Kabina Infrared to zdrowie i relaks

Pomysł niskotemperaturowej sauny należy do japońskiego lekarza Tadashi Ishikawa. Pomimo tego, iż na rynku europejskim kabiny infrared pojawiły się stosunkowo niedawno, ich popularność niezmiennie wzrasta i jest w stanie zamienić ośrodek terapeutyczno – rekreacyjny, fitness i salon kosmetologiczny.

Promienie podczerwieni sa absolutnie bezpieczne i przyjazne dla ludzkiego organizmu, ponieważ głębokie przenikanie ciepła do ciała nie obciąża układu sercowo – naczyniowego. Dlatego w przeciwieństwie do sauny tradycyjnej, bezpośrednie ogrzewanie ciała stwarza bardziej przyjazne warunki użytkowania. Mogą z niej korzystać nawet osoby, które źle znoszą wysokie temperatury lub mają do tego przeciwwskazania. Dla korzystania z tego typu kabiny nie ma również ograniczeń wiekowo – płciowych. Ciepło, wydzielane przez promienniki podczerwieni przenika do ciała użytkownika nawet do 4 cm i dlatego jest nazywane głębokim ciepłem. W saunie tradycyjnej 80% energii cieplnej nagrzewa pomieszczenie u tylko 20% - ciało użytkownika, w infrared – na odwrót.

Kabina Infrared

Seanse w kabinie infrared są bardziej przyjazne i korzystne, niż w saunie tradycyjnej. Promienie podczerwieni ogrzewają tkanki, kości, mięśnie, stawy, narządy wewnętrzne i przyspieszają cyrkulację krwi. Zapewnia to optymalną dawkę tlenu na poziomie komórkowym. Głębokie ciepło wywołuje stymuluje pracę gruczołów potowych i wywołuje 2 – 3 – krotnie bardziej intensywne pocenie, niż sauna zwykła. Dzięki temu organizm wydala toksyny i inne substancje szkodliwe. Podczas zabiegów w nagrzanym pomieszczeniu organizm oczyszcza się, wydalając 95% wody i 5% tłuszczu i substancji toksycznych, natomiast w saunie na podczerwień — 80% wodyi 20% reszty naturalnych zanieczyszczeń organizmu.

Terapeutyczne właściwości sauny na podczerwień są bardzo wszechstronne. Podczas systematycznego stosowania takich zabiegów, znacznie obniża się poziom cholesterolu we krwi, a to z kolei zmniejsza ryzyko chorób układu sercowo – naczyniowego. Wskutek tego normalizuje się również ciśnienie. Podczas seansów w kabinie infrared wzmacnia się układ odpornościowy, zwiększa się wytrzymałość organizmu. Pozwala to skutecznie walczyć z chorobami dróg oddechowych, sercowo - naczyniowych, dolegliwościami skórnymi i mięśniowo – kostnymi. Sztuczna gorączka (38,5 stopni), która jest wywoływana podczas takiego przebywania w saunie na podczerwień jest naturalną reakcją organizmu na walkę z wirusami i bakteriami. Obfite wydalanie potu przez organizm polepsza pracę nerek, sprzyja rozszerzeniu naczyń krwionośnych. Promieniowanie podczerwone jest pomocne w leczeniu chronicznych schorzeń ucha, gardła, nosa. Ponadto jest to wyśmienity środek przeciwbólowy – szybko i skutecznie pomaga zwalczyć bóle mięśni, stawów, dolegliwości natury kobiecej, bóle głowy, pleców. Łagodne głębokie ciepło goi otwarte rany, jest pomocne w rehabilitacji pourazowej, po operacjach, traumach, złamaniach.

Przebywanie w saunie infrared ma również relaksujące skutki masażu. Przyjazne ciepło rozluźnia ciało i stabilizuje układ nerwowy. W taki sposób można zredukować stres, napięcie, bezsenność. Najnowsze badania wykazały, że podczerwone promieniowanie może być również pomocne w profilaktyce i leczeniu chorób natury onkologicznej.

Podczas seansów w kabinie infrared odbywa się oczyszczenie organizmu, polepsza się kondycja fizyczno – psychiczna, wygląd zewnętrzny. Tego typu sauna zapewnia wszechstronną profilaktykę większości chorób, skuteczną rehabilitację i relaks. 

 

Mirka Siwakowska
Artykuł został przygotowany przez firmę Sauny Domowe - Haakala, producenta saun infrared.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej