BioPen narzędzie XXI wieku dla chirurgów

Nowa technika, pobudzająca regenerację uszkodzonych tkanek, znacznie uprości powrót do zdrowia po ciężkich urazach. Australijscy uczeni na czele z Gordon G. Wallace stworzyli BioPen - urządzenie, zdolne dostawiać żywe komórki i czynniki wzrostu bezpośrednio do miejsca zranienia. To przyśpiesza regenerację kości i chrząstek, uszkodzonych wskutek urazu.

Biopen - regeneracja uszkodzonej kości

W istocie, BioPen pracuje jak drukarka 3D, tylko w zamian atramentu/plastyku wykorzystuje żywe komórki, spakowane do biopolimeru, na przykład takiego jak alginat (ekstrakt z wodorostów), który dodatkowo jest zabezpieczony drugą zewnętrzną warstwą materiału - żelu, który nie pozwala mieszance wyschnąć. Dwie warstwy żelu składają zewnętrzną część koniuszka "rączki" i podczas operacji wyciskają się one na powierzchnię kości, którą chirurg "maluje", wypełniając uszkodzoną część tą "pastą".

W BioPen zintegrowano źródło ultrafioletu, którego zadaniem jest napromieniowanie "pasty" po jej naniesieniu. Materiał, zachowuje konieczną przepuszczalność, przy czym twardnieje, co chroni komórki które znajdują się wewnątrz jego od presji otaczających tkanek. Potem przy konieczności otrzymania jeszcze większej grubości procedura powtarza się stwarzając późniejsze warstwy.

Po dostawie komórek do docelowego miejsca zaczynają one dzielić się, a następnie różnicować się do komórek nerwowych, mięśniowych oraz do komórek tkanki kostnej. Na osiągnięcie potrzebnej liczebności stwarzają się komórkowe wspólnoty z funkcjonalną aktywnością, co odpowiada tej, że miał uraz w miejscu kości.

Biopen - nowoczesne narzędzie dla chirurgów

Prezentowany przez australijskich badaczy sposób obróbki kości nie tylko przyśpiesza gojenie i skraca czas operacji (po skomplikowanych złamaniach), ale również najprawdopodobniej stanie się swoistym panaceum przy ostrych obrażeniach tkanki kostnej znacznej części kości, co spotyka się bardzo często na przykład przy urazach sportowych.

Teraz naukowcy przygotowują wynalazek do klinicznych wypróbowań, spodziewając się, że będą udane i zrewolucjonizują rynek medyczny na całym świecie. Niewykluczone że w najbliższej przyszłości Biopen znajdzie się na podstawowoym wyposażeniu szpitali podnosząc efektywność leczenia pacjentów.

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej