Łąkotka - objawy uszkodzeń i leczenie urazów

Łąkotka może sprawić nam wiele problemów, a jej uszkodzenia stają się przyczyną wielu dolegliwości. Staw kolanowy jest przecież wyjątkowo narażony na kontuzje oraz inne choroby, a problemy z nim w znacznym stopniu wpływają na jakość naszego życia. Co zatem warto wiedzieć na temat łąkotki oraz tych zagrożeń, które mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem?

Łąkotka - objawy i leczenie uszkodzeń

Łąkotka - jakie są główne przyczyny problemów?

Uszkodzenia łąkotki mogą być skutkiem m. in. złej diety. Brak odpowiednich substancji odżywczych sprawia, że staw kolanowy traci swą siłę i staje się bardziej podatny na urazy. Łamliwość oraz mniejsza odporność sprawia, że łąkotka nie jest w stanie radzić sobie ani z urazami, ani ze sporym obciążeniem. Uboga dieta może zatem odbić się na naszych stawach i sprawić nam wiele problemów z poruszaniem się. Problemy z łąkotką są też częstą przypadłością w kręgu sportowców oraz osób prowadzących aktywny styl życia. Tu przyczyną problemów jest zazwyczaj kontuzja lub zbyt forsowny trening, wskutek czego nadwyrężony staw kolanowy zaczyna sprawiać coraz więcej problemów. Nic dziwnego, że w świecie aktywnych osób rozgrzewki oraz starannie opracowane programy treningowe mają tak wielkie znaczenie. Dzięki nim można zminimalizować ryzyko kontuzji, której konsekwencje mogą być odczuwalne nieraz i do końca życia.

Jak objawiają się uszkodzenia łąkotki?

Łąkotka narażona jest na wiele szkodliwych czynników. Błędy w diecie oraz kontuzje związane z uprawianiem sportów stanowią dla niej największe zagrożenie. W jaki sposób staw kolanowy informuje nas o problemach? Objawy uszkodzenia łąkotki są dość charakterystyczne. Ból stawy kolanowego, zazwyczaj pojawiający się w najmniej oczekiwanym momencie, jest jednym z problemów typowych dla uszkodzonej łąkotki. Problemy związane z poruszaniem nogą, a przede wszystkim brak możliwości jej wyprostowania, to kolejny sygnał mogący świadczyć o uszkodzeniu stawu kolanowego i problemach związanych z łąkotką. Takie objawy powinny stać się przyczyną możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza, który zdiagnozuje problem i zaleci najlepszą w danym przypadku metodę leczenia.

Łąkotka - wizyta u lekarza

Jak leczone są urazy łąkotki?

Leczenie urazów łąkotki uzależnione jest przede wszystkim od skali problemów oraz od jego przyczyn. Wywiad oraz dokładne oględziny to podstawa badania. Jakie leczenie jest najczęściej stosowane? Często wystarczającym rozwiązaniem okazuje się czasowe odciążenie stawy kolanowego oraz założenie opatrunku usztywniającego. W chwili, gdy rozwija się stan zapalny, konieczne staje się jednak podawanie leków przeciwzapalnych. Najpoważniejsze urazy, będące przyczyną bólów oraz problemów z poruszaniem się, są leczone w sposób operacyjny (artroskopowa operacja łąkotki). Usunięcie uszkodzonej łąkotki to częsty zabieg, który często okazuje się jedynym sposobem na pokonanie bólu.

Zróżnicowana dieta oraz rozsądek w czasie uprawiania sportów to podstawowe zasady profilaktyki, o których nie można zapominać. Dzięki trosce o staw kolanowy można uchronić się przed poważnymi problemami z poruszaniem się oraz dokuczliwym bólem.

Leczenie łąkotki - najlepsze kliniki ortopedyczne:
 • Miasto: Kraków

  Ortopedicum jest nowoczesnym ośrodkiem ortopedii i rehabilitacji. Oferuje kompleksową opiekę w pełnym zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W ofercie szpitala jest ponad 100 typów zabiegów w zakresie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Głównym obszarem działalności medycznej szpitala jest protezoplastyka stawu biodrowego i kolanowego. »

 • Miasto: Katowice

  Klinika Chirurgii Mazan w Katowicach to nowoczesna, prywatna placówka świadcząca szeroki wachlarz kompleksowych usług medycznych, spełniających najwyższe, światowe standardy. Zdrowie naszych Pacjentów powierzamy autorytetom, najlepszym specjalistom w poszczególnych dziedzinach medycyny, lekarzom z wieloletnim doświadczeniem klinicznym. »

 • Miasto: Częstochowa

  Dysponujemy najnowszym i światowej klasy sprzętem oraz aparaturą medyczną, która  pozwala na wykonanie prawie każdego zabiegu operacyjnego. Wykonujemy zabiegi operacyjne z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii ogólnej oraz urologii i chirurgii naczyń. W naszym centrum świadczymy również usługi z zakresu rehabilitacji i medycyny estetycznej. »

 • Miasto: Koszalin

  Profesjonalna klinika chirurgiczna wyróżniająca się wieloletnim doświadczeniem, której nadrzędnym celem jest zagwarantowanie najwyżej jakości kompleksowej opieki medycznej i zagwarantowanie bezpieczeństwa pacjentom. Konsultacje i zabiegi w zakresie: chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej, neurochirurgii, ginekologii, laryngologii, badania USG i endoskopowe. »

 • Miasto: Warszawa

  Carolina Medical Center to prywatny szpital ortopedii, medycyny sportowej i neurochirurgii kręgosłupa świadczący kompleksowe usługi od zdiagnozowania problemu poprzez leczenie operacyjne do rehabilitacji. Główne obszary działalności ośrodka to leczenie chorób narządów ruchu, urazów układu kostnego i tkanek miękkich. »

Kredyty i poyczki dla lekarzy OLLIE Szkolenia z Medycyny Estetycznej