Astygmatyzm - co warto o nim wiedzieć?

Astygmatyzm (astigmatismus) to nic innego, jak zaburzenie wzroku polegające na nieprawidłowym zogniskowaniu wiązek padającego światła. Z tego też względu dolegliwość ta bywa nazywana również niezbornością. Efektem tego zaburzenia jest nieprawidłowy obraz, jaki tworzy się wskutek zbyt mocno pogrubionej wiązki promieni. Bardzo często astygmatyzm jest problemem wrodzonym, a przeprowadzone w dzieciństwie badanie wzroku może pomóc w jego wykryciu i w odpowiednim leczeniu. Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z astygmatyzmem? Sporo zależy tu od rodzaju schorzenia.

Astygmatyzm - niezborność

Astygmatyzm regularny i jego przyczyny

Astygmatyzm regularny to dolegliwość, z którą współczesna okulistyka spotyka się wyjątkowo często. Ta forma choroby diagnozowana jest bardzo często u dzieci, a jej przyczyną są wady odziedziczone po przodkach. Głównym problemem w takich przypadkach jest rogówka, która wyróżnia się nieprawidłową, choć wyjątkowo regularną krzywizną. To właśnie ta krzywizna sprawia, że wpadające do oka promienie światła nie mogą się spotkać w jednym punkcie na siatkówce, co sprawia, że otrzymywany obraz jest niezbyt wyraźny.

Astygmatyzm nieregularny i jego przyczyny

W przypadku tego problemu krzywizna dodatkowo wyróżnia się nieregularnością, co staje się jeszcze większą przyczyną problemów ze wzrokiem. Ten rodzaj astygmatyzmu u dzieci występuje dość rzadko. Częściej diagnozuje się go u dorosłych. Skąd biorą się takie problemy z okiem? Jedną z najczęściej występujących przyczyn jest tu uszkodzenie rogówki, na której w efekcie tworzą się niewielkie blizny. Inną przyczyną jest stożkowate uwypuklenie rogówki, będące zjawiskiem chorobowym bądź też mętnienie soczewki.

Okulistyka kontra astygmatyzm

W jaki sposób okulistyka może pomóc tym, którym astygmatyzm utrudnia podziwianie świata? Dzięki badaniom można przede wszystkim dobrać takie okulary, które będą w stanie skorygować tę wadę wzroku. Są to przeważnie okulary wyposażone w szkła cylindryczne, szlifowane w taki sposób, by światło odbijało się w prawidłowy sposób i tworzyło na siatkówce wyraźny obraz. Czasem wada okazuje się jednak zbyt poważna, w związku z czym niezbędne staje się noszenie szkieł kontaktowych lub też skorzystanie z zabiegu transplantacji rogówki.

Transplantacja rogówki

Transplantacja rogówki to jedna z tych możliwości, dzięki którym współczesna okulistyka jest w stanie skutecznie pomagać pacjentom dotkniętym taką uciążliwą wadą wzroku. Warto jednak pamiętać, że lekarze na przeprowadzenie transplantacji decydują się tylko wtedy, gdy astygmatyzm jest wyjątkowo uciążliwy i zbyt silny, by „pokonać” go za pomocą takich narzędzi, jak szkła kontaktowe czy okulary z cylindrami. By przeprowadzić taką operację, niezbędna jest rogówka pobrana od osoby zmarłej, która zastępuje źle funkcjonującą rogówkę pacjenta.

Problemów, z którymi musi się zmierzyć współczesna okulistyka, jest sporo. Jednym z nich jest właśnie astygmatyzm, którego leczenie przynosi coraz lepsze rezultaty. Warto zatem pamiętać o tak ważnych badaniach wzroku, szczególnie w przypadku małych dzieci.

Leczenie astygmatyzmu - najlepsze kliniki okulistyczne:
  • Miasto: Łódź

    Medical Margaret Spa to nowoczesny ośrodek z tradycjami, działający na rynku od 1999 roku. Personel stanowi wykwalifikowana kadra lekarzy medycyny estetycznej, dermatologii, chirurgii plastycznej, okulistyki oraz fizjoterapeuci i kosmetolodzy. Tylko u nas szeroka gama zabiegów medycznych i upiększających. »

  • Miasto: Chorzów

    Szpital należy do sieci klinik okulistycznych Optomed działających na terenie Polski. Został oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Nowoczesny sprzęt i doświadczona kadra lekarska zapewni Państwu pełny zakres badań diagnostycznych oraz zabiegów operacyjnych z dziedziny okulistyki. Na teranie szpitala znajduje się również optyk. »

  • Miasto: Koszalin

    Oferujemy Państwu szerokie spektrum usług medycznych z zakresu okulistyki, obejmujących zarówno podstawową jak i rozszerzoną diagnostykę oraz leczenie operacyjne. W naszym Centrum znajduję się również salon optyczny. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej