Czy warto korzystać z rad dietetyka?

Coraz częściej telewizja, radio i gazety „trąbią” o konieczności dbania o swoją figurę i przykuwanie większej uwagi do tego, co spożywamy. Opracowywana jest coraz większa ilość diet, które mają na celu zlikwidowanie zbędnych kilogramów. Jednak są one opracowane dla ogółu i nie skupiają w sobie indywidualnych potrzeb danej jednostki. Czy warto zatem sięgnąć po radę specjalisty i udać się do dietetyka?

Dietetyk - jak znaleźć dobrego dietetyka i czy warto korzystać z jego rad

Inny człowiek inna dieta.

Stosując różnego rodzaju diety nie zawsze osiągamy oczekiwane efekty. Dlaczego? Dzieje się tak, ponieważ przy ich opracowywaniu wykorzystuje się potrzeby statystycznego człowieka. Dlatego znacznie lepiej działają opracowywane dla konkretnej osoby programy żywieniowe. Aby dieta była skuteczna bierze się pod uwagę kilka spraw dotyczących pacjenta. Są to: rodzaj wykonywanej przez niego pracy, grupa krwi, ilość snu, parametry i budowa ciała, problemy zdrowotne, aktywność fizyczna i preferencje żywieniowe. To pozwala na dostosowanie odpowiednich produktów w diecie do wymagań organizmu konkretnej osoby.

Jak wygląda pierwsza wizyta u dietetyka?

Przed spotkaniem z dietetykiem należy przeprowadzić kilka badań, aby dieta, którą nam przypisze była jak najbardziej skuteczna. Mogą to być profil lipidowy, wyniki morfologii czy też przygotowana przez nas lista spożywanych leków.

Pierwsza wizyta u dietetyka może trwać nawet 1,5 godziny. Spotkanie rozpoczyna oczywiście złożony wywiad żywieniowy, którego przeprowadzenie zajmuje najwięcej czasu. Po rozmowie następuje mierzenie i ważenie. Dlaczego tak późno? Aby wyeliminować zbędny stres spowodowany wizytą u dietetyka. Na końcu omawiane są wszelkie wątpliwości pacjenta, które dietetyk stara się „wymazać”, aby zachęcić osobę do dalszego działania, chęci zgubienia zbędnych kilogramów i poprawienia swojej dotychczasowej formy.

Dietetyk, jako psycholog

Często trafiają się takie osoby, które przechodząc na dietę mają pewne wahania lub po prostu potrzebują wsparcia psychicznego. Dlatego decydując się na korzystanie z pomocy dietetyka, podejmujemy się jednocześnie wzięcia udziału w kuracji psychologicznej. Dietetyk wówczas stara się wyzbyć z nas wszelkie wątpliwości. Pełni też funkcję motoru do działania, który podtrzymuje nas na duchu i zachęcą do dalszej pracy nad samym sobą. W razie jakichkolwiek niepewności dietetyk jest do naszej dyspozycji.

Jak znaleźć dobrego dietetyka?

Uzyskanie skierowania od lekarza rodzinnego nie należy do zadań najłatwiejszych. Istnieją na szczęście prywatne kliniki. Za wizyty w takich ośrodkach trzeba zapłacić, jednak osoby, które wymagają leczenia otyłości powinny ponieść taki koszt. W prywatnych klinikach znajdziemy najlepszych specjalistów, którzy poprzez zdobyte doświadczenie i wiedzę w czasie edukacji z zakresu dietetyki zapewnią nam gwarancję schudnięcia. Oczywiście zgubienie kilku kilogramów wymaga także wkładu pracy własnej, w czym dietetyk również pomoże, jako lekarz nie tylko od ciała, ale i od duszy. 

Warto zaryzykować!

Jeżeli nie uda nam się uzyskać skierowania zdecydowanie warto wydać te kilka groszy na prywatnego dietetyka. Skorzystanie z jego usług daje gwarancje schudnięcia i jest alternatywą dla osób borykających się problemami, jakie niesie za sobą otyłość. Pamiętajmy, że przede wszystkim od nas zależy skuteczność wskazówek dietetyka. Nie ma sensu odwiedzać lekarza jeśli nie jesteśmy gotowi poświęcić się jego zaleceniom nie ważne jak ciężkie do spełnienia wydawałyby się. Osiągniemy zamierzony rezultat łącząc poświęcenie, cierpliwość i medyczna wiedzę dietetyka.

 

Artykuł opublikowany dzięki Poliklinice Słonecznej
Poliklinika Słoneczna z Poznania świadczy kompleksową opiekę pediatryczną, stomatologiczną i ortodontyczną dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej