i problemy ze wzrokiem składa się wiele czynników. Mogą być to choroby, uwarunkowania genetyczne oraz niewłaściwa dieta, uboga w witaminy korzystnie wpływające na narząd wzroku.

Ponadto wielogodzinne siedzenie przed komputerem telewizorem, czytanie książek przy nieostrym świetle to również przyczyny, które wpływają na pojawianie się wad wzroku.

Te najczęściej występujące, to przede wszystkim dalekowzroczność, krótkowzroczność oraz słabnące widzenie, ze względu na starczy wiek, a więc prezbiopia.

Widzenie z bliska

Krótkowzroczność to nic innego jak zaburzenie widzenia obiektów znajdujących się w oddali. Osoba krótkowzroczna dobrze widzi przedmioty z bliskiej odległości. Wada ta może być dziedziczona.

Najlepszym sposobem na korekcję tej wady wzroku są okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Inną alternatywą jest laserowa korekcja wzorku, która jednak jest opcją o wiele droższą niż w przypadku dwóch pierwszych.

Widzenie z daleka

W przypadku dalekowidzów sprawa ma się na opak. Można powiedzieć, że mają sokoli wzrok, jeśli chodzi o widzenie z daleka, jednak widzenie przedmiotów z bliska sprawia im ogromną trudność.

Podobnie jak krótkowidzom, osobom z nadwzrocznością rekomendowane są okulary korekcyjne lub soczewki. Pomogą one w zminimalizowaniu skutków tej wady. W przypadku nadwzroczności oczy mogą boleć i piec. Ponadto mogą wystąpić bóle głowy.

Starość nie radość

Starczowzroczność, inaczej prezbiopia jest to wada, która wynika z naturalnego procesu starzenia. Proces ten powoli zaczyna rozwijać się po 40 roku życia.

Niedokładnie jeszcze są znane przyczyny tego stanu rzeczy, ale zdaniem naukowców włókna mięśniowe otaczające soczewkę tracą elastyczność, co przyczynia się do pogorszeniu wzroku.

Co robić?

Wizyta u okulisty jest niezbędna. Wykonanie gruntowanych badań pozwoli mu na dobranie najbardziej optymalnych okularów korekcyjnych czy soczewek do wady wzroku. Lepiej unikać szerokim łukiem okularów sprzedawanych na targach czy w zwykłych sklepach. Nie tylko nie posiadają niezbędnych atestów, ale także są niebezpieczne dla wzroku. Nieumiejętne ich dobranie może tylko pogłębić wadę.

Tylko wizyta w specjalistycznym gabinecie i właściwe badania pomogą dobrać soczewki odpowiednie do wady wzorku. Okulary korekcyjne kupione u optyka co prawda są droższe, ale mamy pewność, że będą bezpieczne dla naszych oczu.

Warto dbać o oczy. Żeby zachować wzrok w dobrej kondycji, należy przede wszystkim wzbogacić swoją dietę o produkty, nisko przetworzone, takie jak surowe warzywa i owoce. Nie tylko dieta, ale także przebywanie na świeżym powietrzy regeneruje oczy, więc warto wolny czas spędzać na łonie natury.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z www.nowe-okulary.pl
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej