Aparat słuchowy dla osoby starszej – jaki wybrać?

Wybierając aparat słuchowy dla osoby starszej warto pomyśleć przede wszystkim o refundacji. Istnieje bowiem możliwość otrzymania dofinansowania na taki aparat słuchowy. Pacjentom przysługuje taka dopłata z racji ubezpieczenia zdrowotnego. Przed dokonaniem zakupu aparatu słuchowego warto zatem pomyśleć o ubieganiu się o takie właśnie dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

Na samym początku osoba posiadająca problemy ze słuchem powinna zgłosić się przede wszystkim do lekarza rodzinnego, w celu otrzymania skierowania do specjalisty. Laryngolog musi potem przeprowadzić szczegółowy wywiad lekarski, a także dokładnie zbadań pacjenta. Na podstawie wywiadu oraz badań wystawiany jest wniosek na aparat słuchowy oraz wkładkę uszną.

Aparat słuchowy dla osoby starszejZlecenie lekarskie musi być później potwierdzone do refundacji. Zajmuje się tym odpowiedni oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. Udając się do tego oddziału należy wziąć ze sobą dowód osobisty oraz aktualny dowód ubezpieczenia. Zlecenia takie realizowane są zazwyczaj na bieżąco. Niekiedy jednak dany pacjent może zostać wpisany na listę oczekujących, głównie z powodu braku środków finansowych w danym oddziale NFZ. Kiedy pacjent otrzymuje już potwierdzenie zlecenia, może udać się do dowolnie wybranego punktu protetycznego. Dofinansowanie można jednak uzyskać wybierając taki zakład, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Wysokość takiej refundacji zależy przede wszystkim od statusu pacjenta, a także od rodzaju aparatu słuchowego. O takie dofinansowanie można ubiegać się raz na pięć lat. W przypadku osób starszych dofinansowanie obejmuje jeden aparat słuchowy oraz jedną wkładkę uszną. Należy jeszcze wspomnieć o tym, że aby uzyskać dofinansowanie, całkowita cena jednego urządzenia nie powinna przekroczyć kwoty 800 zł.

Skoro wiemy już, że istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na aparaty słuchowe dla osób starszych, należy zastanowić się teraz, jaki model okaże się najbardziej właściwy. Poszukując konkretnych modeli spotkamy się z niezwykle bogatą ofertą firm, znanych i renomowanych na całym świecie. Urządzenia te różnią się między sobą oczywiście ceną, ale przede wszystkim zastosowaniem i poziomem technologicznym. Aby nasz wybór mógł być możliwie najlepszy, warto skorzystać z fachowych porad protetyków pracujących w danych punktach usługowych.

Aparaty słuchowe dzieli się przede wszystkim na dwie, główne kategorie. Są to aparaty zauszne oraz wewnątrzuszne. Pierwszy rodzaj polecany jest przede wszystkim osobom z poważnym upośledzeniem słuchu. Umieszczane są one za małżowiną uszną. Bardziej dyskretne są natomiast aparaty wewnątrzuszne. Trzeba jednak podkreślić, że nie są na tyle skuteczne w przypadku dużych ubytków słuchu. Urządzenia te nie są też wskazane w przypadku osób posiadających zbyt wąskie kanały słuchowe. Każdy aparat słuchowy powinien być przede wszystkim dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta. Dlatego też warto skorzystać z pomocy fachowców.

Nie wszystkie osoby, w tym również starsi pacjenci, dają się przekonać do noszenia aparatu słuchowego. Do takich urządzeń trzeba się bowiem przyzwyczaić, co zajmuje niekiedy dużo czasu. Niektóre osoby wstydzą się noszenia aparatu słuchowego, drudzy z kolei obawiają się reakcji otoczenia. Często zatem rodzina musi dołożyć ogromnych starań, by nakłonić osobę starszą do noszenia takiego aparatu. W tym celu można użyć argumentu, że rodzinie zależy na tym, aby brała ona czynny udział w codziennym życiu i w relacjach z bliskimi. Należy przede wszystkim uświadomić osobie starszej to, że aparat jest w stanie rozwiązać wiele problemów i w znacznym stopniu ułatwić codzienne życie i wykonywanie różnych obowiązków.

 

 

Odwiedź naszą stronę
Audiofon - specjaliści Audiofonu wykonają dla Ciebie bezpłatne badanie słuchu i doradzą jaki system wspomagający słyszenie wybrać z pośród szerokiej gammy aparatów słuchowych cyfrowych i analogowych.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej